Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 kwietnia 2001, 15:00

autor: Fajek

Co planuje AMD?

Sumując wszystkie zapowiedzi i informacje jakie ostatnimi czasy przekazała do wiadomości publicznej firma AMD, można stworzyć pewien plan jaki będzie przez nią realizowany w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

Sumując wszystkie zapowiedzi i informacje jakie ostatnimi czasy przekazała do wiadomości publicznej firma AMD, można stworzyć pewien plan jaki będzie przez nią realizowany w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.

Biorąc pod uwagę tempo zmian jakie aktualnie panuje w branży elektronicznej, prognozy na dłużej niż dwa lata mijają się z celem. A oto plany jednego z gigantów mikroprocesorowego rynku:

Procesory przeznaczone do komputerów stacjonarnych:

Athlon 1.4GHz (Thunderbird) i Athlon 1.5GHz (Palomino) – ten kwartał

Athlon 1.7 GHz (Palomino) – w drugiej połowie tego roku

Duron 950MHz – w tym kwartale

Duron 1GHz (Morgan) – w trzecim kwartale

W 2002 AMD zaprezentuje rodzinę procesorów "Hammer" począwszy od prędkości 2GHz

Procesory przeznaczone do komputerów przenośnych:

Mobilny Athlon (Palomino) i Duron (Morgan) zostaną oficjalnie zapowiedziane w najbliższej przyszłości. Będą posiadały obniżone napięcie do 1.4V i będą wyposażone w technologie zmniejszającą pobór mocy PowerNow!

Mobilny Athlon (Palomino) taktowany zegarem 1GHz będzie miał średnie zużycie energii na poziomie 22-24W. Dla porównania „biurkowy” Athlon 1.2GHz zużywa 70W energii!

Zmiany technologiczne:

Dziś w Fab 25 (0.18 mikrona, aluminium) AMD produkuje wszystkie Durony (Spitfire) i Athlony poniżej 1GHz. W fabryce tej, będą również produkowane nowe Durony (Morgan)

W Fab 30 (0.18 mikrona, miedź) są produkowane Athlony powyżej 1GHz oraz w niedalekiej przyszłości będą wytwarzane Athlony na rdzeniu Palomino.

Pierwsze egzemplarze procesorów w technologii 0.13 mikrona będą pojawiały się w czwartym kwartale tego roku. Natomiast masowa produkcja ruszy na początku roku 2002. Pierwsze procesory wykonane w tej technologi to Athlon z rdzeniem Thoroughbred (następca Palomino) i Duron z rdzeniem Appaloosa (następca Morgana)

Prognozy ogólne:

Wszystkie procesory siódmej generacji - Athlon (Thunderbird, Palomino, Thoroughbred) i Duron (Spitfire, Morgan, Appaloosa) – będą produkowane na platformę Socket A. Aby przystosować nowe procesory do działania na starych płytach wystarczy uaktualnić bios. Produkcja procesorów pod Socket A będzie trwała do końca roku 2002.