Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS5XSX
Okładka Hell Let Loose (PC)
OkładkaHell Let Loose (PC)

Hell Let Loose

Ukierunkowana na rozgrywkę wieloosobową drugowojenna strzelanina FPS, będąca debiutanckim projektem australijskiego studia Black Matter. Akcja Hell Let Loose toczy się podczas II wojny światowej.

Akcji | FPP | II wojna światowa | FPS | sieciowe | indie | strzelanki | Game Pass

Hell Let Loose Premiera

27lip2021

PC

5paź2021

PS5 XSX

producent: Black Matter wydawca: Team17 Strona oficjalna

Hell Let Loose jest debiutanckim projektem niezależnego australijskiego studia Black Matter. Mowa o drugowojennym FPS-ie nastawionym na wieloosobową rozgrywkę.

Fabuła

Akcja Hell Let Loose toczy się podczas II wojny światowej – w dniu premiery gracze mogli wziąć udział między innymi w bitwie pod Stalingradem, Kurskiem czy początkowej fazie operacji Overlord, reprezentując zarówno siły Aliantów, jak i państwa Osi. Twórcy planowali z czasem udostępniać kolejne mapy z innymi frontami.

Mechanika

W Hell Let Loose akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Produkcja kładzie nacisk na możliwie najbardziej realistyczną prezentację działań wojennych, zatem walki toczą się na rozległych mapach zaprojektowanych w oparciu o archiwalne dokumenty. Filarem rozgrywki są starcia dwóch pięćdziesięcioosobowych drużyn podzielonych na kilkuosobowe plutony. Zadaniem walczących jest przejęcie i utrzymanie poszczególnych sektorów przy jednoczesnym zadbaniu o linie zaopatrzeniowe gwarantujące dostęp do niezbędnych zasobów pokroju paliwa i amunicji.

Przed rozpoczęciem zmagań wybieramy jedną z wielu klas postaci, co determinuje nie tylko wyposażenie, z którego skorzystamy, lecz również rolę, jaką odegramy na polu bitwy. Kluczem do sukcesu jest komunikacja, współpraca pomiędzy graczami i koordynacja podejmowanych przez nich działań; opracowana przez nich taktyka powinna natomiast uwzględniać topografię terenu i rodzaj zabudowy – wszak starcia na wąskich uliczkach francuskiego miasteczka Sainte-Marie-du-Mont przebiegają w odmienny sposób od potyczek rozgrywanych na terenie gęsto zalesionym. Znaczenie ma również podatne na zniszczenia środowisko – wysadzenie mostu może odciąć od zaopatrzenia siły wroga. Nad przebiegiem zmagań czuwają Dowódcy, którzy komunikując się przez radio z pozostałymi członkami oddziału, ustalają strategię działania w oparciu o informacje dostarczone przez Oficerów; ci z kolei dobierają punkty odradzania dla żołnierzy i oznaczają cele.

W Hell Let Loose pojawia się kilkanaście rodzajów broni – arsenał obejmuje zarówno pistolety, karabiny maszynowe oraz strzelby, jak i granaty oraz miny czy wreszcie narzędzia cięższego kalibru pokroju moździerzy i miotaczy ognia. Co ciekawe, każda broń zachowuje się inaczej – ze względu na brak celownika gracz chcący siać popłoch w szeregach adwersarzy musi poświęcić nieco czasu na jej opanowanie. Oczywiście na piechocie działania wojenne się nie kończą, toteż na polu bitwy pojawiają się rozmaite pojazdy – od zaopatrzeniowych pokroju Opla Blitz, przez transportowe i zwiadowcze, skończywszy na czołgach (Sherman Firefly, Pantera). W sytuacjach podbramkowych można natomiast skorzystać z opcji przyzwania nalotu – wezwanie wsparcia w odpowiednim momencie może odmienić losy bitwy.

Wspomniane wcześniej linie zaopatrzeniowe gwarantują również dostęp do surowców, dzięki którym Inżynierowie mogą tworzyć umocnienia, pola minowe czy choćby gniazda karabinów maszynowych. Realizm nie ominął także obrażeń odniesionych na polu walki, jakie podzielono na trzy kategorie – o ile ze skutkami postrzału w mniej newralgiczne miejsce na ciele możemy poradzić sobie sami, o tyle cięższą ranę musi opatrzyć medyk; wybuch granatu lub nadepnięcie na minę skutkuje zazwyczaj natychmiastową śmiercią.

Kwestie techniczne

Trójwymiarowa oprawa graficzna Hell Let Loose prezentuje wysoki poziom wykonania – produkcja działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4, co pozwoliło zarówno na opracowanie szczegółowego otoczenia i pełnych detali modeli broni oraz maszyn bojowych, jak i między innymi na implementację wysokiej jakości efektów cząsteczkowych towarzyszących eksplozjom.

Ostatnia modyfikacja 3 stycznia 2024

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: max 100  

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 352 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 297 głosów czytelników.

Hell Let Loose cena w dniu premiery: 142,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Hell Let Loose

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Hell Let Loose Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-6600 3.3 GHz / AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 960 / Radeon R9 380 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
 • 30 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
PC
PS5
XSX