Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 9 kwietnia 2009, 10:51

Kolejne badania dotyczące gier – kobiety i osoby starsze też grają

Jaka jest najpopularniejsza gra na pecety? Oczywiście, Pasjans. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych badań dotyczących graczy, tym razem przeprowadzonych przez firmę Nielsen. Zajęto się w nich kilkoma interesującymi kwestiami. Przede wszystkim sprawdzono, które konsole są najczęściej używane oraz kim jest i w co gra przeciętny posiadacz komputera osobistego.

Jaka jest najpopularniejsza gra na pecety? Oczywiście, Pasjans. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych badań dotyczących graczy, tym razem przeprowadzonych przez firmę Nielsen. Zajęto się w nich kilkoma interesującymi kwestiami. Przede wszystkim sprawdzono, które konsole są najczęściej używane oraz kim jest i w co gra przeciętny posiadacz komputera osobistego.

Badania przeprowadzono na dwóch próbach. W przypadku konsol skupiono się na 17 tysiącach amerykańskich domostw posiadających telewizor. Sprawdzano wykorzystywanie nie tylko odbiornika, ale i wszystkich podłączonych do niego urządzeń. Popularność gier pecetowych badano natomiast na 185 tysiącach komputerów osobistych. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu mierzono nie tylko aktywność danej osoby, ale także zbierano informacje o konkretnych programach i grach, które były uruchamiane.

Kolejne badania dotyczące gier – kobiety i osoby starsze też grają - ilustracja #1

Twórcy przedstawili strukturę graczy pecetowych na przykładzie grudnia ubiegłego roku. Okazuje się, że 29% z nich stanowiły kobiety w wieku od 25 do 54 lat (wobec 20% mężczyzn w tym wieku). W badaniach ujawniła się także zupełnie nowa, zaskakująca grupa miłośników elektronicznej rozrywki. Mowa szczególnie o mężczyznach i kobietach w wieku powyżej 55 lat. Kobiety w tym wieku stanowiły aż 17 procent ogółu i odpowiadały za 26% wszystkich minut spędzonych przy pecetowych grach.

Na powyższym wykresie zupełny margines stanowią gracze poniżej 24 roku życia. To oczywiście wynika z zastosowanego szerszego pojęcia gracza. Widać to szczególnie w przypadku wskazywanych przez twórców badania najpopularniejszych tytułów. Wśród nich królują gry karciane oferowane z Windowsem, z niezawodnym Pasjansem (Solitaire) na czele (jest on uruchamiany kilka razy w tygodniu). Na liście pojawiają się jednak bardziej wymagające tytuły: World of Warcraft oraz Half-Life 2.

W grudniu w najpopularniejszą produkcję Blizzarda grało podobno nieco ponad 428 tysięcy amerykanek w wieku 25-54 oraz około 675 tysięcy mężczyzn (25-54). Half-Life 2 przyciągnął uwagę 170 tysięcy panów. Statystyczny miłośnik World of Warcraft spędza w wirtualnym świecie przeciętnie 744 minut na tydzień. Według wyliczeń w Stanach Zjednoczonych jest około 1,2 miliona męskich fanów tej gry.

Kolejne badania dotyczące gier – kobiety i osoby starsze też grają - ilustracja #2

Najaktywniejszymi graczami konsolowymi są młodzi chłopcy w wieku od 12 do 17 lat, mieszkający w domostwach o odpowiednio wysokim przychodzie (75 tysięcy dolarów). PlayStation 3 przyciąga statystycznie najstarszych graczy. Jest ona też, do spółki z Xboksem 360, konsolą, która posiada największy wskaźnik aktywności użytkowników. Zdecydowanie najrzadziej w ciągu dnia jest używana platforma Wii.

PlayStation 3 i Xbox 360, także ze względu na dodatkowe funkcje, przyciągają graczy najczęściej. Drugą ligą w tej kategorii są PlayStation 2 i Xbox – ich miłośnicy grywają przynajmniej raz na tydzień przez więcej niż godzinę. Aktywność użytkowników tych platform jest niemal identyczna. Na tyłach zostają Wii oraz GameCube. Przeciętny posiadacz sprzętu Nintendo grywa co najwyżej raz na tydzień po kilka minut.

Kolejne badania dotyczące gier – kobiety i osoby starsze też grają - ilustracja #3

Autorzy badania chcieli też zobaczyć, jak wygląda wykorzystanie konsol na przestrzeni roku. W tym celu sprawdzono ilość minut, jakie użytkownicy poświęcają na granie w poszczególnych miesiącach. Widać wyraźnie, że szybko spada zainteresowanie dominującą jeszcze przed rokiem PlayStation 2. Słabnie też pozycja PlayStation 3 oraz pierwszego Xboksa. Częściej grano na Xboksie 360 oraz konsolach Nintendo.

Podsumowując wyniki, doszliśmy do kilku wniosków. Bardziej zaawansowane konsole, jak PlayStation 3 i Xbox 360, przyciągają użytkowników na dłużej. PlayStation 2 wciąż jest najczęściej używaną konsolą, nawet pomimo spadku wartości tego wskaźnika. Kobiety w wieku 25 lat i większym tworzą dużą część graczy pecetowych (46.2% całości) i są najczęściej grającą grupą (54.6% wszystkich przegranych minut). Warto ponownie podkreślić duże zainteresowanie osób starszych tą formą spędzania czasu.