Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Rozwój postaci w Kingdom Come Kingdom Come poradnik, solucja

System rozwoju postaci w grze Kingdom Come: Deliverance wygląda nieco inaczej od wielu innych produkcji z gatunku RPG. Nie jest on na szczęście ekstremalnie skomplikowany. Co więcej, postać w miarę przebiegu gry staje się silniejsza dokładnie w tych dziedzinach, którymi wykazujesz największe zainteresowanie (np. walka wręcz). Poniżej zestawiliśmy najważniejsze informacje oraz podpowiedzi jak rozwijać bohatera i jak unikać potencjalnych problemów związanych z tym tematem.

Podstawowe informacje i porady

Poniżej zamieściliśmy podpowiedzi jakie czynności wykonywać w celu szybszego rozwijania poszczególnych atrybutów i umiejętności - Rozwój postaci w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry
 1. W Kingdom Come: Deliverance nie zdobywa się w tradycyjny sposób punktów doświadczenia pozwalających awansować na wyższe poziomy. Zamiast tego postać rozwija się w podobny sposób np. do gier z serii The Elder Scrolls, czyli dzięki wykonywaniu czynności powiązanych z atrybutami i umiejętnościami, którymi opisany został główny bohater. Przykładowo przystępując do walk dzierżąc w dłoni miecz możesz zwiększać siłę, witalność i umiejętność walki mieczem, a wykradając skarby ze strzeżonych lokacji możesz zwiększać umiejętności włamywania i skradania się.
 2. W miarę wykonywania czynności powiązanych z danym atrybutem lub umiejętnością pasek postępów w oknie gracza jest stopniowo zapełniany. Po jego całkowitym napełnieniu parametr wzrośnie o 1 i bohater stanie się lepszy w danej dziedzinie (gra informuje o tym komunikatem w lewym górnym rogu ekranu - przykładowy komunikat na obrazku). Dla przykładu zwiększenie atrybutu Siły sprawi, że podniesiony zostanie limit udźwigu bohatera i że będzie on zadawał większe obrażenia w trakcie walk.
 3. Raz na kilka poziomów możesz wybrać dodatkowy perk. Są one różne dla głównego poziomu postaci, dla poszczególnych atrybutów i dla poszczególnych umiejętności. Perki mają różnorakie właściwości, mogą np. zwiększać skuteczność bandaży, usprawniać proces odnawiania się wytrzymałości czy utrudniać przeciwnikom wykrycie bohatera gdy ten skrada się. Za każdym razem otrzymasz kilka perków do wyboru i bardzo istotne jest to żeby wybrać spośród nich ten, który najbardziej ci się przyda (stronę z rekomendowanymi perkami do odblokowania zamieściliśmy w rozdziale FAQ).
 4. Niektóre odnajdywanie bronie i pancerze mogą mieć określone wymagania co do atrybutów bohatera (np. 5 punktów Siły i 5 punktów Zwinności). Nie używaj tych przedmiotów jeśli Henryk jeszcze dostatecznie nie awansował, bo w przeciwnym razie ich skuteczność będzie o wiele niższa. Korzystaj ze słabszych przedmiotów do momentu podniesienia statystyk.
 5. Charyzma, widoczność, ekspozycja i hałas nie funkcjonują na takich samych jak zasadach jak pozostałe atrybuty. Parametry te na bieżąco mogą zmieniać się, zarówno na lepsze jak i na gorsze. Przykładowo możesz poprawić charyzmę zakładając drogie ciuchy, a może ona spaść jeśli bohater podróżuje brudny i zakrwawiony. Nie ignoruj ich i staraj się zmieniać ich wartości w zależności od potrzeb, np. obniżać maksymalnie współczynnik generowanego hałasu jeśli masz zamiar zakraść się do jakiejś lokacji.

Jak rozwijać atrybuty i umiejętności?

Poniżej zamieściliśmy podpowiedzi jakie czynności wykonywać w celu szybszego rozwijania poszczególnych atrybutów i umiejętności. Warto w tym miejscu dodać, że wiele parametrów jest ze sobą ściśle powiązanych i np. przy okazji włamywania się do wrogich domostw możesz też równolegle rozwijać umiejętność skradania się.

