Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 20 stycznia 2023, 16:26

1. Wiedźmin 3: Dziki Gon. 100 najlepszych gier RPG w historii – edycja 2023

Najlepszym RPG-iem w 2022 roku bez wątpienia był Elden Ring. We wielu plebiscytach zdobył on nawet tytuł Gry Roku – bez podziału na gatunki. Produkcja oczywiście znalazła się w naszym rankingu. Jakie miejsce zajęła? Przekonajcie się sami.

1. Wiedźmin 3: Dziki Gon

Tak, tak, Wiedźmin 3 pozostaje tam, gdzie był – można się rozejść. Wiedźmin 3 może i nie jest produkcją idealną, ale i tak śmiało da się go określić mianem gry wybitnej. Dowodzą tego oceny krytyków, dowodzą prestiżowe nagrody, które posypały się ze wszystkich stron.

Geralt zrzucił okowy zamkniętych lokacji i ruszył w olbrzymi otwarty świat, zabierając ze sobą niezwykły słowiański klimat, angażującą emocjonalnie historię z niebagatelnymi postaciami i trudnymi wyborami oraz bardzo dobrą mechanikę, z soczystym systemem walki na czele. Nadal można narzekać na liniowość fabuły, trochę naciąganą sandboksowość czy niedostatki w modelu dialogów lub systemie rozwoju postaci – ale i tak Dziki Gon pozostanie grą wielką. Naprawdę nie wiem, co mogłoby strącić go ze szczytu... nie licząc zapowiedzianego niedawno czwartego Wiedźmina, ma się rozumieć.

W połowie grudnia ubiegłego roku gra doczekała się darmowej aktualizacji Next Gen. Pojawiła się ona na konsolach PS5, XSX/S oraz pecetach. Patch znacznie upiększył oprawę graficzną - Redzi zaimplementowali technologię śledzenia promieni i dodali wysokiej jakości tekstury. Poza tym update wprowadził dodatkowe zadanie poboczne, tryb foto i wiele innych, pomniejszych zmian oraz poprawek. Niestety, nie wszystko poszło po myśli deweloperów. Po instalacji pierwszej wersji u graczy pojawiło się wiele problemów technicznych, w tym ogromne spadki wydajności, nawet przy wyłączonym RT.

Wyciągnięte z forum

Długo nie podchodziłem do tej gry ze względu na obawę przed długością rozgrywki. Dawno już nie sięgałem po gry RPG z fabułą, bez trybu multi, a to głównie dlatego, że nie było nic ciekawego na rynku (wg mnie). Mało tego, pierwsza część Wiedźmina mnie wręcz odrzuciła (przez sterowanie), dokładnie tak samo miałem z Gothikiem I, którego nigdy dobrze nawet nie rozpocząłem. Druga część... sam nie wiem, jakoś mnie nie ciągnęło, ale trzeciej ostatecznie dałem szansę i... pfff... Masakracja!

Już od pierwszych minut wiedziałem, że mam do czynienia z grą niebanalną, a im dalej w las, tym lepiej. Dopiero skończyłem „podstawkę” – po jakiś 2 miesiącach gry (dość sporadycznej, choć 100+ godzin minęło) i jestem pod ogromnym wrażeniem. Tytuł jest wybitny, czekałem na taką grę od czasów Gothica II. Wszystko stoi na najwyższym poziomie – od grafiki, przez optymalizację, po dialogi i fabułę. [...] Dialogi... Świetne! Nie wiem, jak wygląda angielska wersja językowa, ale idę o zakład, że obcokrajowcy stracili WIELE smaczków – naprawdę im współczuję.

Fabuła wciągnęła mnie bez reszty, gdybym mógł, to grałbym non stop, aż nie skończę historii, ale niestety się nie dało. :) Walka nie była zbyt rozbudowana, ale nie męczyła, było OK. Ogólnie tytuł wybitny, jeśli ktoś jeszcze nie grał, to uprzedzam, że należy wyposażyć się w dużo czasu, ale jest to pozycja obowiązkowa! Jestem pod naprawdę ogromnym wrażeniem. Chylę czoła przed CD Projektem RED za grę i podejście do klienta. Zasłużone 10/10 – najlepsze RPG, w jakie w życiu grałem.

