Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCPSPPS1PS3PSV
Okładka Driver (1999) (PC)

Driver (1999)

Inspirowana klasycznymi filmami z lat 60. i 70. ubiegłego wieku gra wyścigowa z elementami fabularnymi. Gracze wcielają się w tajnego funkcjonariusza policji, który rozpracowuje mafijne struktury wykonując zadania zlecane przez gangsterów.

Wyścigi | samochodowe | gangsterskie | policyjne | PSOne Classics

Okładka Driver (1999) (PC)

data premiery gry:

2lip1999

PS1

30wrz1999

PC

14sie2008

PS3 PSP

29sie2012

PSV
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Po zrealizowaniu dwóch części serii Destruction Derby Martin Edmondson i ekipa studia Reflections Interactive postanowili stworzyć grę samochodową, która wykraczałaby poza utarte schematy gatunku. Inspiracją stały się takie filmy jak Driver (1978) w reżyserii Waltera Hilla i słynny Bullit (1968) Petera Yatesa, a także serial Starsky i Hutch (1975-1979). Wydana pierwotnie w wersji na konsolę PlayStation gra, w ciągu kilku miesięcy doczekała się portu na komputery PC i Mac, a z czasem także konwersji na inne platformy.

Głównym bohaterem Drivera jest Tanner – oficer nowojorskiej policji, który pod przykrywką rozpracowuje przestępcze syndykaty. Korzystając ze swych nieprzeciętnych umiejętności prowadzenia pojazdów, funkcjonariusz wykonuje zadania zlecane przez mafijnych bossów, stopniowo zyskując ich zaufanie. Rozgrywka toczy się na obszarze czterech amerykańskich miast: Miami, San Francisco, Los Angeles i Nowy Jork. Dodatkowo po zakończeniu głównej kampanii (lub dzięki specjalnym kodom) gracze mogą odblokować także brytyjskie Newcastle, gdzie znajduje się siedziba studia deweloperskiego. Odwzorowanie poszczególnych lokacji ma niewiele wspólnego z rzeczywistym układem komunikacyjnym, jednak w kilku przypadkach zachowano charakterystyczne elementy architektoniczne.

Twórcy gry włożyli za to sporo wysiłku, by sceny i zadania w grze kojarzyły się z filmowymi pierwowzorami, czego przykładem jest chociażby misja „Trening”, będąca swoistą kopią początku filmu Driver. Samochody w grze odwzorowane zostały z dużą starannością i w większości są to klasyczne „muscle cary” z lat 60. i 70. (np. Ford Mustang z 1967 roku).

Zadania, jakie musi wykonywać Tanner, są dosyć zróżnicowane – począwszy od przewiezienia kogoś lub czegoś, poprzez zatrzymanie jakiegoś pojazdu, zastraszenie pasażera taksówki czy zgubienie pościgu. Stosunkowo duże lokacje, po których swobodnie można się poruszać zachęcają do szybkiej i ryzykownej jazdy. Atutem gry jest możliwość nagrywania filmów i oglądania powtórek akcji widzianej z perspektywy kamer umieszczonych w różnych punktach miast. Driver uznany został przez krytyków za Najlepszą Grę Wyścigową zaprezentowaną podczas targów Electronic Entertainment Expo (E3) w 1999 roku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 1042 głosów czytelników.

Gry podobne do Driver (1999)

Klasyfikacja PEGI Driver (1999)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Driver (1999)

PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium II 350MHz
 • 64MB RAM
 • akcelerator 3D
 • Windows 95
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
Zwolnienia u twórców Driver: San Francisco
Zwolnienia u twórców Driver: San Francisco

wiadomość30 listopada 2010

Okazuje się, że wiadomość o opóźnieniu premiery Driver: San Francisco ma swój dalszy ciąg. Otóż jak donosi serwis Develop, producenta gry – studio Ubisoft Reflections – może w niedługim czasie opuścić kilkunastu pracowników. Koncern Ubisoft, wydawca nowego Drivera, zdążył już potwierdzić te informacje.

Stary znajomy bohaterem nowego Drivera
Stary znajomy bohaterem nowego Drivera

wiadomość8 czerwca 2010

Koncern Ubisoft poinformował o uruchomieniu strony internetowej zwiastującej ujawnienie światu nowej części serii Driver. Na jej łamach opublikowany został pierwszy zwiastun produkcji. Zgodnie z oczekiwaniami jest on źródłem kilku ciekawych informacji na temat kontynuacji marki.

Nowy Driver pojawi się na E3
Nowy Driver pojawi się na E3

wiadomość27 maja 2010

Zbliża się czerwiec a wraz z nim targi E3, które ponownie zelektryzują świat elektronicznej rozrywki. Firma Ubisoft poinformowała dziś pokazów jakich gier możemy się spodziewać w Los Angeles za nieco ponad 2 tygodnie. Miłośnicy serii Driver mogą zacierać ręce.

Driver: San Francisco i Assassin's Creed: Brotherhood tytułami nowych odslon znanych serii?
Driver: San Francisco i Assassin's Creed: Brotherhood tytułami nowych odslon znanych serii?

wiadomość23 kwietnia 2010

Nowa odsłona cyklu Driver, zapowiedziana przez Ubisoft w styczniu bieżącego roku, to tak naprawdę jedna niewiadoma. Nic więc dziwnego, że na wagę złota jest każda, nawet najmniejsza wzmianka na jej temat. Takową właśnie „rewelacją” podzielił się ze światem serwis superannuation, który dotarł do wskazówek na temat miasta, w którym najprawdopodobniej będzie się toczyć akcja gry.

Plany wydawnicze Ubisoft na najbliższy rok - więcej sequeli, mniej nowości
Plany wydawnicze Ubisoft na najbliższy rok - więcej sequeli, mniej nowości

wiadomość10 lutego 2010

Wczoraj mogliśmy zapoznać się z rewelacyjnymi zapowiedziami Electronic Arts związanymi z produkcjami, które pojawią się na rynku w tym roku. Na odpowiedź ze strony Ubisoftu nie trzeba było długo czekać. Również wczoraj odbyło się spotkanie szefów firmy z inwestorami, na którym przedstawiono plany wydawnicze na najbliższy rok.

PC
PS3
PSV
PSP
PS1