Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Ultima - seria gier

Ultima IX: Ascension
Ultima IX: Ascension

RPG 24 listopada 1999

Ultima IX: Ascension jest klasyczną grą cRPG, za której powstanie odpowiada ekipa deweloperska studia Origin Systems. Fabuła kontynuuje wątki z Ultima VIII: Pagan. Gracz poznaje dalsze losy zmagań Avatara z Guardianem i jego poplecznikami. W przeciwieństwie do wcześniejszych odsłon serii, twórcy zdecydowali się zastosować nowoczesny engine graficzny 3D prezentując akcję z perspektywy trzeciej osoby (TPP).

PC

Ultima Online
Ultima Online

RPG 24 września 1997

Jedna z pierwszych internetowych gier MMORPG, której udało się odnieść duży sukces komercyjny. Produkcja opracowana przez firmę Origin Systems osadzona została w uniwersum zapoczątkowanej w 1980 roku serii Ultima. Jej akcja toczy się w przypominającej średniowieczną Europę fantastycznej krainie o nazwie Britannia, tuż po wydarzeniach znanych z pierwszej części cyklu. Kiedy straszliwy czarnoksiężnik Mondain został pokonany, jego Klejnot Nieśmiertelności uległ zniszczeniu, co doprowadziło do powstania wielu światów równoległych, funkcjonujących w systemie UO jako odrębne serwery sieciowe. Ultima Online pozwala na wykreowanie bohatera należącego do jednej z wybranych profesji (wojownik, kupiec lub mag) i uczestniczenie w życiu wielotysięcznego wirtualnego społeczeństwa poprzez realizację zróżnicowanych zadań, walkę z potworami i systematyczny rozwój naszej postaci. Nad całą zabawą pieczę sprawują zaś tzw. Mistrzowie Gry, dbający o to, aby gracze nigdy się nie nudzili.

PC

Ultima VIII: Pagan
Ultima VIII: Pagan

RPG 15 czerwca 1994

Ósma pełnoprawna odsłona kultowej serii gier cRPG Richarda Garriotta, która zadebiutowała jeszcze w 1980 roku jako jedna z pierwszych komercyjnych produkcji z tego gatunku. Kolejna część sagi o przygodach bezimiennego bohatera zwanego Awatarem stanowi kontynuację wydarzeń ukazanych w poprzedniej odsłonie cyklu, a głównym antagonistą jest ponownie demon zła Guardian, który uwięził nas z chęci zemsty za pokrzyżowanie planów podboju kontynentu Britanni. W Ultima VIII: Pagan trafiamy więc do zupełnie nowego, rządzącego się swoimi własnymi prawami świata Pagan, a zadaniem graczy jest oczywiście uwolnić się z pułapki i ostatecznie pokonać zło. W porównaniu do wydanej w latach 1992-93 części siódmej, gra odznacza się całkiem nowym silnikiem graficznym z wyraźnie większą liczbą szczegółów, choć całość ukazana została ponownie w dobrze znanym widoku izometrycznym. Podczas rozgrywki sterujemy zaś wyłącznie jednym bohaterem, systematycznie rozwijając jego współczynniki i umiejętności.

PC

Ultima VII part two: Serpent Isle
Ultima VII part two: Serpent Isle

RPG 15 czerwca 1993

Po odkryciu prawdziwego celu działalności organizacji The Fellowship, jej przywódca ucieka na nieznany dotychczas kontynent Britanni, mając zamiar ponownie sprowadzić Guardiana.

PC

Ultima VII: The Black Gate
Ultima VII: The Black Gate

RPG 15 czerwca 1992

Ultima VII: The Black Gate jest siódmą odsłoną serii klasycznych gier cRPG, rozwijanej przez firmę Origin Systems. Tytuł otwiera trzyczęściowy cykl, znany jako The Age of Armageddon. Fabuła przedstawia zmagania z demonem zła - Guardianem, który próbuje zawładnąć sercami i umysłami mieszkańców Britanni. Gracze mają jednak dużą swobodę w eksploracji rozległego, wirtualnego świata i wykonywaniu questów.

PC

Ultima VI: The False Prophet
Ultima VI: The False Prophet

RPG 15 czerwca 1990

Powracamy do świata Britanni, gdzie podziemny kataklizm sprowadził na powierzchnię Gargulce poszukujące swej świętej księgi Codex of Ultimate Wisdom.

PC

Ultima V: Warriors of Destiny
Ultima V: Warriors of Destiny

RPG 15 czerwca 1988

Odnalezieni księgi Codex of Ultimate Wisdom przywołało trzech władców ciemności, zaprzeczających trzem najważniejszym przymiotom Avatara – Prawdzie, Miłości i Odwadze.

PC

Ultima IV: Quest of the Avatar
Ultima IV: Quest of the Avatar

RPG 15 czerwca 1985

W czwarta część serii, rozpoczynającej Erę Oświecenia w Britanni, musimy posiąść osiem cnót aby stać się Avatarem i odnaleźć tajemną księgę Codex of Ultimate Wisdom.

PC

Ultima III: Exodus
Ultima III: Exodus

RPG 15 czerwca 1983

Ostatni rozdział Ery Ciemności Sosarii kończy walka z Exodusem, dzieckiem czarnoksiężnika Mondaina i Minax, które w głębinach Wielkiego Oceanu czeka na sprzyjający moment do rozpoczęcia ataku.

PC

Ultima II: Revenge of the Enchantress
Ultima II: Revenge of the Enchantress

RPG 15 czerwca 1982

Wróć do świata Sosarii aby dokończyć dzieła i zniszczyć Minax, asystentkę czarnoksiężnika Mondaina, wraz z jej krwiożerczymi potworami.

PC

Ultima I: The First Age of Darkness
Ultima I: The First Age of Darkness

RPG 15 czerwca 1980

Rządy czarnoksiężnika Mondaina rozpoczęły Pierwszy Wiek Ciemności. Pokrzyżować jego mroczne plany może jedynie avatar przywołany przez Lorda Britisha.

PC

Ultima Forever: Quest for the Avatar
Ultima Forever: Quest for the Avatar

RPG prace wstrzymane

Ultima Forever: Quest for the Avatar to opracowana przez studio BioWare sieciowa odsłona legendarnego cyklu RPG. Gra koncentruje się na aspekcie multiplayer, a rozgrywka polega głównie na walce z potworami. Zgodnie z tradycjami serii, kluczową rolę odgrywa również system cnót, zmuszający graczy do dbania o moralność i honor własnych postaci.

PC

Ultima X: Odyssey
Ultima X: Odyssey

RPG prace wstrzymane

Gra z gatunku MMOcRPG, według słów jej twórców, firmy Origin, będąca nie tyle następcą leciwej już Ultimy Online, co tytułem z rozgrywką skierowaną na te elementy, które zaniedbano w Ultimie Online.

PC

Ultima Worlds Online: Origin
Ultima Worlds Online: Origin

RPG prace wstrzymane

Następca Ultimy Online przenosi nas 200 lat w przyszłość, po tym jak nieznany kataklizm dotknął Sosarię, co spowodowało występowanie anomalii czasowych oraz pojawienie się, oprócz znanej wcześniej Britanni, dwóch nowych kontynentów nazwanych Lagosia i Avenosh.

PC