Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Skinny & Franko: Fists of Violence (PC)

Skinny & Franko: Fists of Violence PC

Franko 2

Sequel kultowej polskiej bijatyki studia World Software z 1994 roku, opracowany po ponad 2 dekadach przerwy przez twórców oryginału.

Akcji | 2D | beat 'em up | polskie | crowdfunding | indie | side-scroll

PC Windows
Okładka Skinny & Franko: Fists of Violence (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

2021

Franko 2 to kontynuacja chodzonej bijatyki Franko: The Crazy Revenge, wydanej w 1994 roku na komputery Amiga. Za grę odpowiada polskie studio World Software, w skład którego wchodzą autorzy oryginału: Tomasz Tomaszek oraz Mariusz Pawluk.

Bohaterem gry jest tytułowy Franko, znany fanom jako protagonista „jedynki”. W wyniku wydarzeń z pierwszej części gry, musiał on uciekać z kraju. W końcu, po dwudziestu latach pracy na zmywaku w Wielkiej Brytanii, Franko postanawia wrócić do rodzinnego Szczecina. Los nie pozwala mu jednak zapomnieć o burzliwej przeszłości i już w samolocie nasz bohater daje się wciągnąć w bójkę z podchmielonymi pasażerami. Dalej robi się już tylko goręcej – Franko spotyka nowego, niebezpiecznego wroga, któremu musi stawić czoła. Gra osadzona jest we współczesnych polskich realiach, stąd też pełno tu nawiązań do aktualnych wydarzeń, m.in. zalanej murawy na Stadionie Narodowym, bijatyki kibiców z meksykańskimi marynarzami czy afery zbożowej. Przewijają się również osoby znane z Internetu lub życia publicznego.

W trakcie gry odwiedzamy 10 dużych lokacji osadzonych w polskich miastach oraz kilka mniejszych (samolot, autobus, stadion). Z grubsza rozgrywka sprowadza się do przemierzania dwuwymiarowych plansz i walki wręcz z pojawiającymi się na nich przeciwnikami. Tych ostatnich jest w grze ponad 30 rodzajów, a różnią się oni od siebie nie tylko wyglądem, ale i posiadaną bronią (da się z niej skorzystać) oraz stylem walki. Za pokonanie wrogów gracz nagradzany jest punktami, których ilość przesądza o wyniku uzyskanym za ukończenie danego poziomu oraz o pozycji w globalnym rankingu. Prócz obijania facjat przypadkowych zawadiaków, Franko co jakiś czas musi zmierzyć się z bossami, których pokonanie jest o wiele bardziej wymagające.

Styl graficzny Franko 2 nawiązuje do oldskulowych bijatyk na automaty. Mamy więc do czynienia z dwuwymiarową perspektywą i akcją obserwowaną z boku. Pomimo zamierzonej prostoty, tła i postaci są starannie wykonane, dzięki czemu oprawa łączy ducha produkcji sprzed dwóch dekad z nowoczesną grafiką. Tytuł od podstaw powstawał przede wszystkim z myślą o polskich odbiorcach, w związku z czym postaci przemawiają w naszym ojczystym języku, często rzucając popularnymi zabawnymi tekstami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.2 / 10 na podstawie 117 głosów czytelników.

Gry podobne do Skinny & Franko: Fists of Violence

Wymagania wiekowe Skinny & Franko: Fists of Violence

18+

Franko 2, czyli Mortal Kombat na ulicach polskich miast
Franko 2, czyli Mortal Kombat na ulicach polskich miast

Przed premierą 17 marca 2014, 14:51

Gra będzie klasyczną chodzoną bijatyką, inspirowaną przez takie produkcje, jak Double Dragon, Vendetta, czy Final Fight. Twórcy chcą odtworzyć unikalny klimat pierwszej części, ale nie zamierzają tego samego robić z mechanizmami rozgrywki. Pomimo całego swojego uroku, Franko: The Crazy Revenge było dosyć toporną produkcją. W przypadku kontynuacji ambicje autorów są wyraźnie większe, więc walka będzie płynna i bardziej różnorodna. Główny bohater otrzyma ponad 150 klatek animacji i aż trzydzieści ciosów specjalnych. Ponadto będziemy mogli korzystać z rozbudowanego systemu kombosów, premiującego łączenie ataków w długie sekwencje. Poza tytułowym Franko dostępna będzie jeszcze druga grywalna postać. Na razie nie ujawniono jej tożsamości, ale twórcy potwierdzili nam, że będzie to faktycznie „odrębny bohater z własnym wachlarzem ciosów, a nie tylko w zmienionej koszulce”.