Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 lutego 2009, 10:09

Film i gra na jednym dysku Blu-Ray jeszcze w tym roku?

Firma Sony zapowiedziała pojawienie się jeszcze w tym roku hybrydowych płyt Blu-Ray, zawierających zarówno film i grę. Takie rozwiązanie jest możliwe oczywiście dzięki bardzo dużej pojemności tego nośnika względem starszej technologii DVD. Cały pomysł mógłby zwiększyć możliwości i siłę przebicia platformy PlayStation 3, która jako jedyna oferowałaby swoiste „dwa w jednym”.

Firma Sony zapowiedziała pojawienie się jeszcze w tym roku hybrydowych płyt Blu-Ray, zawierających zarówno film i grę. Takie rozwiązanie jest możliwe oczywiście dzięki bardzo dużej pojemności tego nośnika względem starszej technologii DVD. Cały pomysł mógłby zwiększyć możliwości i siłę przebicia platformy PlayStation 3, która jako jedyna oferowałaby swoiste „dwa w jednym”.

John Koller z działu marketingowego zajmującego się sprzętem Sony, zapowiedział, że firmie bardzo zależy na tym, aby deweloperzy i wydawcy zastanowili się nad zrealizowaniem powyższej koncepcji. Korporacja uważa pomysł za bardzo przyszłościowy i jednocześnie mocno uzasadniony. Podobno więc spora część producentów sama rozważa wprowadzenie tego systemu w życie, oczywiście w przypadku coraz liczniejszych gier opartych na filmach.

Japoński koncern zapowiada wydanie dwóch lub trzech tego typu pozycji jeszcze w tym roku, chociaż nie ujawniono których z filmów/gier możemy się spodziewać. Oddział Sony zajmujący się produkcją nośników potwierdził, że pracuje nad hybrydową płytą tego typu, oferującą właśnie grę i cały film z pewnymi dodatkami oraz prawdopodobną możliwością skopiowania obrazu na przenośną konsolę PSP. Koller podkreśla znaczenie tego rozwiązania dla posiadaczy PlayStation 3 – będą oni mogli dzięki niemu wykorzystać w jeszcze większym stopniu sporą pojemność dysków Blu-Ray.

Naturalnie cały pomysł ma nie tylko zwiększyć możliwości konsumentów, ale też po prostu wzmocnić pozycję samej konsoli, wyposażonej w odtwarzacz Blu-Ray. Chociaż pojawiły się już tańsze rozwiązania w tym zakresie, a Sony obniżek na razie nie planuje (chociaż podobno są one rozważane), to wciąż PlayStation 3 jest atrakcyjnym sprzętem, oferującym dostęp do wielu innych możliwości. Firma szuka więc sposobu na powiązanie rosnącego fenomenu filmów Blu-Ray, które sprzedawały się w ostatnim okresie fenomenalnie, z ogromną popularnością gier, osiągającymi równie dobre wyniki.

Film i gra na jednym dysku Blu-Ray jeszcze w tym roku? - ilustracja #1
Najpierw obejrzymy film, a potem posiekamy ich własnoręcznie?

Chociaż na razie nie mamy konkretnych informacji o pierwszych hybrydowych projektach Blu-Ray, to na pewno na horyzoncie jawi się wielu kandydatów. Już niedługo poznamy przykładowo filmową i komputerowo-konsolową historię Wolverine’a, a jakiś czas temu zapowiadaliśmy także podwójne przygody żołnierzy G.I. Joe. Wśród innych potencjalnych kandydatów wymienić można takie dzieła jak: Transformers: Revenge of the Fallen, Harry Potter and the Half-Blood Prince i wiele innych. Warto przypomnieć, że pakiety gra/film czasem się już zdarzały. Można tu przytoczyć chociażby tytuł Stranglehold, który w edycji rozszerzonej zawierał jeden z filmów Johna Woo (Hard Boiled).

Naturalnie do zagospodarowania czeka również sporo filmów tworzonych na podstawie wydanych już w przeszłości gier. Ich Blu-Rayowe wersje mogły zawierać więc produkcje elektroniczne na których je oparto (oczywiście o ile zostały one wydane na PlayStation 3). Warto także zauważyć, że całe rozwiązanie umożliwia zastosowanie kilku dodatkowych pomysłów. Można by więc nieco bardziej powiązać obie formy przekazu, przykładowo oferując tajne i dodatkowe sceny z filmu w zamian za nasze osiągi w grze. Pomysł ma więc potencjał – zobaczymy co z tego wyjdzie.