Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 5 stycznia 2007, 16:57

autor: Artur "Metatron" Falkowski

HD DVD vs. Blu-ray - koniec wojny formatów?

Jakiś czas temu informowaliśmy was o planach stworzenia hybrydowego nośnika, na którym będzie można nagrywać dane w jednym z dwu nowych formatów zapisu: HD DVD lub Blu-ray. Niedługo będziemy mieli szansę zapoznać się już z opatentowaną przez Warner płytą nazwaną Total HD. W tym samym czasie LG zaprezentuje swój odtwarzacz, który odczytuje oba formaty zapisu.

Jakiś czas temu informowaliśmy was o planach stworzenia hybrydowego nośnika, na którym będzie można nagrywać dane w jednym z dwu nowych formatów zapisu: HD DVD lub Blu-ray. Niedługo będziemy mieli już szansę zapoznać się z opatentowaną przez Warner płytą nazwaną Total HD. W tym samym czasie LG zaprezentuje swój odtwarzacz, który odczytuje oba formaty zapisu. O tym, że prace nad hybrydowym napędem były od jakiegoś czasu w toku, również mogliście przeczytać na łamach naszego serwisu. Czyżby zbliżał się koniec wojny formatów?

Oba wynalazki zostaną zaprezentowane światu podczas targów Consumer Electronic Show (CES), które odbędą się w Las Vegas, a rozpoczną się już ósmego stycznia.

Przypominamy, że oba formaty zapisu pozwalają na zamieszczenie sporej ilości danych na jednej płycie (Blu-ray 25 i 50 GB, HD DVD 15 i 30 GB). O ile HD DVD można uznać za kolejny stopień w ewolucji standardu DVD, to Blu-ray jest już zupełnie inną technologią wykorzystującą wynalazek niebieskiego lasera. Ze względu na zwiększoną pojemność nośników, oba świetnie nadają się do filmów w HD.

HD DVD vs. Blu-ray - koniec wojny formatów? - ilustracja #1

Branża filmowa podzieliła się na zwolenników jednego i drugiego formatu. Po stronie Blu-raya stanęły między innymi studia firm Sony, Disney, 20th Century Fox. Z kolei HD DVD wspiera Universal Pictures.

Dwie bardzo liczące się wytwórnie: Paramount Home Entertainment i Warner Home Video będą wspierały oba formaty. To właśnie za sprawą Warnera będziemy mieli możliwość korzystać z nośników hybrydowych Total HD.

HD DVD vs. Blu-ray - koniec wojny formatów? - ilustracja #2

Być może wprowadzenie tychże na rynek oraz wyprodukowanie odtwarzaczy obsługujących oba formaty sprawi, że walka się zakończy. Z takiego obrotu sprawy skorzystają przede wszystkim odbiorcy.