Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria MotoGP - seria gier

Seria poświęconych jednośladom gier wyścigowych, oparta na licencji Motocyklowych Mistrzostw Świata (ang. Grand Prix motorcycle racing). Gry spod szyldu MotoGP można znaleźć zarówno na konsolach oraz komputerach osobistych, jak i na urządzeniach mobilnych. Na przestrzeni lat marka przechodziła z rąk do rąk; początkowo pieczę nad nią sprawowało japońskie Namco, następnie trafiła ona pod skrzydła firmy THQ, stamtąd powędrowała do katalogu wydawniczego firmy Capcom, by w 2013 roku trafić w ręce studia Milestone.

Korzenie marki sięgają 2000 roku i gry MotoGP wydanej na konsolę PlayStation 2. Tytuł dał początek serii rozwijanej przez firmę Namco przez kolejnych sześć lat, do premiery gry zatytułowanej... również MotoGP, jednak wypuszczonej już tylko na konsolę PlayStation Portable. W międzyczasie prawa do marki MotoGP uzyskała także firma THQ, która od 2002 roku zaczęła rozwijać swoją własną serię – MotoGP: Ultimate Racing Technology. Cztery lata później amerykański cykl doczekał się swoistego rebrandingu, a jego dwie kolejne odsłony ukazały się pod tytułami MotoGP ‘06 oraz MotoGP ‘07. W 2007 roku pieczę nad rozwojem marki przejął japoński Capcom, który na potrzeby tego przedsięwzięcia nawiązał współpracę z włoskim studiem Milestone. Owocem tej kooperacji były dwie gry – MotoGP ‘07 na PlayStation 2 oraz multiplatformowe MotoGP ‘08. Stworzenie dwóch kolejnych części serii, które wyszły spod skrzydeł Capcomu, czyli MotoGP 09/10 oraz MotoGP 10/11, przypadło natomiast w udziale zespołowi Monumental Games.

Od 2013 roku rozwojem serii ponownie zajmuje się studio Milestone, które stało się najdłużej rozwijającym ją deweloperem. Choć początkowo zespół nawiązywał współpracę z wydawcami, wśród stworzonych przez niego odsłon cyklu większość stanowią pozycje wydawane przez niego własnym sumptem. Począwszy od gry MotoGP 13, kolejne części serii trafiają na rynek w rocznych odstępach i są numerowane zgodnie z latami, w których się ukazują; wyjątek stanowi gra Valentino Rossi: The Game, która zajęła miejsce nigdy niewydanego MotoGP 16.

Wspólną cechą gier z serii MotoGP jest zacięcie symulacyjne. Oficjalna licencja Motocyklowych Mistrzostw Świata pozwala twórcom na umieszczenie autentycznych nazw i symboli zespołów, nazwisk i sylwetek zawodników, a także prawdziwych torów i motocykli, których parametry są starannie odwzorowywane.

W produkcjach spod szyldu MotoGP gracze na ogół otrzymują do wyboru kilka wariantów rozgrywki, począwszy od treningu, poprzez pojedynczy wyścig, aż po pełen sezon lub karierę. Dodatkowo w większości z nich zaimplementowany jest tryb multiplayer, pozwalający na zabawę z innymi graczami na podzielonym ekranie lub przez Internet.

Gry z serii MotoGP zazwyczaj mogą pochwalić się oprawą audiowizualną wysokiej jakości. Twórcy najczęściej decydują się na staranne odtworzenie nie tylko detali poszczególnych motocykli, ale także wyglądu i ukształtowania torów wyścigowych. W nowszych częściach serii prym wiodą też zmienne warunki atmosferyczne, które mają realny wpływ na przebieg rywalizacji.

