Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

16. przygodowe gry akcji - Gry Akcji

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Strona 16. Gry z gatunku akcji o tematyce przygodowe gry akcji ułożone według popularności.

Gry Akcji. Szeroko rozumiany gatunek gier wymagających refleksu, celności oraz zręczności, w skład którego wchodzą m.in. strzelaniny (np. seria Call of Duty czy Battlefield) oraz przygodowe gry akcji (Tomb Raider), a wydarzenia obserwujemy zarówno z perspektywy pierwszej (FPP), jak i trzeciej osoby (TPP). Najczęściej w produkcjach tego typu gracz kontroluje bohatera, którego zadaniem jest pokonanie wrogów i dotarcie do z góry określonego celu. Grający dysponuje bogatym arsenałem broni, w tym pistoletów, wyrzutni rakiet, mieczy, noży itp. Szczególnym przypadkiem w tej kategorii gier są przygodowe gry akcji. Cechują się one mniejszym naciskiem położonym na akcję i walkę, a za to większym znaczeniem fabuły, eksploracji otoczenia i rozwiązywania zagadek logicznych.

Po premierze 300 Przed premierą 97
Akcji
przygodowe gry akcji
PC
PC Windows319
WWW
PlayStation
Sony PlayStation 540 Sony PlayStation 4226 Sony PlayStation 335 Sony PlayStation 211 Sony PlayStation 111 PlayStation Portable2 PlayStation Vita12
Xbox
Microsoft Xbox Series X/S31 Microsoft XBOX ONE180 Microsoft Xbox 36025 Microsoft Xbox4
Mobile
Android23 Apple iOS27 Windows Phone1
Nintendo
Nintendo Switch98 Nintendo Wii5 Nintendo DS2 Nintendo Wii U8 Nintendo 3DS6 Game Boy Advance1 Nintendo GameCube6
WIĘCEJ
MNIEJ
Kyurinaga's Revenge
Kyurinaga's Revenge

Akcji 25 października 2016

Dwuwymiarowa platformówka osadzona w klimatach feudalnej Japonii, opracowana przez hiszpańskie studio RECOtechnology. Kyurinaga’s Revenge jest kontynuacją trzecioosobowej przygodówki akcji Yasai Ninja. W grze śledzimy dalsze losy pary warzywopodobnych bohaterów: samuraja-cebuli Kaoru Tamanegi oraz Broccoli Joe, ulicznego wojownika o aparycji brokułu. Obaj ruszają w niebezpieczną przygodę, aby stawić czoła złemu szogunowi i jego poplecznikom.

PCPS4XONE

Thief of Thieves: Season One
Thief of Thieves: Season One

Akcji 16 lipca 2018

Thief of Thieves to przygodowa gra akcji wyprodukowana przez studio Rival Games. Wydano ją w modelu epizodycznym; pierwszy sezon składa się z czterech odcinków. Produkcja bazuje na komiksie autorstwa Roberta Kirkmana. Gracze wcielają się w młodą złodziejkę, dopiero uczącą się fachu pod okiem prawdziwej legendy tej branży. Podczas zabawy musimy zrealizować serię zuchwałych skoków, z których każdy kolejny jest znacznie trudniejszy niż poprzednie. Do wszystkich zadań podchodzimy w dwóch fazach.

PCXONESwitch

Mugsters
Mugsters

Akcji 17 lipca 2018

Hybryda przygodówki i dynamicznej gry akcji, w której wcielamy się w rolę śmiałka ratującego ludzi zniewolonych przez najeźdźców z kosmosu. W trakcie rozgrywki przemierzamy rozległe terytoria i rozprawiamy się z przeciwnikami – istotną rolę w grze odgrywa zaawansowany system fizyczny, na którym opierają się między innymi liczne zagadki środowiskowe.

PCPS4XONESwitch

Debris
Debris

Akcji 23 października 2017

Przygotowana przez Moonray Studios pierwszoosobowa przygodówka akcji z elementami survival horroru. W Debris wcielamy się w płetwonurków, których zadaniem jest sfilmowanie meteorytu znajdującego się pod lodem pokrywającym Ocean Arktyczny. Kiedy w trakcie ekspedycji dochodzi do wybuchu odcinającego drogę odwrotu, celem protagonistów jest znalezienie wyjścia z podwodnego labiryntu, zanim skończy im się tlen.

PCPS4XONE

Herobound: Spirit Champion
Herobound: Spirit Champion

Akcji 28 marca 2016

Przygodowa gra akcji, w której wcielamy się w nieustraszonego goblina stawiającego czoła złowrogiemu demonowi ognia i jego poplecznikom. W trakcie zabawy przemierzamy zróżnicowane lokacje, rozwiązujemy zagadki logiczne oraz walczymy z przeciwnikami przy użyciu broni białej i łuku. Tytuł wymaga do działania gogli rzeczywistości wirtualnej.