Atrybuty:

 1. Siła - Jak najczęściej przystępuj do walk. Mogą to być potyczki z prawdziwymi przeciwnikami lub sparingi z kapitanem Bernardem na arenie treningowej w Ratajach (najlepiej z wykorzystaniem prawdziwych broni). W trakcie potyczek koniecznie używaj broni, którym podstawowym atrybutem jest właśnie siła (możesz to sprawdzić po wyświetleniu statystyk broni).
 2. Zręczność - Atrybut ten możesz zwiększać polegając na broni białej, której podstawowym atrybutem jest zręczność (możesz to sprawdzić po wyświetleniu statystyk broni - są to m.in. krótkie miecze czy szable). Inna dobra metoda to używanie łuku - atakuj z jego pomocą dziką zwierzynę lub przeciwników (nie trenuj samemu strzelając np. do tarczy, bo wtedy parametr nie wzrośnie!). Oprócz tego popisuj się unikami i dużo przemieszczaj w trakcie walk.
 3. Witalność - Jak najczęściej używaj opcji sprintu, także podczas swobodnego podróżowania po świecie gry. Oprócz tego szukaj okazji do wspinania się na wyższe obiekty, przeskakiwania przez płotki i unikaj obrażeń w trakcie staczanych walk.
 4. Retoryka - Regularnie zagaduj do wszystkich napotykanych postaci niezależnych i zawsze wyczerpuj wszystkie dostępne opcje dialogowe. Próbuj również wybierać w trakcie rozmów unikalne opcje dialogowe powiązane np. z perswazją czy zastraszeniem. Ponadto targuj się z każdym handlarzem.

Umiejętności:

 1. Obrona - Wykonuj częste bloki (najlepiej perfekcyjne) oraz uniki w trakcie walk. Warto też polegać w większym stopniu na tarczach.
 2. Sztuka walki - Jak najczęściej przystępuj do walk.
 3. Buzdygan - Używaj tej odmiany broni białej w trakcie walk (najlepiej w tych potyczkach, w których do pokonania są przeciwnicy wrażliwi na obrażenia tłuczone).
 4. Łuk - Używaj łuku do zabijania dzikiej zwierzyny i przeciwników. Dodatkowo możesz trenować na strzelnicach pod okiem trenera (nie samemu, bo wtedy parametr nie wzrośnie!).
 5. Miecz - Używaj tej odmiany broni białej w trakcie walk (możesz wybrać mięcz jedno lub dwuręczny).
 6. Siekiera - Używaj tej odmiany broni białej w trakcie walk.
 7. Walka wręcz - Zadawaj obrażenia w pojedynkach na pięści. Jako że wielu przeciwników domyślnie używa broni białej rozglądaj się za questami, w których przystępuje się do bójek. Możesz też polegać na sparingach.
 8. Alchemia - Wytwarzaj mikstury w oparciu o alchemię. Punkty rozwoju otrzymasz tylko jeśli wytworzyłeś poprawnie miksturę.
 9. Czytanie - Uwaga: Umiejętności tej musisz się najpierw nauczyć - odwiedź skrybę z Użyc w ramach pobocznego zadania Potężniejsze niż miecz. Od tego momentu rozglądaj się za książkami (w świecie gry lub u handlarzy). Przeglądaj je w miejscach oferujących premię do czytania, np. w pomieszczeniu z łóżkiem bohatera.
 10. Drobna kradzież - Uwaga: Umiejętności tej musisz się najpierw nauczyć - porozmawiaj z młynarzem Peszkiem w Ratajach w ramach pobocznego zadania Nauka drobne kradzieży. Od tego momentu szukaj okazji do okradania innych osób w oparciu o kradzież kieszonkową. Punkty rozwoju otrzymasz tylko jeśli ukradłeś jakiś przedmiot (samo otwarcie okna kradzieży kieszonkowej i ewentualne podejrzenie przedmiotów w inwentarzu okradanej osoby nie gwarantuje xp).
 11. Jazda konna - Uwaga: Musisz najpierw otrzymać własnego konia, czyli zaliczyć główne zadanie Zdobycz. Od tego momentu podróżuj konno po świecie gry.
 12. Konserwacja - Naprawiaj posiadane bronie (kamień szlifierski) oraz elementy pancerza (różnorakie zestawy naprawcze).
 13. Łowiectwo - Poluj (najlepiej z użyciem łuku) na dziką zwierzynę (zające, sarny, dziki itp.).
 14. Picie - Pij alkohol oraz odnajdywane lub kupowane od handlarzy/alchemistów mikstury. Możesz też skutecznie podnosić poziom tej umiejętności dzięki sejwowaniu gry przy pomocy Zbawiennych Sznapsów (zapis odbywa się poprzez wypicie zawartości butelki ze sznapsem).
 15. Skradanie się - Skradaj się w tych lokacjach, w których bohater w przypadku wykrycia zostanie zaatakowany lub wprawi mieszkańców w zaalarmowany stan (np. włamanie się do czyjegoś domu). Gra BARDZO premiuje także ogłuszanie innych postaci (najlepiej tych śpiących) w oparciu o perk Ogłuszenie oraz zabijanie ich sztyletem w oparciu o perk Skrytobójstwo.
 16. Włamywanie - Używaj wytrychów do otwierania zamków. Na początku gry wybieraj tylko łatwe zamki, ale po tym jak się podszkolisz rozglądaj się za tymi z lepszymi zabezpieczeniami.
 17. Zielarstwo - Zbieraj zioła podczas przemierzania świata gry (np. pokrzywy). Możesz je odnajdywać w lasach, na polanach czy rosnące przy drogach.