MotoGP 24
MotoGP 24

Wyścigi 2 maja 2024

Czternasta realistyczna gra wyścigowa studia Milestone na licencji Motocyklowych Mistrzostw Świata, odtwarzająca sezon 2024. Główne nowości w MotoGP 24 to rynek transferowy zawodników oraz rozbudowany system sędziów i kar czuwający nad regulaminowym przebiegiem rywalizacji.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

MotoGP 23
MotoGP 23

Wyścigi 8 czerwca 2023

Poświęcona motocyklom gra wyścigowa od studia Milestone. W MotoGP 23 odtworzono sezon 2023 Motocyklowych Mistrzostw Świata, a oprócz rozbudowanej kariery produkcja oferuje tryb multiplayer oraz rozbudowane samouczki i asysty dla nowicjuszy.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

MotoGP 22
MotoGP 22

Wyścigi 21 kwietnia 2022

Gra wyścigowa z zacięciem symulacyjnym, oparta na licencji Motocyklowych Mistrzostw Świata. W MotoGP 22 możemy powalczyć o zwycięstwo w wirtualnym odpowiedniku sezonu 2022, w ramach klas Moto3, Moto2 oraz MotoGP. Oprócz rozbudowanej kampanii znajdziemy tu m.in. tryb multiplayer.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

MotoGP 21
MotoGP 21

Wyścigi 22 kwietnia 2021

Kolejna część popularnej serii gier wyścigowych poświęconych jednośladom, opartych na licencji Motocyklowych Mistrzostw Świata. W MotoGP 21 gracze mogą wziąć udział w wirtualnym odpowiedniku sezonu 2021. Gra wprowadza przy tym szereg nowości i usprawnień.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

MotoGP 20
MotoGP 20

Wyścigi 23 kwietnia 2020

Kolejna odsłona cyklu realistycznych gier wyścigowych, w których kierujemy motocyklami. MotoGP 20 wprowadza szereg nowości i poprawek względem poprzedniej części. Gra została opracowana przez studio Milestone.

PCPS4XONESwitch

MotoGP 19
MotoGP 19

Wyścigi 6 czerwca 2019

MotoGP 19 to kolejna odsłona cyklu realistycznych gier wyścigowych studia Milestone, w których kierujemy jednośladami. Produkcja wprowadza szereg nowości i poprawek względem poprzedniej części serii, w tym wyzwania historyczne i bardziej zaawansowaną SI.

PCPS4XONESwitch

MotoGP 18
MotoGP 18

Wyścigi 7 czerwca 2018

MotoGP 18 to wyścigi motocyklowe. Produkcja jest symulacją i stawia na realizm, oferując wysoki poziom trudności, wiernie oddane zachowanie maszyn oraz zaawansowany silnik fizyczny. Produkcja bazuje na oficjalnej licencji Motocyklowych Mistrzostw Świata i pozwala na zabawę w kilku różnych trybach solo oraz multiplayer.

PCPS4XONESwitch

MotoGP 17
MotoGP 17

Wyścigi 15 czerwca 2017

MotoGP 17 to kolejna już odsłona serii wyścigów motocyklowych opartych na licencji motocyklowych mistrzostw świata. Uwzględnia wszystkich zawodników, tory, drużyny oraz maszyny biorące udział w zawodach w roku 2017. Gra pozwala się ścigać w różnych klasach: zaczynając od najsłabszej Moto3, przez pośrednią Moto2, po tę najsłynniejszą, czyli tytułową MotoGP. Ponadto w grze uwzględniono zawody Red Bull Rookies Cup, mogące stanowić przepustkę do rywalizacji w bardziej prestiżowych imprezach. W najnowszej odsłonie cyklu twórcy przygotowali zarówno rozbudowany tryb kariery dla jednego gracza, jak również możliwość rywalizacji online. Po raz pierwszy w siedemnastoletniej historii serii gra działa w 60 klatkach sekundę, dzięki czemu jest szybsza i płynniejsza.

