Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 września 2004, 13:04

autor: Borys "Shuck" Zajączkowski

ECTS, GSL, EGN... Pierwszy dzień targów za nami

Pierwszy dzień londyńskich targów za nami – udaliśmy się za Kanał w cztery osoby W tym roku największe dotychczas europejskie targi gier komputerowych – ECTS – podzieliły się zarówno wystawcami jak i odwiedzającymi z kilkoma konkurencyjnymi imprezami: EGN, GSL oraz EDF. I praktycznie ECTS oddał im pola. Uzasadnionym wydaje się podejrzenie, że jego piętnaste urodziny będą zarazem ostatnimi. Zaskakującym jednak jest, że drugie dotychczas pod względem wielkości targi w Europie – lipskie Games Convention – okazały się być imprezą znacznie większą, bardziej kolorową oraz lepiej zorganizowaną nawet od największych w tym roku w Londynie Games Stars Live.

Pierwszy dzień londyńskich targów za nami – udaliśmy się za Kanał w cztery osoby. W tym roku największe dotychczas europejskie targi gier komputerowych – ECTS – podzieliły się zarówno wystawcami jak i odwiedzającymi z kilkoma konkurencyjnymi imprezami: EGN, GSL oraz EDF. I praktycznie ECTS oddał im pola. Uzasadnionym wydaje się podejrzenie, że jego piętnaste urodziny będą zarazem ostatnimi. Zaskakującym jednak jest, że drugie dotychczas pod względem wielkości targi w Europie – lipskie Games Convention – okazały się być imprezą znacznie większą, bardziej kolorową oraz lepiej zorganizowaną nawet od największych w tym roku w Londynie Games Stars Live.

ECTS, GSL, EGN... Pierwszy dzień targów za nami - ilustracja #1
Na dobry początek: hummer, dwie dziewczyny oraz reporter podczas pracy. :-)

Niemniej jednak EGN (targi dla prasy i biznesu) oraz GSL (impreza dla fanów gier) przyciągnęły wszystkich największych w branży oraz wszystkie najbardziej oczekiwane gry. Zresztą ich grywalnych już wersji wystawionych do zabawy odwiedzającym jest w Londynie zdecydowanie więcej niż w Lipsku. I chodzi o gry na peceta, gdyż w przeciwieństwie do minionych targów w Niemczech, w Londynie konsole nie dystansują blaszaków.

ECTS, GSL, EGN... Pierwszy dzień targów za nami - ilustracja #2
Na ECTS-ie pusto, smutno i cicho...

Tegoroczny ECTS służy głównie jako rynek wymiany biznesowej. Swoje stoiska mają: Microsoft, AMD, ATI Technologies, Nintendo, VIA Technologies i w sumie niewielu innych liczących się w branży. Dla graczy czeka atrakcji jak na lekarstwo. Największą z nich jest stoisko Samsunga i rozgrywki w ramach WCG. Producentów i wydawców nastawionych na prezentację gier niemalże tu nie ma.

ECTS, GSL, EGN... Pierwszy dzień targów za nami - ilustracja #3
GSL prezentuje się wcale atrakcyjnie, ale kudy mu do GC.

Startujące w tym roku Game Stars Live zajmuje jedną wielką halę kompleksu Excel. Miejsce przewidziane dla wystawców obejmuje obszar mniej więcej trzy- czterokrotnie mniejszy niż GC w Lipsku, lecz sam Excel posiada znacznie większy potencjał wystawienniczy. Jeśli utrzyma się tendencja umierania ECTS-u i pałeczkę przejmie GSL, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by impreza ta ponownie stała się największymi w Europie targami gier komputerowych.

ECTS, GSL, EGN... Pierwszy dzień targów za nami - ilustracja #4
Pod względem ilości i jakości prezentowanych tytułów bezkonkurencyjną pozostaje Electronic Arts.

Electronic Arts pewnie zmierza do przejęcia funkcji największego wydawcy i producenta gier komputerowych. Zważywszy fakt, że posiada w swoich rękach takie tytuły jak: The Sims, Battle for the Middle-Earth, Battlefield 2, LOTR: The Third Age, MoH: Pacific Assault¸ The Urbz czy Need for Speed: Underground 2 oraz całą serię gier sportowych, jest to zrozumiałe. W większość tych tytułów – poza drugą częścią Battlefielda – można na GSL zagrać. Co też czynimy i z czego po powrocie zdamy stosowne raporty.

ECTS, GSL, EGN... Pierwszy dzień targów za nami - ilustracja #5
World of Warcraft cieszy się zainteresowaniem rosnącym z godziny na godzinę.

Vivendi Universal również posiada nie dającą się przecenić kartę – Blizzardowski World of Warcraft. Wprawdzie niepokój budzi to, iż Vivendi naciska na Blizzarda narzucając niełatwe do utrzymania terminy, lecz miłym faktem pozostaje, że gra już działa od paru miesięcy i można jej zakosztować nie tylko na kolejnych targach. Poza WoW, Vivendi prezentuje jeszcze takie tytuły jak: Men of Valor, Fight Club, Chronicles of Riddick, Tribes: Vengeance czy Evil Genius.

ECTS, GSL, EGN... Pierwszy dzień targów za nami - ilustracja #6
Stoisko Ubi Soft’u przyciągało uwagę przede wszystkim za pomocą modelek Playboy’a, ale nie tylko.

Kolejnym wielkim na targach jest Ubi Soft. Jednak żadna z prezentowanych przezeń gier na targach – Splinter Cell: Chaos Theory, Brothers in Arms, Prince of Persia 2 – nie była w stanie przyciągnąć takiego zainteresowania jak wciąż tajemniczy Playboy: The Mansion. W Londynie, podobnie jak i w Lipsku, promocja gry polega głównie na otoczeniu stoiska modelkami Playboy’a.

ECTS, GSL, EGN... Pierwszy dzień targów za nami - ilustracja #7
Stoisko Activision przyciąga wzrok z daleka.

Activision przywiózł ze sobą przede wszystkim już wydane gry: Dooma 3, Spidermana 2 czy Shreka 2. Z nowych tytułów, na które wciąż czekamy, jest możliwość zagrania przede wszystkim w Tony Hawk’s Underground 2 oraz Star Wars: Battlefront.

Inni wielcy tegorocznych targów to Atari wraz z: Forgotten Realms: Demon Stone, Rollercoaster Tycoonem 3, Sid Meier’s Pirates!, Shadow Ops: Red Mercury, Driver 3 i Axis & Allies; Eidos i jego tytuły: Championship Manager 5, Snowblind, Lego Star Wars, Crash’n’Burn, Shellshock: Nam’67, Imperial Glory; Digital Jesters: D-Day, Chaos League oraz kilka pomniejszych gier; Konami wraz ze swoim Pro Evolution Soccer 4; Codemasters prezentuje Second Sight. Microsoft pojawił się na GSL za pośrednictwem drugiej części Halo.

ECTS, GSL, EGN... Pierwszy dzień targów za nami - ilustracja #8
Szybki samochód, piękne dziewczyny i Łosiu.

Nie tylko Ubi Soft docenia znaczenie pięknych dziewczyn dla sukcesu wydawniczego. Żaden większy wydawca nie darował sobie wynajęcia kilku hostess, by do swoich stoisk przyciągnąć jak największą uwagę...

Szczegółowego sprawozdania z targów wypatrujcie na Grach-OnLine w okolicach weekendu. Wtedy zaczniemy udostępniać Wam galerie, wrażenia z przedpremierowych pokazów gier oraz wywiady. A póki co, serdeczne pozdrowienia z jednego z najbardziej miejskich miast na świecie!