Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Ultima IV: Quest of the Avatar (PC)

Ultima IV: Quest of the Avatar PC

W czwarta część serii, rozpoczynającej Erę Oświecenia w Britanni, musimy posiąść osiem cnót aby stać się Avatarem i odnaleźć tajemną księgę Codex of Ultimate Wisdom.

RPG | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Ultima IV: Quest of the Avatar (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15czerwca1985

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Czwarta część Ultimy otwiera nowy etap w całej serii rozpoczynając Erę Oświecenia. Lord British pragnie zaprowadzić pokój i harmonię w świecie Britanni, lecz aby to uczyć konieczne jest pokonanie nie tylko fizycznej manifestacji zła, ale również zmiana przekonań ludzi zamieszkujących krainę. Dokonać tego może wyłącznie Avatar, będący przykładem odwagi i wszelkich cnot, dzięki którym jego postępowanie jest wzorem dla innych. Gdy ostatecznie w podziemiach Great Stygian Abyss znajdujemy tajemną księgę Codex of Ultimate Wisdom, z głębin wyłania się nowa wyspa, nazwana Isle of the Avatar. Po pokonaniu zła, Codex of Ultimate Wisdom na zawsze spoczął na ołtarzu zbudowanym na wyspie Avatara.

W grze zastosowano całkowicie nowy engine graficzny z kolorową grafiką i zwiększonymi możliwościami interakcji z postaciami NPC. Jednak w dalszym ciągu to co odróżnia ją od innych cRPG to niesamowita fabuła i skomplikowane zadania. Zamiast normalnego rozwijania postaci, w Ultimie IV musimy posiąść osiem cnót głównych aby stać się Avatarem i zarazem przykładem dla innych.

Gra śledzi uważnie wszystkie nasze poczynania, zwracając szczególną uwagę na złe uczynki, takie jak dobijanie uciekających przeciwników czy zabieranie przedmiotów należących do kogoś innego. W dalszym ciągu spotkamy jednak wiele tradycyjnych elementów cRPG, takich jak mroczne podziemia do obszukania, złe potwory czy rozstrzygające zadanie odnalezienia Codex of Ultimate Wisdom, dzięki któremu ostatecznie zostajemy Avatarem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 648 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Ultima IV: Quest of the Avatar

16+

Wymagania sprzętowe Ultima IV: Quest of the Avatar

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • PC XT
  • 1MB RAM
Głęboko pod ziemią - komputerowe dungeon crawlery lat 80tych i 90tych
Głęboko pod ziemią - komputerowe dungeon crawlery lat 80tych i 90tych

wiadomość5 maja 2012

Klasyczne dungeon crawlery z widokiem z pierwszej osoby skradły kawał życia niejednemu z nas. Łażenie po piwnicach, lochach, katakumbach, jaskiniach i innych miejscach pełnych skarbów oraz niebezpieczeństw tworzono jednak na tyle oryginalnie i na tyle różnorodnie, że wciągało na długie godziny. Zamierzchłe czasy Amigi, Atari, C64 i wczesnego PC nie są jednak wcale aż tak zamierzchłe – bo moda powraca, bo stare gry gatunku wciąż dają radę, bo można coraz łatwiej je dostać. Bo po prostu dobrze się w nie gra.

Zamieszanie z Ultimą IV. Czyżby firma Electronic Arts brała się za serię?

wiadomość30 marca 2011

Firma Electronic Arts poprosiła kilka stron internetowych o usunięcie linków do pełnej wersji gry Ultima IV, która była dostępna za darmo od kilkunastu lat. Dziwne posunięcie koncernu zostało objaśnione przez fanowski serwis Ultima Aiera i być może wiąże się z pewnymi planami. Mówi się o możliwość stworzenia odświeżonej wersji tytułu przez studio BioWare Mytic.

Twórca serii Ultima pracuje nad nowymi grami

wiadomość15 marca 2011

Richard Garriott stworzył przed laty kultową, aczkolwiek nieco zapomnianą serię Ultima. W ostatnim czasie producent wyraźnie zwolnił tempo, ale nie zrezygnował z pracy w branży. Studio Portalarium założone przez Garriotta pracuje nad dwoma grami społecznościowymi. Ciekawe jest to, że w jednej z nich pojawi się słynne alterego twórcy, czyli Lord British.