PCPS4XONE

Valentino Rossi: The Game
Valentino Rossi: The Game

Wyścigi 16 czerwca 2016

Opracowana przez doświadczoną włoską ekipę Milestone gra wyścigowa będąca kontynuacją jednej z wiodących serii studia, MotoGP, której kolejną odsłonę przemianowano w wyniku nawiązania współpracy ze słynnym włoskim zawodnikiem i wielokrotnym mistrzem świata, Valentino Rossim. W grze mamy więc ponownie do czynienia z rozbudowanym symulatorem wyścigów motocyklowych, oferującym możliwość wirtualnej rekonstrukcji bieżącego sezonu Motocyklowych Mistrzostw Świata. Motywem wiodącym jest tu oczywiście kariera samego mistrza, jednak dzięki tradycyjnemu wykorzystaniu oficjalnych licencji, w grze znajdziemy także wszystkie autentyczne zespoły, motocykle, zawodników, sponsorów i trasy z sezonu 2016. Model jazdy w Valentino Rossi: The Game stawia tradycyjnie na symulację i wysoki poziom realizmu, który w porównaniu z poprzednimi odsłonami serii uległ wyraźnemu podwyższeniu. Swoistym urozmaiceniem rozgrywki jest zaś możliwość wzięcia udziału w rajdach terenowych, które stanowiły drugą wielką pasję Rossiego.

PCPS4XONE

MotoGP 15
MotoGP 15

Wyścigi 24 czerwca 2015

Następna z dorocznych edycji cyklu symulatorów motocyklowych, za której powstanie odpowiada ponownie włoskie studio Milestone, znane z takich serii jak WRC: FIA World Championship oraz SBK: Superbike World Championship. Rozbudowany tryb jednoosobowy pozwala na wykreowanie własnego zawodnika i decydowanie o przebiegu jego kariery poprzez dobieranie sponsorów, motocykli czy zespołów mechaników. Nie zabrakło także opcji modyfikowania wyposażenia oraz posiadanych maszyn za pomocą ponad setki akcesoriów i zdobywanej w czasie zabawy wirtualnej waluty. Dzięki oficjalnej licencji Motocyklowych Mistrzostw Świata, w grze znajdziemy rzeczywiste jednoślady, tory wyścigowe, sponsorów i oficjalne malowania pojazdów. Do dyspozycji graczy oddano 20 modeli motocykli z klas MotoGP, Moto 2 i Moto 3, a także legendarne jednoślady dwusuwowe. W grze pojawił się także nowy tryb Beat the Time, w którym musimy pobić rekord czasowy na wskazanym torze, wykorzystując z góry narzucony motocykl.

PCPS4XONEX360PS3

MotoGP 14
MotoGP 14

Wyścigi 20 czerwca 2014

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier motocyklowych, który od ubiegłego roku powrócił ponownie pod skrzydła doświadczonego włoskiego studia Milestone. W grze możemy poprowadzić początkującego motocyklistę przez wszystkie szczeble sportowej kariery, bądź wziąć udział w symulacji pojedynczych zawodów lub całego sezonu wyścigowego. MotoGP 14 posiada tradycyjnie pełną licencję Motocyklowych Mistrzostw Świata, dzięki czemu w grze znalazła się ponad setka prawdziwych zawodników, współczesnych oraz historycznych. W grze odwzorowano 18 realnie istniejących tras, nie zapominając także o wszystkich licencjonowanych maszynach, zespołach i sponsorach z bieżącego sezonu. Nowa odsłona to również przebudowany silnik graficzny, oferujący nową jakość oprawy, oraz szeroka gama trybów zabawy wieloosobowej.

PCPS4X360PS3PSV

MotoGP 13
MotoGP 13

Wyścigi 21 czerwca 2013

MotoGP 13 to nowa odsłona popularnej serii symulatorów wyścigów opartych na oficjalnej licencji Motocyklowych Mistrzostw Świata. Za tytuł odpowiedzialne jest włoskie studio Milestone, które pracowało wcześniej nad MotoGP 08, jedną z poprzednich odsłon cyklu. W grze znajdziemy wszystkie oficjalne trasy oraz zawodników znanych z sezonu MotoGP 2013.

PCX360PS3PSV

MotoGP 10/11
MotoGP 10/11

Wyścigi 15 marca 2011

Drugie podejście studia Monumental Games do wyścigowej serii MotoGP. Tym razem twórcy gry postanowili dać graczom większą swobodę w wyborze pomiędzy realistycznym a bardziej zręcznościowym modelem jazdy superszybkimi motocyklami.

