Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 stycznia 2021, 21:27

PlayStation Store w 2020 roku - FIFA i CoD na czele

Firma Sony ujawniła najczęściej pobierane gry z PlayStation Store w 2020 roku. Nowe marki i tytuły ekskluzywne wypadły nieźle, ale to serie FIFA i Call of Duty cieszyły się największą popularnością.

Choć przed nami kolejny (i oby lepszy) rok, na razie co i rusz wracamy do minionych 12 miesięcy w ramach kolejnych podsumowań. Ostatnie z nich opublikowała firma Sony w formie listy najczęściej pobieranych gier na platformie PlayStation Store. Na oficjalnym blogu marki PlayStation możemy sprawdzić, które tytuły cieszyły się największym powodzeniem na PS4, PS5 oraz PSVR.

Najczęściej pobierane gry na PS5 w Europie

Czy to w Ameryce Północnej (tj. USA i Kanadzie), czy w Europie, na PlayStation 5 królowała ta sama gra: Call of Duty: Black Ops – Cold War. Produkcja wyprzedziła zarówno nowe odsłony innych popularnych serii pokroju FIF-y i Assassin’s Creed: Valhalla, jak i produkcje dostępne wyłącznie na konsolach Sony. Niemniej tytuły ekskluzywne nie przyniosły firmie wstydu. Spider-Man: Miles Morales zajął na liście drugie miejsce, a do pierwszej dziesiątki załapały się także Demon’s Souls (piąta pozycja) oraz Sackboy: A Big Adventure (dziewiąte miejsce). W Europie zestawienie zamyka jedyna niewydana w 2020 roku produkcja: Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege, które najwyraźniej cieszy się powodzeniem także na dziewiątej generacji konsol.

#

Tytuł gry:

1.

Call of Duty: Black Ops – Cold War

2.

Spider-Man: Miles Morales

3.

Assassin’s Creed Valhalla

4.

FIFA 21

5.

Demon’s Souls

6.

Watch Dogs: Legion

7.

Immortals Fenyx Rising

8.

NBA 2K21 Next Generation

9.

Sackboy: A Big Adventure

10.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Najczęściej pobierane gry na PS4 w Europie

O ile w Ameryce Północnej ostatnie Call of Duty zdominowało także konsolę ósmej generacji, tak w Europie największym zwycięzcą okazała się seria FIFA. Pierwsze dwa miejsca przypadły FIF-ie 20 oraz 21, a tuż za nimi ulokowało się wciąż szalenie popularne Grand Theft Auto V. Dopiero za podium znalazło się miejsce dla Black Ops – Cold War oraz Modern Warfare. Nie mogło też zabraknąć nieśmiertelnego Minecrafta oraz głośnego The Last of Us: Part II. Na liście znalazł się także polski akcent w postaci Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu.

A co z innymi tytułami ekskluzywnymi? Dwa z nich załapały się do amerykańskiego zestawienia, ale w Europie Ghost of Tsushima i Final Fantasy VII Remake musiały dać za wygraną. Tym samym zrobiły miejsce dla ostatniej pozycji na liście europejskich bestsellerów, czyli Red Dead Redemption 2.

#

Tytuł gry:

1.

FIFA 21

2.

FIFA 20

3.

Grand Theft Auto V

4.

Call of Duty: Modern Warfare

5.

Call of Duty: Black Ops – Cold War

6.

Minecraft

7.

NBA 2K20

8.

The Last of Us: Part II

9.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

10.

Red Dead Redemption 2

Najczęściej pobierane gry na PS VR w Europie

W 2020 roku wciąż nie zalała nas fala wybitnych tytułów wykorzystujących rzeczywistość wirtualną (jeden Alyx wiosny nie czyni). Wystarczy rzut oka na dziesięć najczęściej pobieranych produkcji wymagających PlayStation VR. Tylko trzy z nich (cztery w USA) zadebiutowały w ostatnich 12 miesiącach, z czego jedynie The Walking Dead: Saints & Sinners (oraz Marvel’s Iron Man VR za oceanem) to rzeczywiście nowa premiera. Największe zainteresowanie niezmiennie wzbudza rytmiczne Beat Saber.

#

Tytuł gry:

1.

Beat Saber

2.

Job Simulator

3.

Blood & Truth

4.

Superhot VR

5.

The Walking Dead: Saints & Sinners

6.

Creed: Rise to Glory

7.

Astro Bot: Rescue Mission

8.

Gorn

9.

Vader Immortal: A Star Wars VR Series

10.

Arizona Sunshine

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej