Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Good Shepherd Entertainment / Gambitious

Firma wydawca

Holenderski wydawca skupiający się na produkcjach niezależnych. Firma, której siedziba mieści się w Amsterdamie, posiada również serwis crowdfundingowy, za pośrednictwem którego inwestorzy mogą wspierać interesujące ich projekty, w zamian uczestnicząc w podziale zysków z ich sprzedaży. Od stycznia 2021 roku Good Shepherd Entertainment należy do firmy Devolver Digital.

Historia

Firma rozpoczęła działalność w 2011 roku jako Gambitious Digital Entertainment. W sierpniu 2012 roku uruchomiła natomiast serwis crowdfundingowy, skoncentrowany wyłącznie na grach wideo. Poprzez tę platformę inwestorzy mogą finansować interesujące ich projekty, jednocześnie zapewniając sobie udział w zyskach z ich sprzedaży. Zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy mogą przy tym liczyć na wsparcie ze strony zespołu Gambitious Digital Entertainment.

Pierwszą z produkcji sfinansowanych w ten sposób było Train Fever, opracowane przez szwajcarskie studio Urban Games. Co więcej, była to również pierwsza gra wydana przez Gambitious Digital Entertainment. Tytuł zadebiutował we wrześniu 2014 roku, przynosząc zyski po tygodniu od premiery.

W ten sposób na dobre rozpoczęła się działalność wydawnicza firmy. W 2015 roku jej nakładem do sprzedaży trafiły takie gry, jak Breach & Clear: Deadline, polskie Hard West, Magnetic: Cage Closed, Pathologic Classic HD czy Xeodrifter. Rok 2016 przyniósł premiery kolejnych tytułów: poza polskimi Hard Reset: Redux, Crush Your Enemies oraz Oh...Sir!! The Insult Simulator, zadebiutowały takie pozycje, jak Transport Fever, ATOMIK: RunGunJumpGun oraz Zombie Night Terror. Podobnie miały się sprawy w 2017 roku, kiedy to do sprzedaży trafiło Diluvion, Oh...Sir! The Hollywod Roast oraz Redeemer. W tym samym roku Gambitious Digital Entertainment zmieniło nazwę na Good Shepherd Entertainment.

W 2018 roku do grona gier wydanych przez tę firmę dołączyło polskie Phantom Doctrine, a także Milanoir, MachiaVillain i oryginalne Where The Water Tastes Like Wine. W kwietniu 2019 roku Good Shepherd Entertainment nabyło większościowy pakiet udziałów w warszawskim studiu Artificer, założonym przez deweloperów pełniących kluczowe role przy projektach Hard West oraz Phantom Doctrine. Ponadto do katalogu wydawniczego firmy trafiły między innymi gry John Wick Hex i Transport Fever 2; w 2021 roku do tego grona dołączył natomiast The Eternal Cylinder.

W styczniu 2021 roku firma trafiła pod skrzydła Devolver Digital.