Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 sierpnia 2022, 20:52

Hard West 2 to kolejny solidny wyrób z Polski wg krytyków; dziś premiera

Dziś premierę ma Hard West 2 – kontynuacja taktycznej turówki z 2015 roku. Gra polskiego studia Ice Code Games zbiera pozytywne recenzje od krytyków.

Polska strategia turowa Hard West łączyła ze sobą klimat westernu z elementami fantasy. W przeciwieństwie do „jedynki”, za Hard West 2 odpowiada już nie studio CreativeForge Games, a Ice Code Games (też polskie). Zmiana twórców nie wpłynęła za bardzo na zawartość to gra o założeniach gameplayowych podobnych do tych z pierwszej części. Jedni recenzenci postrzegają to jaką zaletę, inni jako wadę tytułu, który tak czy inaczej zdobywa pozytywne oceny.

Naszą recenzję Hard West 2 – autorstwa Zbigniewa „Canatona” Woźnickiego – znajdziecie poniżej:

 1. Hard West 2 - recenzja. Jaki jest XCOM na Dzikim Zachodzie?

Taktyczny Zachód

W Hard West 2, tak jak miało to miejsce w pierwszej części, zetkniemy się z elementami zarówno westernowymi, jak i fantastycznymi. Takie połączenie na papierze może nie wydawać się odkrywcze, ale tutaj sprawdza się naprawdę dobrze, gdy dodamy do tego sprawnie napisaną historię i relacje, jakie budujemy z postaciami. Duża w tym zasługa aktorów głosowych, których możemy kojarzyć z różnych popularnych produkcji. Są to m.in Kevin Conroy (znany z dubbingu Batmana z seriali animowanych) czy Darien Sills-Evans (który użyczał swojego głosu m.in. w Days Gone i Mafii III).

Największą bolączką gry okazuje się fakt, że rozgrywka jest praktycznie identyczna jak w pierwszym Hard West. Bierzemy udział w turowych potyczkach, patrząc na wszystko z rzutu izometrycznego. Jeżeli ktoś odpadł od pierwszej części właśnie przez gameplay, to do Hard West 2 będzie mu się ciężko przekonać. Tym bardziej, że odstraszać może jeszcze przesadzona długość map czy dość niski poziom trudności gry.

Recenzje Hard West 2

Hard West 2 chwalone jest głównie za świetne udźwiękowienie, oprawę graficzną oraz historię. Ci, którzy nie mają problemu z turowymi strategiami, nie szczędzą ciepłych słów również gameplayowi, który może być wciągający. Średnia ocen na Metacritic wynosi obecnie 76% (na podstawie 11 opinii). Poniżej je wymieniamy:

 1. GRYOnline.pl – 7,5/10
 2. Eurogamer – polecana
 3. But Why Tho? – 9/10
 4. God is a Geek – 8,5/10
 5. GameSpot – 8/10
 6. Saving Content – 4/5
 7. IGN – 7/10
 8. TheSixthAxis – 7/10
 9. Sirus Gaming – 7/10
 10. Dexerto – 6,5/10
 11. Gamepur – 6,5/10

Hard West 2 jest tak samo oryginalne jak jego poprzednik, z bardzo dziwaczną historią, która z pewnością spodoba się wielu, tak samo jak mi – GamersRD.

Od wiarygodnych postaci po szczegółowy styl graficzny (...) wszystko wydaje się autentyczne w Hard West 2 – God is a Geek (8,5/10).

W Hard West 2 występuje wiele małych, irytujących rzeczy, ale jest to westernowa gra taktyczna z takim bogactwem stylu i treści, że chce się do niej wracać – IGN (7/10).

Hard West 2 stało się dziś dostępne na Steamie oraz GOG-u. „Jedynka” wyszła też na PlayStation 4, Xboxie One oraz Nintendo Switchu, więc możliwe, że jej kontynuacja pojawi się w przyszłości na większej liczbie platform.

 1. Oficjalna strona Hard West 2
 2. Hard West 2 na Steam
 3. Hard West 2 na GOG
E3 2021