Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play
Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.
Przed Wami kolejna edycja naszego przeglądu 100 najlepszych gier free-to-play. Dzisiaj kategoria ta dominuje na rynku pecetowym i mobilnym, oferując liczne produkcje, które bez kompleksów mogą konkurować z pozycjami pudełkowymi. Także coraz popularniejszy e-sport obejmuje swym zasięgiem głównie tytuły darmowe z mikropłatnościami.
Tworząc listę, zignorowaliśmy darmowe produkcje dla jednego gracza pozbawione komponentów sieciowych, takie jak np. Dwarf Fortress czy The Dark Mod (im poświęciliśmy osobny tekst). Ponadto braliśmy pod uwagę tylko tytuły, które wciąż są dostępne na rynku, a w przypadku pozycji multiplayerowych nadal posiadają na tyle dużą społeczność, by nie było problemów ze znalezieniem chętnych do zabawy.

Zdecydowaliśmy się aktualizować nasze zestawienie co roku, gdyż na rynku free-to-play dwanaście miesięcy to szmat czasu. Gry znikają, pojawiają się nowe hity, część dawnej klasyki traci popularność, a inne tytuły przeżywają zaskakujący renesans. Tegoroczna lista jest tego dobitnym przykładem.
AKTUALIZACJA 2020
W lutym 2020 roku zaktualizowaliśmy ten artykuł. W zestawieniu zaszło sporo zmian. Wiele gier trafiło na niższe pozycje z powodu spadku ich popularności i tempa aktualizacji. Inne awansowały – dzięki ogromnemu wysiłkowi autorów włożonemu w rozwój tych projektów.
Na liście pojawili się mocni debiutanci, tacy jak Teamfight Tactics, Destiny 2 czy Legends of Runeterra. Inne tytuły, takie jak Dirty Bomb czy Duelyst, znikły kompletnie z powodu porzucenia ich przez twórców.
Ustalając na nowo kolejność na liście, przeanalizowaliśmy Waszą aktywność w naszym serwisie, jak również wyniki ankiety dostępnej pod zeszłorocznym wydaniem tego artykułu, głosy w której oddawaliście przez cały rok. Do tego doszły opinie redaktorów serwisu GRYOnline.pl i analiza popularności tych gier, a także poziomu ich wsparcia ze strony deweloperów.