Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC3DSWiiUPS4PSVSwitch
Okładka Xeodrifter (3DS)
OkładkaXeodrifter (3DS)

Xeodrifter

Klasyczny przedstawiciel gatunku metroidvania, za którego stworzenie odpowiada niezależne amerykańskie studio Renegade Kid. Gracz wciela się w samotnego astronautę, a jego zadaniem jest zbadanie powierzchni czterech obcych i pełnych niebezpieczeństw planet.

Akcji | science fiction | platformówki | 2D | metroidvania | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Xeodrifter Premiera

11gru2014

PC 3DS

30lip2015

WiiU

1wrz2015

PS4 PSV

15lut2018

Switch

Xeodrifter to dwuwymiarowa gra przygodowo-zręcznościowa z elementami platformowymi, która należy do specyficznego gatunku gier, określanych mianem metroidvanii. Za stworzenie produkcji odpowiada niezależne amerykańskie studio Renegade Kid, odpowiadające za popularną platformówkę Mutant Mudds Deluxe, która w 2013 roku ukazała się na PC oraz konsolach.

W trakcie rozgrywki wcielamy się w samotnego astronautę, badającego powierzchnię czterech obcych i pełnych niebezpieczeństw planet. Rozpoczynając zabawę możemy wybrać się na każdą z nich korzystając z naszego statku kosmicznego. Akcja została przedstawiona w formie znanej z klasycznych dwuwymiarowych platformówek. Gracze powoli eksplorują wybrane światy, odkrywając power-upy ukryte w ich zakamarkach, które odblokowują przydatne zdolności, takie jak nurkowanie, pozwalając dostać się do wcześniej niedostępnych miejsc. W identyczny sposób nabywamy ulepszenia broni, które możemy włączać i wyłączać w zależności od potrzeb.

Podobnie jak w Mutant Mudds Deluxe, w wybranych miejscach poziomu możemy ominąć przeszkody, takie jak zbiorniki wodne czy pociski wrogów, przeskakując pomiędzy pierwszym planem gry a jej tłem. Co ciekawe, w całej produkcji znajdziemy tylko jednego bossa. Przyjdzie nam z nim walczyć wielokrotnie na każdej planecie. Z czasem pojedynki te stają się jednak coraz trudniejsze, a nasz przeciwnik zaczyna dysponować większą liczbą kompleksowych ataków i manewrów, które musimy zapamiętać.

Oprawa graficzna tytułu została przygotowana w klasycznym stylu, naśladującym i starającym się oddać klimat największych 8-bitowych hitów. Zabawie towarzyszy dynamiczna elektroniczna muzyka skomponowana przez Rotha Sothy'ego, Matthew Gambrella oraz Briana Altano.

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Xeodrifter

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Xeodrifter Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium IV 1.8 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza
  • 200 MB HDD
  • Windows XP
PC
3DS
WiiU
PS4
PSV
Switch