PC

Iron Fish
Iron Fish

Akcji 25 października 2016

Oryginalny horror psychologiczny, będący efektem współpracy studia Beefjack z deweloperem Deanem Edwardsem. Gracz wciela się w rolę Cerys Harley – pani oceanograf, której Brytyjska Marynarka Wojenna powierzyła zadanie przebadania dna morskiego na głębokości siedmiu mil. Wykorzystując specjalistyczne wyposażenie, protagonistka odkrywa i dokumentuje nie tylko niepoznane dotąd stworzenia, lecz także pozostałości po dawnych cywilizacjach.

PC

Die With Glory
Die With Glory

Akcji 27 kwietnia 2017

Opracowana przez rosyjsko-amerykańskie studio Castle dwuwymiarowa przygodówka akcji, łącząca inspiracje mitologią skandynawską z elementami współczesnej popkultury. Bohaterem gry jest rudobrody Wiking imieniem Sigurd, którego największym marzeniem jest dostanie się do Valhalli.

PCANDiOS

Yasai Ninja
Yasai Ninja

Akcji 21 lipca 2015

Gra akcji stworzona przez niezależne studio RECO Technology. Gracze trafiają do fantastycznego świata zamieszkałego przez humanoidalne warzywa. Główni bohaterowie – Broccoli Joe oraz Kaoru Tamanegui – wyruszają w niebezpieczną podróż celem pokonania dawnego mistrza Kaoru, który zszedł na złą drogę. W Yasai Ninja akcja prezentowana jest z perspektywy trzeciej osoby, a rozgrywka opiera się na rozwiązywaniu prostych zagadek środowiskowych i walce z napotkanymi przeciwnikami.

PCPS4XONE

I Will Escape
I Will Escape

Akcji 22 grudnia 2014

Należąca do kategorii skradanek trzecioosobowa przygodówka akcji, rozpoczynająca trylogię I Will the Game autorstwa niezależnego holenderskiego studia Blue Label. W grze wcielamy się w postać Briana Lowfielda, który budzi się w więziennej celi, nie pamiętając, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 24 lat. Nie mając pojęcia, co się dzieje, nasz protagonista wie tylko, że musi znaleźć sposób na ucieczkę z tego miejsca i odkryć, co tak naprawdę wydarzyło się w jego życiu.

PC

Rack N Ruin
Rack N Ruin

Akcji 31 marca 2015

Niezależna przygodowa gra akcji ukazana w perspektywie top-down, stylizowana na produkcję z komputerów 16-bitowych. W Rack N Ruin gracz wciela się w rolę złego demona imieniem Rack, będącego jednym z wiernych sług najczarniejszego pana ciemności, znanego jako Ruin. Protagonista zostaje wysłany na jedną z planet z misją obrócenia jej w popiół i zniewolenia żyjących tam ludzi. Na drodze Racka stają jednak zarówno czempioni dobra, jak również zastępy demonów, które wymknęły się złu spod kontroli.

PCPS4XONEANDiOS

ToeJam & Earl: Back in the Groove
ToeJam & Earl: Back in the Groove

Akcji 1 marca 2019

Kolejna odsłona cyklu przygodowych gier akcji opowiadających o dwójce dziwacznych kosmitów – ToeJamie i Big Earlu. Podczas międzygwiezdnych wojaży statek protagonistów rozbija się na pobliskiej planecie, którą okazuje się Ziemia. Zadaniem, jakie ciąży na bohaterach i ich towarzyszach (sporadycznie przejmujemy kontrolę nad Peabo i Lewandą), jest odnalezienie niezbędnych części i odbudowa maszyny, co pozwoli im na bezpieczny powrót do domu.

PCPS4XONESwitch

Budget Cuts
Budget Cuts

Akcji 14 czerwca 2018

Gra akcji z elementami skradanki, w której trafiamy do opanowanej przez roboty siedziby firmy TransCorp. W trakcie zabawy stawiamy czoła owym maszynom i rozwiązujemy zagadki środowiskowe – wszystko po to, by za wszelką cenę utrzymać swoją posadę.

PCPS4

Future Unfolding
Future Unfolding

Akcji 15 marca 2017

Gra eksploracyjna stworzona przez niezależne studio Spaces of Play. Gracz trafia do onirycznego świata, który zwiedza w skórze bezimiennego, odzianego w niebieską kurtkę bohatera. Rozgrywka koncentruje się na eksploracji kolorowej, fantastycznej krainy, zamieszkanej przez rozmaite gatunki zwierząt – choć niektóre można wykorzystać na przykład w charakterze wierzchowca, inne potrafią być agresywne.

PCPS4

White Noise 2
White Noise 2

Akcji 7 kwietnia 2017

Kontynuacja utrzymanej w klimacie horroru gry akcji hiszpańskiego studia Milkstone, przeznaczonej głównie do zabawy w asymetrycznym trybie wieloosobowym. W White Noise 2 wcielamy się w role badaczy-detektywów, którzy muszą odnaleźć wszystkie ukryte w świecie gry kasety z nagraniami i w ten sposób dowiedzieć się, kto lub co nawiedza to miejsce.