BOLOYOO

Krzysztof "Draug" Mysiak

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Wpadł w sidła elektronicznej rozrywki przez starszego brata – kolekcjonera gier i gracza. Przez lata młodości nie miał własnego sprzętu nadającego się do grania, więc inwestował czas w wertowanie GOL-owskiej Wielkiej Encyklopedii Gier (i CD-Action). Swoje przeznaczenie dopełnił krótko po maturze, w 2013 roku, wysyłając CV do krakowskiej redakcji. Zdobył wykształcenie dwuklasowca – bibliotekarza/infobrokera – ale zamiast pójść w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni, wolał kontynuować karierę autora wiadomości ze świata (i nie tylko). Po paru latach wiercenia dziury w brzuchu połowie redakcji wyszarpał miejsce w gronie pracowników GRYOnline.pl i w 2017 r. przeniósł się do Krakowa. Zanim wyfrunął stamtąd do Poznania (w 2020 r.), zdążył zostać zapamiętany jako ten koleś, który bywa na tolkienowskich konwentach, jeździ paskudnym Subaru Imprezą i wywija mieczem na firmowym parkingu. Dziś z dystansu dogląda Encyklopedię Gier i Serwis Informacyjny.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Najlepsze gry RPG - którą z tych 20. cenisz najbardziej?

Wiedźmin 3: Dziki Gon
32,5%
Gothic 2
8,6%
Baldur’s Gate 2
6,3%
Skyrim
3,8%
Mass Effect 2
4,2%
Planescape: Torment
3,8%
Cyberpunk 2077
8,2%
Persona 4
0,4%
Star Wars: Knights of the Old Republic
2,5%
Divinity: Original Sin 2
3,2%
Elden Ring
2,8%
Fallout: New Vegas
0,8%
Disco Elysium
1,5%
Vampire The Masquerade: Bloodlines
0,8%
Morrowind
3,2%
Wiedźmin 2: Zabójcy królów
1,2%
Chrono Trigger
0,7%
Gothic 1
2,2%
Dragon Age: Początek
2,5%
Fallout 2
6,4%
Baldur’s Gate 1
1,2%
Final Fantasy VI
0,7%
Wiedźmin 1
0,9%
Arcanum: Przypowieść o maszynach i magyi
1,3%
Pokemon (seria)
0,3%
Zobacz inne ankiety
Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

The Elder Scrolls III: Morrowind

The Elder Scrolls III: Morrowind

Divinity: Original Sin II - Definitive Edition

Divinity: Original Sin II - Definitive Edition

Gothic

Gothic

Gothic II

Gothic II

Fallout 2

Fallout 2

Baldur's Gate II: Cienie Amn

Baldur's Gate II: Cienie Amn

Chrono Trigger

Chrono Trigger

Przegapione gry RPG 2022 - niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować
Przegapione gry RPG 2022 - niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować

Niezłych RPG debiutuje dzisiaj niemało. Niestety, wiele z nich nie zdobywa popularności, na jaką zasługuje. Dzisiaj aktualizujemy tekst poświęcony właśnie takim grom, które fani gatunku mogli przegapić – a nie powinni.

10 gier RPG dla pacyfistów - tutaj obejdziesz się bez walki
10 gier RPG dla pacyfistów - tutaj obejdziesz się bez walki

W niektórych grach fabularnych, jak tytuły z cyklu Deus Ex czy Fallout, wcale nie musicie uciekać się do przemocy, aby je przejść. Co więcej, tzw. „pacifist run” często okazuje się o wiele ciekawszy lub bardziej wymagający od zwykłej walki.

Towarzysze z gier RPG, o których nigdy nie zapomnimy
Towarzysze z gier RPG, o których nigdy nie zapomnimy

Są tacy towarzysze z gier, których zapomnieć po prostu się nie da. Nawet, kiedy nie wiemy już, o co walczył/a bohater/ka i o co tak naprawdę w głównym wątku chodziło. Najlepiej widać to chyba w RPG-ach.