Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiXSXPC
Okładka Forza Motorsport (XSX)
OkładkaForza Motorsport (XSX)

Forza Motorsport

Forza Motorsport 8 | FM8

Ósma część kultowej serii gier wyścigowych, pomyślana jako jej swoisty restart. Forza Motorsport jest dziełem zespołu Turn 10 Studios i powstała niemal w całości od podstaw. Tytuł może się pochwalić nowymi torami i samochodami, dopracowaną fizyką oraz m.in. obsługą ray tracingu.

Wyścigi | samochodowe | elementy symulacyjne | tytuły ekskluzywne Xbox | Xbox Game Pass | Find Your Next Game

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Forza Motorsport Premiera

2023

PC XSX

Gry podobne do Forza Motorsport

F1 23

F1 22

Drift21

Forza Motorsport jest ósmą odsłoną bestsellerowego cyklu gier wyścigowych, zapoczątkowanego w 2005 roku. Produkcja została opracowana przez czuwający nad rozwojem marki zespół Turn 10 Studios, a jej wydaniem zajęła się firma Microsoft.

Mechanika

W grze Forza Motorsport walczymy o zwycięstwo na różnorodnych trasach rozrzuconych po całym globie. Ich lista obejmuje zarówno doskonale znane fanom serii lokacje, na czele z powracającym w chwale Maple Valley, a także Circuit de Spa-Francorchamps oraz Laguna Seca Raceway, jak i zupełnie nowe dla serii tory, pokroju południowoafrykańskiego Kyalami Grand Prix Circuit i japońskiego Circuit Hakone. Ścigamy się za kierownicami rozmaitych pojazdów – produkcja oddaje nam do dyspozycji nie tylko egzotyczne auta przystosowane do superszybkiej jazdy, lecz również nieco bardziej pospolite samochody sportowe; nie brakuje tu również prawdziwych legend motoryzacji. Poszczególne „fury” są podatne na modyfikacje optyczne oraz mechaniczne.

Autorzy dołożyli starań, by ściganie w opisywanej produkcji uczynić możliwie najbardziej realistycznym. W tym celu nie tylko stworzono od podstaw wszystkie tory i samochody, lecz również wprowadzono zmienne pory doby i warunki pogodowe. Pochylono się też nad fizyką; w omawianej produkcji takie czynniki, jak temperatura asfaltu, opady atmosferyczne, mieszanka gumy wykorzystana w oponach oraz stopień zużycia tych ostatnich mają wpływ na przyczepność. Ponadto wprowadzono konieczność zarządzania paliwem. Nie bez znaczenia pozostają również uszkodzenia, jakim samochody ulegają w trakcie wyścigów.

Tryby gry

Forza Motorsport pozwala zarówno na zabawę w pojedynkę, jak i na rozgrywkę w trybie multiplayer.

Kwestie techniczne

Na liście elementów stworzonych od podstaw na potrzeby gry Forza Motorsport znalazła się również oprawa graficzna. Na tle poprzedniej części serii tytuł wyróżnia się przede wszystkim za sprawą obsługi ray tracingu, której zawdzięczamy między innymi realistyczne odbicia (chociażby na szybach czy karoseriach samochodów). Poza tym całość stała się znacznie bardziej szczegółowa. Na osobną wzmiankę zasługują uszkodzenia, którym pojazdy ulegają podczas wyścigów – od drobnych rys, aż po bardziej widoczne wgniecenia czy otarcia. Dopełnieniem listy małych detali przedstawionych w grze jest brud, który gromadzi się na samochodach w trakcie walki o zwycięstwo.

Ostatnia modyfikacja 25 maja 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 296 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Forza Motorsport: Odpowiednia dla każdego wieku.

Forza Motorsport Wymagania sprzętowe

Microsoft Xbox Series X/S

Xbox Series X/S

  • Wykorzystuje:
  • XSX: 60 fps w 4K | XSS: 60 fps w 1080p
XSX
PC