PCXONE

Widower's Sky
Widower's Sky

Akcji 5 września 2019

Widower’s Sky to przygodowa gra akcji, pozwalająca na wcielenie się w mężczyznę, który wraz ze swoim synem i psem eksploruje obcą planetę. Podczas zabawy musimy unikać drapieżników, gromadzić pożywienie, radzić sobie z wyzwaniami platformówkowymi oraz rozwiązywać zagadki.

PCiOS

From Beneath
From Beneath

Akcji prace wstrzymane

Trzecioosobowy survival horror inspirowany konsolowymi przedstawicielami gatunku. Akcja From Beneath toczy się w miasteczku Cedar Heights, które w tajemniczych okolicznościach przeobraża się w piekło na ziemi. Kampania opowiada o losach siedmiu niezależnych od siebie postaci – zarówno dzieci, jak i dorosłych – które muszą zaciekle walczyć o przetrwanie. Pod względem mechaniki From Beneath to przygodowa gra akcji, w której wydarzenia obserwujemy z kamery umieszczonej za plecami postaci.

PCANDiOS

The Abandoned
The Abandoned

Akcji 31 marca 2016

Przeznaczony na platformy mobilne sandboksowy symulator przetrwania, opracowany we współpracy studia Yadon z firmą Gaijin Entertainment. W grze The Abandoned trafiamy na tajemniczą wyspę o otwartej strukturze, wypełnioną wrogami, zagrożeniami oraz anomaliami, z którymi dłuższe obcowanie może skończyć się utratą poczytalności.

ANDiOS

Tyler: Model 005
Tyler: Model 005

Akcji 21 sierpnia 2018

Platformowa gra akcji TPP, w której wcielamy się w tytułowego robota; zadaniem wybudzonego z wieloletniej hibernacji Tylera jest odkrycie, co się stało z jego właścicielem. Zabawa w grze Tyler: Model 005 polega na eksploracji opuszczonego domostwa, rozwiązywaniu zagadek oraz starciach z przeciwnikami. Ze względu na niewielkie rozmiary protagonisty, krzesła czy regały stanowią dla niego poważne przeszkody, a mrówki i pająki są trudnymi do pokonania oponentami.

PCXONE

Eden Rising
Eden Rising

Akcji 17 maja 2019

Gra akcji wzbogacona o elementy tower defense i RPG. W Eden Rising trafiamy w sam środek konfliktu pomiędzy dzikimi stworzeniami i maszynami znanymi jako Tygle. Tytuł pozwala na zabawę zarówno w pojedynkę, jak i w maksymalnie ośmioosobowej kooperacji.

PC

Karmaflow: The Rock Opera Videogame
Karmaflow: The Rock Opera Videogame

Akcji 6 maja 2015

Oryginalna produkcja niezależna, łącząca mechanikę tradycyjnych platformówek 3D z fabułą opowiadaną w formie epickiej rock-opery. W grze wcielamy się w bohatera zwanego Karmakeeperem, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi pomiędzy światami poprzez sterowanie przepływami dobrej i złej karmy. Na ścieżce dźwiękowej usłyszymy muzyków i wokalistów związanych z szeroko pojętym nurtem metalu symfonicznego. Wykonawcom towarzyszy zaś nagrodzona m.in.

PC

Planet of the Eyes
Planet of the Eyes

Akcji 24 sierpnia 2015

Utrzymana w retrofuturystycznej stylistyce platformówka autorstwa niezależnego, kanadyjskiego studia Cococucumber. W grze Planet of the Eyes wcielamy się w postać robota, który po katastrofie międzygwiezdnego promu awaryjnie ląduje na zupełnie obcej planecie. Próbując znaleźć wyjście z sytuacji, nasz protagonista eksploruje to piękne, choć niezwykle niebezpieczne miejsce, w którym czeka na niego cała masa zagadek logicznych oraz wymyślnych pułapek.

PCPS4XONE

Oraia Rift: Oracle of Oraia
Oraia Rift: Oracle of Oraia

Akcji 10 września 2015

Inspirowana klasyczną serią The Legend of Zelda trzecioosobowa, mobilna przygodówka akcji, będąca pierwszym większym projektem studia COMPASSGAMES z Kuwejtu. Akcja gry Oraia Rift: Oracle of Oraia toczy się w rozległej krainie fantasy, złożonej z 10 rozbudowanych lokacji. Część z nich ma postać zawieszonych w przestworzach wysepek, choć w grze nie zabrakło też klasycznych lochów, wypełnionych pułapkami oraz potworami.

iOS

Lucen
Lucen

Akcji 2021

Przygodowa gra akcji TPP z otwartym światem i elementami RPG. W Lucen trafiamy do fantastycznej krainy, którą przemierzamy w skórze tytułowego bohatera próbującego odnaleźć mityczne bóstwa. Eksplorując malownicze lokacje, realizujemy zadania i stawiamy czoła różnorodnym przeciwnikom.

PC

Itorah
Itorah

Akcji 2021

Platformowa gra akcji, która zabiera nas do barwnego, choć pełnego niebezpieczeństw świata. W Itorah akcję ukazano z boku, a podczas zabawy mkniemy przed siebie, radząc sobie z przeszkodami terenowymi i biorąc udział w dynamicznych starciach z adwersarzami.

PC