Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 29 grudnia 2023, 19:33

10 najlepszych gier samochodowych w 2023 roku

Gry wyścigowe mają ostatnio swoje pięć minut. Po nie tak dawnej premierze przebojowej Forzy Motorsport, a przed debiutem Rev to Vertex sprawdzamy, jakie jeszcze tytuły z samochodami są warte uwagi w 2023 roku.

Spis treści

Forza Motorsport praktycznie „pozamiatała” w gatunku gier samochodowych, z miejsca stając się jedną z najchętniej testowanych, a przy tym wysoko ocenianych produkcji. I choć prawdopodobnie generalnie najlepszą, najbardziej uniwersalną w swojej klasie oraz trafiającą w gusta dużej liczby odbiorców grą jest Forza Horizon 5 z 2021 roku, z pewnością nie zaspokaja ona wszystkich oczekiwań fanów samochodówek. Gatunek pozycji wyścigowych okazuje się całkiem urozmaicony, a jego niektórzy reprezentanci to tytuły z kompletnie różnych wymiarów.

AKTUALIZACJA 2023

W ramach aktualizacji na liście pojawiły się 4 nowe pozycje. Odświeżeniem zestawienia zajął się Mateusz „rassi” Ługowik.

Są tu i hiperrealistyczne symulatory dla fanów simracingu, i totalne zręcznościówki, w których liczy się refleks oraz kompletny brak praw fizyki. No i cała reszta pomiędzy nimi. A najważniejsze jest to, że i jedne, i drugie produkcje mogą sprawić ogromną frajdę. Niezależnie od tego, czy siedzi się za kierownicą obszytą alcantarą, czy na kanapie z padem w ręku. Rywalizacja z rykiem silników w tle zawsze jest tak samo emocjonująca. Oto nasza lista najlepszych gier wyścigowych, w jakie warto zagrać w 2023 roku!

Forza Horizon 5

  1. Rok wydania: 2021
  2. Producent: Playground Games
  3. Platformy: PC Windows, Xbox Series X/S, Xbox One
  4. Charakterystyka gry: arcade z odpowiednią dozą realizmu, otwarty świat w Meksyku i setki samochodów do wyboru

Skoro wymieniamy najlepsze gry wyścigowe, w jakie warto zagrać w 2023 roku, czystą formalnością jest wspomnienie o Forzy Horizon 5, zresztą wywołanej już wcześniej do tablicy. To obecnie nie tylko jedna z najmodniejszych, ale i jedna z najładniejszych gier wyścigowych na rynku. Chwalić można tu wszystko, od przepięknych krajobrazów Meksyku, przez pełną swobodę w jeżdżeniu, jak się chce i dokąd się chce, po setki samochodów do zdobycia w wirtualnym garażu.

W grę Forza Horizon 5 zagrasz w usłudze Xbox Game Pass

Trudno wyobrazić sobie lepszą pozycję na zimowe wieczory, a do tego nadającą się dla każdego fana motoryzacji, niezależnie od jego umiejętności. Forza Horizon 5 generalnie stara się być tak przystępna, że trochę zbyt łatwe zdobywanie wszystkiego i brak poczucia progresu to jej największe (i w zasadzie jedyne) wady. W połączeniu z abonamentem Xbox Game Pass jest po prostu pozycją nie do przegapienia.

Trzy największe zalety tej gry:

  1. przepiękna grafika i otwarty świat Meksyku;
  2. totalna swoboda w wyborze stylu zabawy;
  3. setki licencjonowanych samochodów do zdobycia.

Cztery oblicza Wielkiej Brytanii

Tak, „piątka” rządzi, ale Forza Horizon 4 wciąż nie wykazuje żadnych oznak starości. Jeśli ktoś nie przepada za meksykańskimi klimatami, być może Wielka Brytania okaże się ciekawsza, zwłaszcza że „czwórka” wprowadziła cykliczne zmiany pór roku, dając niepowtarzalną okazję ścigania się po mapie pokrytej białym puchem.

  1. Więcej o grze Forza Horizon 5

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jaki typ gier wyścigowych preferujesz?

Skomplikowane, realistyczne symulatory pokroju rFactor, GTR.
8,5%
Poważne serie, takie jak Gran Turismo czy Forza.
29,7%
Tytuły zręcznościowe typu Need For Speed: Hot Pursuit, Trackmania 2.
35,4%
Mario Kart i inne samochodówki z humorem.
3,5%
Nie gram w gry wyścigowe.
22,8%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze samochody w Forzie Horizon 5 - osiem wozów, które musisz mieć
Najlepsze samochody w Forzie Horizon 5 - osiem wozów, które musisz mieć

Najszybsze? Tylko częściowo. Najdroższe? Niekoniecznie. Najpiękniejsze? Polemizowałbym. Czy zatem ósemka aut z Forzy Horizon 5, które prezentujemy, jest faktycznie najlepsza? Można z tym dyskutować. Na pewno jednak warto mieć te wozy w swoim garażu.

Most Wanted? Raczej Most Hated - największe rozczarowanie w historii gier wyścigowych
Most Wanted? Raczej Most Hated - największe rozczarowanie w historii gier wyścigowych

Wybitni fachowcy w gatunku gier wyścigowych biorą się za kontynuację uwielbianej i najbardziej kasowej odsłony popularnej serii. Co może pójść nie tak? Historia powstawania Need for Speed: Most Wanted z 2012 roku pokazuje, że wszystko.

Need for Speed, Forza Motorsport i Gran Turismo - przegląd wyścigów samochodowych
Need for Speed, Forza Motorsport i Gran Turismo - przegląd wyścigów samochodowych

Dobrych gier motoryzacyjnych nigdy za wiele. Dlatego też z przyjemnością prezentujemy dziesięć samochodówek, których premiera powinna odbyć się w przeciagu kilku najbliższych miesięcy.