X360PS3

MotoGP 09/10
MotoGP 09/10

Wyścigi 19 marca 2010

MotoGP 09/10 to symulator wyścigów motocyklowych. Całość oparto na oficjalnej licencji tego sportu, dzięki czemu ścigamy się w roli czołowych zawodników z całego świata.

X360PS3

MotoGP 08
MotoGP 08

Wyścigi 23 października 2008

Symulator wyścigów motocyklowych. Zgodnie ze swoją nazwą gra wykorzystuje licencję MotoGP i oddaje realia zmagań pomiędzy najlepszymi zawodnikami świata, wśród których znaleźli się m.in. Valentino Rossi, Casey Stoner oraz Nicky Hayden. Do zmagań z oponentami służą pojazdy wykonane przez czołowe firmy produkujące motocykle – Yamahę, Hondę, Suzuki, Ducati, Kawasaki, KTM i Aprilię.

PCX360PS3PS2Wii

MotoGP '07
MotoGP '07

Wyścigi 24 sierpnia 2007

Kolejna odsłona bardzo popularnej serii wyścigów motocyklowych. Tak jak w przypadku kontynuacji dobrze przyjętego i cenionego produktu, tak i tu mamy do czynienia z aktualizacją stałych opcji i dodaniem kilku nowych elementów.

PCX360PS2

MotoGP
MotoGP

Wyścigi 26 września 2006

MotoGP jest produkcją traktującą o wyścigach motocyklowych, której bliżej do symulatora niż do gry zręcznościowej. W grze znajdziemy wielu zawodników w rzeczywistości ścigających się w tytułowej konkurencji.

PSP

MotoGP '06: Ultimate Racing Technology
MotoGP '06: Ultimate Racing Technology

Wyścigi 9 czerwca 2006

Kolejna edycja słynnych wyścigów motocyklowych, tym razem stworzona z myślą o konsoli Xbox 360. Wersja '06 oferuje między innymi rozbudowaną karierę, profesjonalny multiplayer, a także bardziej szczegółową grafikę.

X360

Moto GP 3: The Ultimate Racing Technology
Moto GP 3: The Ultimate Racing Technology

Wyścigi 2 września 2005

Kolejna, trzecia już odsłona cyklu wyścigów motocyklowych, która poza uaktualnionymi składami teamów z sezonu 2002 wprowadza szereg zmian, nowinek i ulepszeń w stosunku do swoich poprzedników. Do wyboru jest 41 pieczołowicie odtworzonych motocykli takich znanych firm jak: Kawasaki, Honda, Yamaha, Suzuki czy Aprilla.

PC

MotoGP 4
MotoGP 4

Wyścigi 27 maja 2005

MotoGP 4 to kolejna, czwarta już odsłona bardzo popularnej serii symulacji wyścigów motocyklowych. W porównaniu do poprzedniej części, wprowadzono tutaj szereg nowości, zmian czy ulepszeń, tak aby uczynić opisywany tytuł najlepszą produkcją w swojej kategorii.

PS2

MotoGP 3
MotoGP 3

Wyścigi 17 marca 2003

Kolejna, trzecia już odsłona cyklu poza uaktualnionymi składami teamów z sezonu 2002 wprowadza szereg zmian, nowinek i ulepszeń w stosunku do swoich poprzedników.

PS2

Moto GP: The Ultimate Racing Technology
Moto GP: The Ultimate Racing Technology

Wyścigi 20 maja 2002

Dynamiczne wyścigi motocyklowe o charakterze zręcznościowym, zrealizowane w starym dobrym stylu, którego przykładem jest wydany w 1997 roku Moto Racer.

PCXBOX

MotoGP 2
MotoGP 2

Wyścigi 22 stycznia 2002

Kolejna część, znanych i niewątpliwie udanych wyścigów motocyklowych. Tytuł cechuje się zdecydowanie zręcznościowym charakterem rozgrywki.

PCPS2XBOX