Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPS5SwitchXONEXSXPCPS4
Okładka MotoGP 21 (PC)
OkładkaMotoGP 21 (PC)

MotoGP 21

Kolejna część popularnej serii gier wyścigowych poświęconych jednośladom, opartych na licencji Motocyklowych Mistrzostw Świata. W MotoGP 21 gracze mogą wziąć udział w wirtualnym odpowiedniku sezonu 2021. Gra wprowadza przy tym szereg nowości i usprawnień.

Wyścigi | motocyklowe | sieciowe | elementy symulacyjne

MotoGP 21 Premiera

22kwi2021

PC PS4 XONE Switch PS5 XSX

producent: Milestone wydawca: Milestone Strona oficjalna

MotoGP 21 to kolejna odsłona popularnego cyklu poświęconych motocyklom gier wyścigowych z zacięciem symulacyjnym. Podobnie jak wcześniejsze części serii, produkcja posiada oficjalną licencję Motocyklowych Mistrzostw Świata, dzięki czemu znalazły się w niej nie tylko prawdziwe tory i jednoślady, lecz również klasy, zespoły oraz zawodnicy. Produkcja została opracowana przez włoskie studio Milestone, które sprawuje pieczę nad rozwojem marki, a poza tym ma w swoim portfolio cykle takie jak MXGP i RIDE.

Mechanika

W MotoGP 21 występuje pięć współczesnych klas maszyn, czyli MotoGP, Moto2, Moto3, MotoE oraz Red Bull MotoGP (dwie ostatnie zostały dodane krótko po premierze). W grze znalazły się wszystkie wydarzenia z prawdziwego kalendarza sezonu 2021 Motocyklowych Mistrzostw Świata, więc ścigamy się z autentycznymi zawodnikami, a także możemy reprezentować jeden z oficjalnych zespołów (lub założyć własny). Poza tym o pierwsze miejsce na mecie walczymy na ponad 20 torach, na czele z Mugello, Silverstone oraz Assen. Ponadto możemy dosiąść przeszło 40 kultowych motocykli, którymi ścigali się historyczni zawodnicy MotoGP.

Rywalizacja nie sprowadza się do wciskania gazu, pokonywania zakrętów i wyprzedzania oponentów. Seria bowiem kładzie nacisk na realizm, toteż na torze musimy zwracać uwagę między innymi na takie rzeczy jak poziom paliwa, stopień zużycia opon czy uszkodzenia mechaniczne naszego jednośladu. W omawianej produkcji autorzy postanowili pójść jeszcze dalej, czego efektem jest konieczność kontrolowania temperatury hamulców, a także bardziej zaawansowana symulacja zawieszenia maszyn, dzięki której jazda bez asyst stanowi znacznie większe wyzwanie niż w poprzedniej odsłonie serii. Inna sprawa, że wyścigi są obwarowane rozmaitymi zasadami, których musimy przestrzegać; w przeciwnym wypadku ryzykujemy otrzymanie kary długiego okrążenia (Long Lap Penalty – to kolejna nowość w MotoGP 21).

Co więcej, tym razem upadek nie kończy się szybkim „respawnem” i powrotem do rywalizacji; zamiast tego musimy, bezpośrednio kontrolując zawodnika, samodzielnie podejść do maszyny, by ją podnieść. Dodatkowe wyzwanie generuje zaawansowana AI konkurentów (A.N.N.A.), która korzysta z technologii uczenia maszynowego.

W grze nie zabrakło miejsca dla rozbudowanego systemu zarządzania naszym zespołem. Od tego, jak wykwalifikowane osoby uda nam się zatrudnić (np. na stanowiskach menadżera osobistego, głównego inżyniera oraz analityka danych), może zależeć przebieg naszej kariery. Musimy też prowadzić badania technologiczne, by ulepszać swoje maszyny. Poza tym w grze zawarto edytor pozwalający na dostosowanie do indywidualnych preferencji wyglądu kombinezonu i kasku zawodnika oraz jego motocykla; możemy m.in. zmieniać ich barwę i ozdabiać je naklejkami.

Tryby gry

Filarem gry MotoGP 21 jest rozbudowany tryb kariery, w którym walczymy o tytuł mistrza świata w wybranej klasie motocykli na przestrzeni kolejnych sezonów. Poza tym można wziąć udział w próbie czasowej, pojedynczym wyścigu lub własnych mistrzostwach. Tytuł oferuje również sieciowy tryb multiplayer, w którym zabawa toczy się na dedykowanych serwerach.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry MotoGP 21 prezentuje wysoką jakość, a uwagę przykuwają zwłaszcza pełne detali motocykle. Omawiana pozycja jest przy tym pierwszą częścią serii wydaną także na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S, na których działa w dynamicznej rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę. Oferuje przy tym krótsze loadingi i lepszy system oświetlenia niż MotoGP 20.

Ostatnia modyfikacja 1 marca 2021

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-22  

Ocena użytkowników: 5,6 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

MotoGP 21 cena w dniu premiery: 179,99 PLN

Klasyfikacja PEGI MotoGP 21

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

MotoGP 21 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 1050 / Radeon HD 7950 lub lepsza
 • 22 GB HDD
 • Windows 8.1 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-5820K 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 5700 lub lepsza
 • 22 GB HDD
 • Windows 8.1/10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX