Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1
Okładka Grand Theft Auto (PC)
OkładkaGrand Theft Auto (PC)

Grand Theft Auto

GTA

Pierwsza odsłona popularnej serii i jednocześnie jedna z najbardziej kontrowersyjnych produkcji lat 90. XX wieku. W GTA gracze wcielają się w kryminalistę, który pnie się powoli po szczeblach kariery, łamiąc prawo na rozmaite sposoby.

Akcji | samochodowe | gangsterskie | sandbox | 2D | top-down | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Grand Theft Auto Premiera

27paź1997

PC

12gru1997

PS1

producent: DMA Design wydawca: BMG Interactive wydawca PL: CD Projekt S.A.

Gry podobne do Grand Theft Auto

Grand Theft Auto III

Driver (1999)

Carmageddon

Grand Theft Auto to trójwymiarowa gra akcji opracowana przez szkockie studio DMA Design. Tytuł pozwala wcielić się w rolę kryminalisty działającego w jednym z trzech amerykańskich miast i łamać prawo na rozmaite sposoby. Kontrowersyjna produkcja stała się początkiem jeden z najbardziej kasowych serii w historii branży.

Fabuła

Grand Theft Auto opowiada o losach początkującego przestępcy, któremu przyszło działać na terenie Stanów Zjednoczonych. Po trafieniu do miasta podejmuje się kolejnych prostych zleceń, stopniowo zdobywając zaufanie w środowisku. Z czasem staje się człowiekiem od brudnej roboty dla mafii i wpływowych gangsterów, w tym dla poważanego Roberta „Bubby’ego” Seragliano. Fabuła w grze pełni jedynie rolę pretekstu dla zabawy i nie prezentuje skomplikowanych historii postaci, jak ma to miejsce w kolejnych odsłonach sagi.

Mechanika

W produkcji DMA Design kamera prezentuje akcję z lotu ptaka. Gracze, po wybraniu jednej z kilku różniących się jedynie wyglądem postaci, trafiają do sporych rozmiarów miasta. Dostępne do wyboru fikcyjne metropolie są inspirowane Nowym Jorkiem, Miami i San Francisco. Celem jest zdobycie miliona punktów i realizacja wskazanego wówczas zadania. Dokonać tego można na jeden z wielu sposobów – w tym zakresie tytuł zapewnia dość dużą swobodę. Podstawową metodą jest wykonywanie zleceń od wyżej postawionych w hierarchii gangsterów. Te różnią się poziomem skomplikowania i skalą wyzwania – poczynając od prostej roli szofera, przez kradzieże i dostarczanie konkretnych pojazdów w dany punkt, po niszczenie mienia czy morderstwa na zlecenie.

Dodatkowo bohater może zdobywać punkty za wszelkie niezgodne z prawem aktywności – spowodowanie kolizji na drodze, pobicie przechodnia czy zabicie funkcjonariusza. Licznik rośnie również za szmuglowanie samochodów. Posiadany wynik łatwo jednak również pogorszyć, ponieważ punkty pełnią w GTA rolę waluty, za którą opłaca się koszty pobytu w szpitalu, kaucji za wyjście z aresztu czy przemalowania poszukiwanego samochodu.

Realizację kolejnych zleceń ułatwia zestaw broni, które bohater otrzymuje w trakcie misji lub może znaleźć w różnych częściach metropolii. Autorzy oddali do dyspozycji takie narzędzia mordu, jak pistolet, karabin, wyrzutnia rakiet i miotacz płomieni – każde o różnej sile i zasięgu rażenia.

Kwestie techniczne

Grand Theft Auto to trójwymiarowa produkcja utrzymana w nieco kreskówkowej stylistyce, którą cechuje duża brutalność i spora doza czarnego humoru. Podczas podróży samochodami w tle przygrywają utwory muzyczne z szerokiego spektrum gatunków. Autorzy przygotowali siedem różnych stacji radiowych, w których pojawiają się melodie hip-hopowe, techno, housowe, rockowe czy country.

Ostatnia modyfikacja 12 maja 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 4  

Nośnik: 1CD

Ocena użytkowników: 7,3 / 10 na podstawie 2009 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Grand Theft Auto: 16+

Grand Theft Auto Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 200 MHz
  • 64MB RAM
PC
PS1