Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4XONESwitch
Okładka Redeemer (PC)

Redeemer

Redeemer: Enhanced Edition

Brutalna gra akcji w rzucie izometrycznym, przygotowana przez rosyjski zespół Sobaka Studio. Głównym bohaterem Redeemera jest Vasily – potężnie zbudowany mnich o burzliwej przeszłości.

Akcji | science fiction | widok izometryczny | beat 'em up | na 2 osoby | indie | kooperacja | strzelanki | podzielony/wspólny ekran

Okładka Redeemer (PC)

data premiery gry:

1sie2017

PC

19lip2019

PS4 XONE Switch

Redeemer to gra akcji w rzucie izometrycznym, przypominająca odrobinę skrzyżowanie Hatred z Mortal Kombat. Esencją tego tytułu są krwawe starcia z licznymi przeciwnikami, toczone przy pomocy broni palnej, bogatego wachlarza metod walki w zwarciu, a nawet elementów otoczenia. Za stworzenie gry odpowiada kilkuosobowy zespół Sobaka Studio zlokalizowany w Rosji.

Fabuła

Akcja Redeemera toczy się w połowie XXI wieku. Wcielamy się w wielkiego jak góra Vasilyego – byłego najemnika, ukrywającego się przed dawnymi pracodawcami. Ponad 20 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w grze Vasily pracował dla jednej z największych korporacji przemysłu zbrojeniowego. Oficjalnie był członkiem ochrony, jednak w rzeczywistości korporacja wysyłała go na niebezpieczne misje, których cele często bywały tak sprzeczne z prawem, jak to tylko możliwe. Vasily zajmował się infiltracją wrogów firmy, torturował, dopuszczał się wymuszeń, a także likwidował niewygodnych ludzi.

W pewnym momencie chlebodawcy Vasilya uznali, że czas jego użyteczności się skończył. O włos uniknąwszy śmierci z rąk dawnych kompanów, zdradzony najemnik postanowił odizolować się od świata. Zaszywając się w cichym górskim klasztorze, Vasily wkroczył na ścieżkę duchowej przemiany. W modlitwie i pracy miał nadzieję odnaleźć harmonię i pokój ducha. Zadanie to okazało się jednak niełatwe – wspomnienia okropności, których dopuszczał się w poprzednim życiu, nie zamierzały tak łatwo odejść. O swoim byłym agencie nie zapomniała też bezwzględna korporacja. Gdy po 20 latach poszukiwań szpiedzy w końcu odkryli miejsce przebywania Vasilya, natychmiast wysłane zostały wojska, które przypuściły atak na klasztor. Nasz bohater zmuszony jest ponownie przelać krew, tym razem w walce z oddziałami korporacji. Otuchy dodaje mu myśl, że ten ostatni bój może być jego prawdziwą szansą na odkupienie win.

Mechanika

Rozgrywka sprowadza się niemal wyłącznie do walki. Obserwując bohatera z lotu ptaka, przemierzamy liniowe, korytarzowe poziomy, eliminując po drodze licznych przeciwników. Do pozbywania się wrogów mamy cały wachlarz środków i musimy umieć korzystać z nich wszystkich, aby odnieść sukces, bo Sobaka Studio mocno wyśrubowało poziom trudności.

Vasily jest w stanie uśmiercać wrogich żołnierzy gołymi rękoma – łączącymi się w proste combosy ciosami pięści, kopniakami i innymi, bardziej finezyjnymi technikami walki wręcz. Do dyspozycji jest też walająca się wszędzie broń biała: topory, młoty, noże wojskowe itd. Rzadziej – choć wciąż regularnie – w ręce bohatera wpadają też pistolety, karabiny, strzelby i inne dystansowe narzędzia mordu. Każdy oręż dość szybko staje się bezużyteczny – czy to na skutek zużycia, czy wyczerpania amunicji – więc warto też korzystać z alternatywnych metod walki, tj. rzutów elementami otoczenia, skrytobójczych ataków od tyłu czy nawet kontekstowych egzekucji z użyciem sprzętów rozstawionych po poziomach.

Tryby gry

Redeemer oferuje dwa tryby gry dla pojedynczego gracza: kampanię fabularną oraz Arena Mode. Ten pierwszy to ciąg kilkunastu etapów o rosnącym stopniu trudności, przetykanych krótkimi cut-scenkami, które przedstawiają opowieść o drodze bohatera do zemsty i odkupienia. Z kolei w drugim wariancie liczy się już tylko walka – odpieramy niekończące się fale przeciwników na tytułowych arenach (kolejne odblokowywują się w miarę przechodzenia kampanii), a gra zapisuje nasze wyniki w wewnętrznym rankingu.

Kwestie techniczne

Redeemer oparty został o technologię Unreal Engine 4 firmy Epic Games. Zastosowanie nowoczesnego silnika pozwoliło na stworzenie klimatycznej oprawy graficznej: w mrocznych podziemiach tańczące światło pochodni tworzy sugestywny nastrój, a na powierzchni promienie słońca odbijają się od mokrych kamieni. Na uwagę zasługują również efekty fizyczne: odrzuceni przeciwnicy wyłamują barierki mostu i spadają w przepaść. Warto nadmienić, że Redeemer nie kryje się ze swoją brutalnością – rozprawianiu się z przeciwnikami towarzyszą hektolitry krwi, nie brakuje też pozbawiania wrogów kończyn i innych drastycznych scen.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 4,3 / 10 na podstawie 27 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Redeemer

Klasyfikacja PEGI Redeemer

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Redeemer

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-6300 2x3.8 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB Radeon R9 270 lub lepsza
  • 7 GB HDD
  • Windows 7/8.1/10 64-bit
Recenzja gry Redeemer – Rosjanie mają swoje Hatred
Recenzja gry Redeemer – Rosjanie mają swoje Hatred

Recenzja 31 lipca 2017, 15:00

Wadą natomiast są, rzecz jasna, wspomniane błędy SI. Nie powinno się zdarzać, że wrogowie nie zauważają bohatera, mimo iż stoją do niego przodem – i na odwrót. Jednak bardziej dotkliwe są problemy z wykrywaniem trafień. Sporadycznie Vasily kieruje cios w stronę nie tego przeciwnika, którego wskazujemy kursorem, z kolei niektóre wraże ataki mają zbyt szerokie pole rażenia – dotyczy to zwłaszcza potężnej szarży jednego z mutantów, która może trafić bohatera, choćby ten przed ułamkiem sekundy usunął się bestii z drogi. Na szczęście nie jest to rzecz, która zwiększałaby śmiertelność protagonisty ponad miarę. Jeszcze jeden mankament wymagający wspomnienia to optymalizacja. Bywało, że płynność animacji spadała ze stabilnych 60 klatek na sekundę do 30–45, a testowałem Redeemera na mocnej maszynie, wyposażonej w Core i5-4570, 16 GB RAM-u i kartę GeForce GTX 1060.

PC
PS4
XONE
Switch