Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Ultima X: Odyssey (PC)
OkładkaUltima X: Odyssey (PC)

Ultima X: Odyssey PC

Gra z gatunku MMOcRPG, według słów jej twórców, firmy Origin, będąca nie tyle następcą leciwej już Ultimy Online, co tytułem z rozgrywką skierowaną na te elementy, które zaniedbano w Ultimie Online.

RPG | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ultima X: Odyssey Premiera PC

anulowana

producent: Origin Systems wydawca: Electronic Arts Inc. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Ultima X: Odyssey

Dark Age of Camelot

Asheron's Call

Shadowbane

Ultima X: Odyssey to gra z gatunku MMOcRPG, według słów jej twórców, firmy Origin, będąca nie tyle następcą leciwej już Ultimy Online, co tytułem z rozgrywką skierowaną na te elementy, które zaniedbano w Ultimie Online. Autorzy mówią wprost – jeżeli szukacie rozbudowanych elementów socjalnych oraz rozwiniętej ekonomi to grajcie w Ultimę Online, jeżeli zaś interesuje was przede wszystkim akcja i walka oraz wypełnianie questów samodzielne lub w towarzystwie kilku innych graczy to Ultima X: Odyssey powstała właśnie dla was. Gra oferuje rozgrywkę, nazwijmy to Diablo-podobną, jednakże z o niebo większą głębią, dużo bardziej rozbudowaną kreacją i rozwojem postaci oraz olbrzymim i rozbudowanym światem.

Fani Ultimy mogą zapomnieć o dwuwymiarowej grafice z elementami 3D znanej z Ultimy Online. W Ultima X: Odyssey cały świat jest w pełni trójwymiarowy, a za jego odwzorowanie odpowiada nowoczesny engine graficzny „Unreal Warfare”. Dzięki specjalnej budowie gry i wprowadzeniu do niej systemu zwanego Odyssey Adventure System, tytuł ten oferuje grającym, w zależności od ich indywidualnych upodobań, zarówno rozgrywkę single-playerową znaną z serii Ultima lub też prawdziwą rozgrywkę wieloosobową, którą znamy z innych gier MMOcRPG. Możemy bowiem wykonywać questy umiejscowione w lokacjach ogólnodostępnych lub też w specjalnych „prywatnych obszarach” dostępnych tylko dla wybranego gracza lub grupy graczy (wielokrotne kopie danego obszaru, np. jednego grobowca).

Grający ma całkowitą swobodę w rozwoju swojej postaci, może podążać następującymi ścieżkami rozwoju: ścieżką ostrza (Knight, Barbarian, Fighter), ścieżką magii (Mage, Sorcerer, Tinker), ścieżką natury (Ranger, Druid, Shepard) oraz ścieżką równowagi (Bard, Necromancer, Paladin), a nawet dowolnie je łączyć stwarzając na przykład postać będącą krzyżówką Paladyna i Barda. Ponadto podczas gry zyskuje punkty tzn. Virtues (znane z kolejnych części serii Ultima, począwszy od Ultimy IV), które określają jego status jako bohatera w świecie gry. Mamy osiem rodzajów tych przymiotów prawdziwego bohatera, tj. pokorę, uczciwość, miłosierdzie, waleczność, sprawiedliwość, poświęcenie, honor oraz duchowość. Zdobyte punkty można przeznaczać na pozyskanie nowych zdolności swej postaci czy modyfikację wybranych przedmiotów.

Ultima X: Odyssey skupia się głównie na walce dlatego też nie mogło w niej zabraknąć rozbudowanego systemu walki. Składa się on nie tylko z prostych ciosów jakie można zadać przeciwnikowi, lecz także złożonych specjalnych ataków czy ruchów oraz regulowanego współczynnika agresywności. W grze można tworzyć gildie graczy, dlatego też twórcy stworzyli specjalne strefy, w których, niczym na starożytnej arenie gladiatorów, mogą się pojedynkować duże grupy postaci zrzeszonych pod sztandarami określonych gildii.

Podobne jak w każdej grze MMOcRPG, tak i tu znajdziemy setki różnych przedmiotów, broni czy zbroi, a co więcej w Ultima X: Odyssey spotkamy się z tzw. „inteligentnymi” przedmiotami, które rozwijają się wraz z rozwojem bohatera.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Oczekiwania czytelników: 8.1 / 10 na podstawie 42 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Ultima X: Odyssey: 16+