Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCSwitchPS5PS4XSXXONE
Okładka MotoGP 21 (PC)

MotoGP 21

Kolejna część popularnej serii gier wyścigowych poświęconych jednośladom, opartych na licencji Motocyklowych Mistrzostw Świata. W MotoGP 21 gracze mogą wziąć udział w wirtualnym odpowiedniku sezonu 2021. Gra wprowadza przy tym szereg nowości i usprawnień.

Wyścigi | motocyklowe | elementy symulacyjne

Okładka MotoGP 21 (PC)

producent: Milestone

wydawca: Milestone

Strona oficjalna

data premiery gry:

22kwi2021

PC PS4 XONE Switch PS5 XSX
Kolekcja gier
Obserwuj grę

MotoGP 21 to kolejna odsłona popularnego cyklu poświęconych motocyklom gier wyścigowych z zacięciem symulacyjnym. Podobnie jak wcześniejsze części serii, produkcja posiada oficjalną licencję Motocyklowych Mistrzostw Świata, dzięki czemu znalazły się w niej nie tylko prawdziwe tory i jednoślady, lecz również klasy, zespoły oraz zawodnicy. Produkcja została opracowana przez włoskie studio Milestone, które sprawuje pieczę nad rozwojem marki, a poza tym ma w swoim portfolio cykle WRC i RIDE.

Mechanika

W MotoGP 21 walczymy o mistrzostwo w pięciu klasach, czyli MotoGP, Moto2, Moto3, MotoE oraz Red Bull MotoGP. W grze znalazły się wszystkie wydarzenia z prawdziwego kalendarza sezonu 2021 Motocyklowych Mistrzostw Świata, więc ścigamy się z prawdziwymi zawodnikami, a także możemy reprezentować jeden z oficjalnych zespołów (lub założyć własny). Poza tym o pierwsze miejsce na mecie walczymy na ponad dwudziestu prawdziwych torach, na czele z Mugello, Silverstone oraz Assen. Ponadto pojawiły się tu znane z poprzedniczek wyścigi historyczne, w których wcielamy się w ponad czterdziestu zawodników i dosiadamy ich kultowych maszyn.

Rywalizacja nie sprowadza się do wciskania gazu, pokonywania zakrętów i wyprzedzania oponentów. Seria słynie bowiem z realizmu, toteż na torze musimy zwracać uwagę między innymi na takie rzeczy, jak poziom paliwa, stopień zużycia opon czy uszkodzenia mechaniczne naszego jednośladu. W omawianej produkcji autorzy postanowili pójść jeszcze dalej, czego efektem jest konieczność kontrolowania temperatury hamulców, a także obecność systemu dbającego o odpowiednie zachowanie zawieszenia maszyny. Inna sprawa, że wyścigi są obwarowane rozmaitymi zasadami, których musimy przestrzegać. W przeciwnym wypadku zostaną na nas nałożone rozmaite kary, w tym debiutujące w serii Long Lap Penalty (okrążenie dłuższe od standardowego).

Co więcej, tym razem upadek nie kończy się szybkim respawnem i powrotem do rywalizacji; zamiast tego musimy, bezpośrednio kontrolując zawodnika, samodzielnie wstać, podejść do maszyny i ją podnieść. Dodatkowe wyzwanie generuje zaawansowana AI konkurentów (A.N.N.A.), która korzystając z technologii uczenia maszynowego, uważnie obserwuje nasze poczynania i próbuje się do nich dostosować, jednocześnie doskonaląc swoje umiejętności.

W grze nie zabrakło miejsca dla rozbudowanego systemu zarządzania naszym zespołem. Od tego, im lepsze osoby uda nam się zatrudnić na przykład na stanowiskach menadżera osobistego, głównego inżyniera oraz analityka danych, może zależeć przebieg naszej kariery. Poza tym w grze zaimplementowano edytor pozwalający na dostosowanie do indywidualnych preferencji wyglądu kombinezonu i kasku zawodnika oraz jego motocykla; możemy m.in. zmieniać ich barwę i ozdabiać je naklejkami.

Tryby gry

Filarem gry MotoGP 21 jest rozbudowany tryb kariery, w którym stopniowo zdobywamy sławę i bierzemy udział w coraz bardziej prestiżowych zawodach. Poza tym w grze pojawiają się wyzwania historyczne, a także możliwość wzięcia udziału w pojedynczym wyścigu. Tytuł oferuje również rozbudowany tryb multiplayer, w którym zabawa toczy się na dedykowanych serwerach.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry MotoGP 21 prezentuje wysoką jakość, a uwagę przykuwają zwłaszcza pełne detali motocykle. Omawiana pozycja jest przy tym pierwszą częścią serii wydaną także na konsole PlayStation 5 oraz Xbox Series X/S, na których działa w dynamicznej rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę, a także może pochwalić się krótszymi loadingami niż na ich poprzedniczkach.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Wymagania wiekowe MotoGP 21

odpowiednia dla każdego wieku

PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX