Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS4XONESwitch
Okładka FIFA 20 (PC)

FIFA 20

Kolejna odsłona serii gier piłkarskich od studia EA Sports. W FIFA 20 kierujemy wiernie odwzorowanymi prawdziwymi drużynami oraz zawodnikami, grając przeciwko sztucznej inteligencji lub innym graczom. Główną nowością jest tryb VOLTA Football.

Sportowe | piłka nożna | multiplayer | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran | EA Play

Okładka FIFA 20 (PC)

data premiery gry:

27wrz2019

PC XONE PS4 Switch

FIFA 20 to kolejna odsłona popularnego cyklu symulatorów piłkarskich zapoczątkowanych w 1993 roku. Tytuł rozwija formułę wypracowaną przez poprzednie gry z cyklu, oferując zabawę zarówno dla pojedynczego gracza, jak i dla fanów rozgrywek wieloosobowych. Jak co roku, w grze znajdziemy rzeczywistych zawodników oraz zespoły, które możemy poprowadzić do zwycięstwa w kolejnych meczach. Za produkcję ponownie odpowiada studio EA Sports.

Mechanika

FIFA 20 ponownie pozwala graczom na rozgrywanie meczów, spotkań i turniejów z udziałem licencjonowanych reprezentacji narodowych i klubowych drużyn piłkarskich z całego świata. Szczególny nacisk położony został na zwiększenie realizmu zabawy. Poprawiona została sztuczna inteligencja – szczególnie w zakresie zachowania obrońców oraz bramkarzy.

Do największych zmian, jakie znaleźć można w najnowszej odsłonie cyklu, zaliczyć można tryb VOLTA Football. Umożliwia on grę poza stadionami – na boiskach rozmieszczonych np. w przejściach podziemnych czy też na dachach wieżowców. W tej formie zabawy gracz tworzy swój awatar (męski lub żeński) i rozgrywa mecze 3v3 (bez bramkarzy), 4v4, 4v4 Rush (bez bramkarzy), 5v5 i futsalowe. Tryb VOLTA otrzymał także własną kampanię fabularną, w której stworzony przez nas piłkarz stara się dostać na prestiżowe mistrzostwa ulicznej piłki w Buenos Aires.

FIFA 20 doczekała się także wielu pomniejszych zmian w stosunku do poprzedniej odsłony serii. Całkowicie zmieniono sposób wykonywania stałych fragmentów gry, umożliwiając dokładne wycelowanie i nadanie futbolówce pożądanej rotacji. W przypadku sztuczek technicznych poszerzono margines błędów, które można popełnić w trakcie dryblingu. Wykonywanie podań zostało utrudnione – zmniejszono celność uderzeń z pierwszej piłki i woleja. Dodatkowo zwiększono skuteczność napastników w sytuacjach sam na sam, ograniczono strzały zewnętrzną częścią stopy do zawodników z odpowiednimi cechami oraz spowolniono ruch bramkarza w momencie, gdy kieruje nim gracz.

Deweloperzy wprowadzili także szereg usprawnień w konkretnych trybach. Do popularnego modułu Ultimate Team wprowadzono sezonowe wyzwania, za których wykonywanie otrzymujemy nagrody, i uczyniono interfejs bardziej intuicyjnym. Z kolei w trybie kariery umożliwiono branie udział w konferencjach prasowych i wywiadach pomeczowych oraz zwiększono nacisk na odpowiednie morale zarówno całej drużyny, jak i poszczególnych zawodników.

Kwestie techniczne

FIFA 20, podobnie jak poprzednia część cyklu, działa na silniku Frostbite, co przekłada się na bardzo realistyczną i szczegółową oprawę graficzną. Zabawie towarzyszy także profesjonalny komentarz Dariusza Szpakowskiego i Jacka Laskowskiego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Ocena czytelników: 1,8 / 10 na podstawie 2997 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 5,1 / 10 na podstawie 989 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 199,90 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI FIFA 20

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe FIFA 20

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7850 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i3-6300T 3.3 GHz / AMD Athlon X4 870K 3.9 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon R9 270X lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Recenzja gry FIFA 20 – fajne zmiany i stare problemy
Recenzja gry FIFA 20 – fajne zmiany i stare problemy

Recenzja 24 września 2019, 13:16

Filozofia zmian na pół gwizdka objęła także moduł, z którym łączy mnie szczególny sentyment. W trybie kariery wprowadzono trochę nowości, ale zignorowano naprawdę palące problemy. Konferencje prasowe i pomeczowe wywiady, w trakcie których możemy motywować zespół, wchodzić konkretnym piłkarzom na ambicję lub chwalić swoich podopiecznych, to oczywiście fajna sprawa, podobnie jak możliwość bardziej bezpośredniego komunikowania się z zawodnikami oraz rozbudowane opcje personalizacji menadżera. Ale wciąż nie ma mowy o sensownej polityce transferowej klubów sterowanych przez sztuczną inteligencję, o przyzwoicie funkcjonujących wypożyczeniach młodych graczy czy o dodatkowej warstwie zarządzania zespołem. Dobrze, że ktoś karierę w ogóle ruszył – ale szkoda, że nie od tej strony, która domaga się poprawek.

PC
XONE
PS4
Switch