Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXSX
Okładka Indiana Jones and the Great Circle (PC)
OkładkaIndiana Jones and the Great Circle (PC)

Indiana Jones i Wielki Krąg

Indiana Jones and the Great Circle

Przygodowa gra akcji FPP oparta na filmowej licencji, za której opracowaniem stoi studio Machine Games (znane z gier z serii Wolfenstein). W Indiana Jones and the Great Circle tytułowy bohater podąża tropem potężnego Wielkiego Kręgu, próbując odnaleźć go, nim zrobią to naziści.

Akcji | FPP | filmy | przygodowe gry akcji | 20-lecie międzywojenne | tytuły ekskluzywne Xbox | Game Pass

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Indiana Jones i Wielki Krąg Premiera

2024

PC XSX

Indiana Jones and the Great Circle to singleplayerowa przygodowa gra akcji opracowana przez studio Machine Games, które rozsławiły udane produkcje spod szyldu Wolfenstein (począwszy od The New Order z 2014 roku). Tytuł został wydany przez firmę Bethesda Softworks, a jego producentem wykonawczym był Todd Howard, który sprawował też pieczę m.in. nad rozwojem serii Fallout i The Elder Scrolls. Tytuł ukazał się pod szyldem reaktywowanej w styczniu 2021 roku marki Lucasfilm Games.

Fabuła

Indiana Jones i Wielki Krąg nie jest adaptacją żadnego z filmów, lecz opowiada nieznaną dotąd historię o słynnym poszukiwaczu przygód. Akcję tej pozycji osadzono w roku 1937, pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w Poszukiwaczach zaginionej Arki oraz ostatnią krucjatą.

Po włamaniu do Marshall College, konfrontacji z tajemniczym osiłkiem i kradzieży z pozoru niewiele znaczącego artefaktu Indy trafia na trop tytułowego Wielkiego Kręgu, z którym jest związana starożytna, potężna moc. Protagonista musi się spieszyć, by odnaleźć go przed nazistami podążającymi jego śladem, zamierzającymi wykorzystać go do swoich niecnych celów. Jones nie jest przy tym skazany na samotną przeprawę – może liczyć na pomoc drugiej bohaterki gry, Giny.

Gameplay

W Indiana Jones and the Great Circle akcję oglądamy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Kamera zmienia perspektywę na trzecioosobową (TPP) jedynie w wybranych momentach, na przykład podczas wspinaczki. Poszukiwania Wielkiego Kręgu prowadzą nas do różnorodnych miejsc – od Watykanu, przez Egipt, skończywszy na zatopionych świątyniach Sukhothai w Tajlandii.

Przemierzając je i realizując postawione przed nami zadania, musimy nie tylko unikać pułapek i omijać przeszkody terenowe czy choćby skakać nad przepaściami, lecz również rozprawiać się z przeciwnikami. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wdawać się w otwarty konflikt (walcząc pięściami czy strzelając z broni palnej), często lepszym wyjściem jest przekradanie się za plecami nieprzyjaciół oraz eliminowanie ich z zaskoczenia. Do eksperymentowania z różnymi rozwiązaniami problemów zachęca częściowo otwarta struktura odwiedzanych lokacji.

Ważną rolę odgrywają tu również zagadki środowiskowe. Wśród nich znajdziemy zarówno łamigłówki, których rozwiązywanie jest niezbędne, by popchnąć akcję do przodu, jak i opcjonalne wyzwania dla naszych szarych komórek, skrywające różnorodne sekrety. Dopełnieniem tego wszystkiego są widowiskowe sceny akcji rodem z filmowych przygód Indiany Jonesa.

Naszym głównym narzędziem jest bicz, który wykorzystujemy w trakcie eksploracji (przy jego pomocy możemy między innymi huśtać się nad przepaściami), podczas walki oraz do odwracania uwagi wrogów. Oprócz tego możemy robić użytek między innymi z broni miotanej i białej (pokroju młotków lub szpadli).

Obsada aktorska

Twarz tytułowego bohatera wymodelowano na wzór filmowego Harrisona Forda, ale przemawia on głosem aktora Troya Bakera.

Silnik

Indiana Jones and the Great Circle działa w oparciu o silnik id Tech, stworzony przez studio id Software.

Ostatnia modyfikacja 22 stycznia 2024

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 3 / 10 na podstawie 475 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Indiana Jones i Wielki Krąg: 16+

PC
XSX