Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 października 2020, 10:48

FIFA 21 bez lepszej grafiki niż FIFA 20 - oto porównanie na PC

W sieci pojawiły się ciekawe screeny, porównujące oprawę wizualną gier FIFA 20 i FIFA 21. Wynika z nich, że tegoroczna odsłona nie oferuje żadnych istotnych ulepszeń grafiki.

Wczoraj pisaliśmy o pierwszych recenzjach FIFA 21. Większość z nich krytykowała zbyt małe zmiany w porównaniu z FIFA 20. Okazuje się, że dotyczy to również grafiki.

Użytkownik forum ResetEra o ksywce IIStellaRII opublikował screeny, porównujące oprawę wizualną obu produkcji na PC. Postarał się dobrać je tak, aby pokazywały podobne sceny i warunku pogodowe. Twierdzi on, że tegoroczna odsłona wygląda wyraźnie gorzej, ale po bliższym przyjrzeniu się tym obrazkom ta ocena jest raczej błędna. FIFA 21 ma bardziej stonowane kolory, przez co na pierwszy rzut oka może prezentować się mniej atrakcyjnie, ale poziom detali modeli i tekstur wydaje się być identyczny.

FIFA 20 na górze, FIFA 21 na dole. Źródło: IIStellaRII.

FIFA 20 na górze, FIFA 21 na dole. Źródło: IIStellaRII.

FIFA 20 na górze, FIFA 21 na dole. Źródło: IIStellaRII.

FIFA 20 na górze, FIFA 21 na dole. Źródło: IIStellaRII.

Oczywiście fakt, że grafika nie prezentuje się lepiej niż w FIFA 20, sam w sobie jest problemem. Na PC standardy pod tym względem rosną bowiem każdego roku. W połączeniu z niewielkimi zmianami w rozgrywce wielu graczy może mieć wątpliwości, czy tegoroczna odsłona warta jest swojej ceny.

O komentarz w sprawie poprosiłem Karola Laskę, czyli naszego redaktora, który pisze obecnie recenzję gry FIFA 21:

Taka, a nie inna kolorostyka (czyli trochę bardziej szarawa i ponura) to najprawdopodobniej świadoma decyzja artystyczna EA. Podobna sytuacja powtarza się w niektórych edycjach gry, a FIFA 21 jest jedną z „ofiar" takich zagrywek. Kiedy zauważymy wyraźny progres kolorystyczny? Albo w początkowych patchach (klasyka gatunku), albo w... next-genowych wersjach gry. Uważałbym jednak na słowo „downgrade", w mojej opinii to wykalkulowana zmiana palety barw. - Karol Laska

Brak postępów w grafice smuci, ale niestety nie jest żadnym zaskoczeniem. FIFA 21, która zadebiutuje w tym tygodniu na pecetach, stanowi to samo wydanie, co na Xboksie One i PlayStation 4. W planach jest mocno odmienna wersja, która trafi w listopadzie na Xboksa Series X/S oraz PS5, ale wszystkie next-genowe ulepszenia nie będą dostępne dla graczy pecetowych w tym roku. Pozostaje mieć nadzieje, że w przypadku FIFA 22 będzie inaczej.

Przypomnijmy, że gra ukaże się na PC, PlayStation 4, Xboksie One i Nintendo Switch 9 października tego roku. Wydania na PlayStation 5 oraz Xboksa Series X ukażą się wraz z rynkowymi debiutami tych konsol.

  1. Oficjalna strona gry FIFA 21
  2. Recenzja gry FIFA 21 w przygotowaniu – EA, znowu to zrobiliście
  3. FIFA 21 - poradnik do gry