Trenerzy umiejętności

Rozwijanie umiejętnościmoże zająć ci dużo czasu lub może być problematyczne np - Rozwój postaci w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Rozwijanie umiejętnościmoże zająć ci dużo czasu lub może być problematyczne np. z uwagi na brak posiadania zestawów naprawczych niezbędnych do podreperowania używanych fragmentów pancerza. Rozwiązaniem tego problemu jest poleganie na usługach trenerów zamieszkujących świat gry, dzięki którym możesz "wybrać drogę na skróty" i szybko podwyższyć wybrany parametr. Z korzystaniem z pomocy trenerów wiąże się niestety kilka poważnych komplikacji:

 1. Każdego trenera musisz samemu odnaleźć. Nie są oni bezpośrednio zaznaczani na mapie świata, ale np. prawdopodobny jest scenariusz, że zbrojmistrz może nauczyć Henryka konserwacji pancerzy.
 2. Kazdy trener specjalizuje się tylko w wybranej dziedzinie. Dla przykładu myśliwy może nauczyć Henryka tylko łowiectwa. Musisz w rezultacie poświęcić więcej czasu żeby zlokalizować osobe specjalizującą się w interesującej Cię tematyce.
 3. Szkolenie nigdy nie jest darmowe. Nawet lekcje podstawowych poziomów mogą kosztować kilkadziesiąt groszy, a w przypadku bardziej zaawansowanych szkoleń może to być już nawet kilkaset monet. Regularnie sprzedawaj zdobywane towary u handlarzy żeby móc pozwalać sobie na kolejne lekcje lub wybieraj tylko te szkolenia, które są priorytetowe dla rozwoju postaci.
 4. Dla każdej umiejętności możesz odbyć maksymalnie cztery szkolenia - podstawowe, średniozaawansowane (umiejętność musi być na 5 poziomie), zaawansowane (umiejętność musi być na 10 poziomie) i mistrzowskie (umiejętność musi być na 15 poziomie).

Jak ekwipunek wpływa na statystyki postaci?

Na to jak skutecznie bohater może radzić sobie z napotykanymi problemami mają wpływ nie tylko jego atrybuty i odblokowane umiejętności, ale również wykorzystywane przez niego elementy wyposażenia - Rozwój postaci w Kingdom Come - Kingdom Come Deliverance - poradnik do gry

Na to jak skutecznie bohater może radzić sobie z napotykanymi problemami mają wpływ nie tylko jego atrybuty i odblokowane umiejętności, ale również wykorzystywane przez niego elementy wyposażenia. Wpływają one na następujące współczynniki:

 1. Obrażenia broni białej - Zwróć przede wszystkim uwagę na to, że bronie zadają trzy rodzaje obrażeń - kłute, cięte i tłuczone. Dopasuj je w zależności od potrzeb, np. do pokonania przeciwnika w ciężkiej zbroi przyda się broń z wysokimi obrażeniami tłuczonymi.
 2. Obrażenia broni miotającej (łuki) - Pamiętaj, że oprócz parametrów samego łuku na obrażenia ma też wpływ rodzaj wybranych strzał.
 3. Ochrona głowy, ciała, rąk i nóg - Każdy z tych współczynników jest sprawdzany oddzielnie, gdyż w inwentarzu bohatera jest wiele slotów na różnych fragmenty pancerza (np. rękawice, hełm, napierśnik, buty). Możesz dążyć do ich unifikacji lub zmieniać je żeby lepiej przygotować się pod konkretne walki, np. założyć ciężki hełm przed bitwą z udziałem wrogich łuczników. Także i tu pamiętaj też o obrażeniach kłutych, ciętych i tłuczonych. Dopasowuj elementy pancerza po tym jak wykonasz rekonesans i ustalisz jakimi rodzajami broni dysponują przeciwnicy.
 4. Widoczność, ekspozycja i hałas - Te trzy parametry odgrywają znaczacą rolę podczas skradania się. Podmieniaj elementy ubioru żeby stać się mniej widocznym lub całkowicie zdejmuj niektóre z nich by ograniczyć hałas generowany w trakcie poruszania się.
 5. Charyzma - Założenie drogiego pierścienia czy stroju szlachcica może podnieść charyzmę. Może ona z kolei spaść jeśli będziesz podróżował w zabrudzonym i biednym stroju i będąc dodatkowo zakrwawionym (odwiedzaj często łaźnie).