Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiXBOX
Okładka Forza Motorsport (2005) (XBOX)

Forza Motorsport (2005) XBOX

Przygotowana z myślą o użytkownikach konsoli Xbox symulacyjna gra wyścigowa, za której powstanie odpowiada, będąca częścią firmy Microsoft, ekipa Turn 10 Studios.

Wyścigi | samochodowe | tytuły ekskluzywne Xbox

Microsoft Xbox
Okładka Forza Motorsport (2005) (XBOX)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji XBOX:

3maja2005

3listopada2006

pudełko PL

„Forza Motorsport” jest grą wyścigową, jakiej brakowało posiadaczom konsoli Microsoft Xbox. Przyzwyczajeni do arcadowych ścigałek, takich jak serie „Project Gotham Racing” oraz „Rallisport Challenge” czekali na symulację z prawdziwego zdarzenia. Na coś, co mogłoby z powodzeniem rywalizować z serią Gran Turismo (jedną z najjaśniejszych gwiazd konstelacji „PS2”). „Forza Motorsport” jest tym, czego oczekiwali: połączeniem prawdziwej symulacji oferującej niesamowicie rozbudowany tuning zaczerpnięty z wyżej wymienionej serii GT i gry pięknej, posiadającej niezwykle wysmakowaną i wypieszczoną oprawę graficzną porównywalną do tej z „Project Gotham Racing 2”. Za grę odpowiedzialny jest zespół Microsoft Games.

W „Forza Motorsport” znalazło się blisko 200 różnorakich pojazdów poczynając na Lancii Delta, a kończąc na najnowszych modelach Ferrari. Liczba producentów, których samochody znalazły się w grze wynosi 15 (m.in. Audi, Ferrari, Porsche, TVR, Mazda, Honda, Subaru, Ford, Chevrolet, Dodge). Każdy z nich możemy poddać gruntownego tuningowi, którego skomplikowanie i zaawansowanie można porównać do tego z serii Gran Turismo. Na wymianę czeka kilkadziesiąt części od spoilerów, przez koła, hamulce, a na silniku kończąc. Warta zauważyć, że nawet najmniejsze dłubanie przy ustawieniu spoilerów jest odczuwalne na przygotowanych przez twórców trasach, a tych jest bardzo dużo (zostały rozmieszczone w miastach, a także na ich obrzeżach, choć przyjdzie nam się również ścigać na specjalnych torach wyścigowych). Faktem wartym odnotowania jest to, że samochody ulegają zniszczeniom. Co prawda nie są to uszkodzenia typu urwanie koła, odpadnięcie drzwi, zerwanie maski lub zderzaków, lecz rysy i wgniecenia blachy, które uświadczymy są bardzo gustowne ;).

Bardzo ważnym trybem jest opcja online (Xbox Live!), która umożliwia nam zmierzenie się z graczami z całego świata. Dzięki temu będziemy mogli poprawić nasze dotychczasowe umiejętności, a także (co jest chyba najważniejsze z punktu widzenia mężczyzny ;)) pochwalimy się naszym podrasowanym do granic możliwości potworem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 359 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69,90 PLN

Gry podobne do Forza Motorsport (2005)

Klasyfikacja PEGI Forza Motorsport (2005)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Forza Motorsport (2005)

Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Wyciekł zwiastun Forza Horizon
Wyciekł zwiastun Forza Horizon

wiadomość3 marca 2012

Wyciekł zwiastun gry Forza Horizon. Według zawartych w nim informacji najnowsza odsłona popularnej serii ma zadebiutować jesienią tego roku.

Plotek o Forza 3 ciąg dalszy

wiadomość19 maja 2009

W niemieckim oddziale sklepu internetowego Amazon pojawił się poradnik do Forza 3, czyli oczekiwanych wyścigów tworzonych przez Turn 10 Studios. Oczywiście gra nie została jeszcze w żaden sposób zapowiedziana oficjalnie, chociaż kolejny raz otrzymujemy niejako potwierdzenie, że znajduje się ona w planach wydawniczych. Według pewnych sugestii mielibyśmy ją zobaczyć już we wrześniu tego roku.

Nowa gra autorów Forza Motorsport to... wyścigi motorówek?
Nowa gra autorów Forza Motorsport to... wyścigi motorówek?

wiadomość4 maja 2009

Na łamach oficjalnego Twittera studia deweloperskiego Turn 10 opublikowanych zostało kilka dosyć enigmatycznych wpisów na temat nowej produkcji autorów cyklu Forza Motorsport. Zostały one dodatkowo wsparte logotypem, którego treść zaskoczyła chyba wszystkich.

Forza Motorsport 3 potwierdzona?
Forza Motorsport 3 potwierdzona?

wiadomość1 maja 2009

Na liście zapowiadanych na rok 2009 nowości, zaprezentowanej podczas konferencji brazylijskiego oddziału Microsoftu, pojawiło się logo trzeciej części Forza Motorsport. Chociaż o tym tytule słyszeliśmy plotki już jakiś czas temu, to wciąż nie został on oficjalnie ogłoszony. Kolejne materiały wydają się jednak potwierdzać prace nad grą, co nie jest wielkim zaskoczeniem chyba dla nikogo.

Forza Motorsport 3 prezentem na Gwiazdkę?
Forza Motorsport 3 prezentem na Gwiazdkę?

wiadomość16 lutego 2009

Bestsellerowa seria Forza Motorsport jest oczkiem w głowie wszystkich xboxowych kierowców. I wszyscy oni czekają z wytęsknieniem na jakiekolwiek wieści dotyczące trzeciej odsłony ich ukochanej serii.