Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 13 lutego 2020, 10:59

autor: Adrian Werner

Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play

Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.

31. Lineage II

LINEAGE II W SKRÓCIE

 1. Gatunek: MMORPG
 2. Platforma: PC
 3. Data premiery: październik 2003 r.

Lineage II to następny weteran wśród naszych propozycji, który niedługo skończy piętnaście lat. Przed premierą była to najbardziej oczekiwana gra w Azji, gdyż pierwsza część kompletnie zdominowała tamtejszy rynek MMORPG. Kontynuacja porzuciła antyczną dwuwymiarową grafikę i postawiła na śliczne 3D napędzane silnikiem Unreal Engine 2.5, co ułatwiło jej zdobycie większej niż pierwowzór popularności na Zachodzie. Początkowo produkcja korzystała z modelu abonamentowego, ale w 2011 roku przestawiła się na model free-to-play. Oferuje ona jego dość łagodną jak na azjatyckie standardy wersję, co w dużej mierze zawdzięcza swojej abonamentowej przeszłości. Darmowi gracze mają dostęp do całej zawartości, a w sklepiku są głównie przedmioty, które ułatwiają rozgrywkę, choć przy odrobinie cierpliwości spokojnie można się bez nich obejść.

Lineage II to w sumie bardzo klasyczna pozycja, w dużej mierze dlatego, że konkurencja często kopiowała jej rozwiązania. Jest to jednak dopracowane MMO, z bogatym systemem rozgrywki i bardzo rozbudowaną zawartością, które nawet dzisiaj wydaje się godne uwagi fanów gatunku.

 1. Więcej o grze Lineage II
 1. Zagraj w Lineage 2
 2. 30. Stronghold Kingdoms

  STRONGHOLD KINGDOMS W SKRÓCIE

  1. Gatunek: strategia
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: październik 2012 r.

  Niesłabnącą popularnością wśród naszych czytelników cieszy się Stronghold Kingdoms. Jest to poboczna odsłona popularnego cyklu Twierdza. Opracował ją ten sam zespół, więc oferuje ona wyższy poziom rozbudowania niż większość konkurencyjnych dzieł tego typu.

  Podstawowe mechanizmy zabawy zostały zaczerpnięte wprost z Twierdzy. Wcielamy się w średniowiecznego władcę, a naszym zadaniem jest stworzenie imperium poprzez budowanie zamków i wiosek. Musimy oczywiście dbać o rozwój ekonomii, gospodarować surowcami oraz pilnować, by podwładni byli zadowoleni. Nie brak również szkolenia armii, produkcji uzbrojenia oraz oblężeń. Do tego dochodzą elementy MMO. Nasza nacja funkcjonuje w świecie pełnym podobnych jej państw, z którymi możemy współpracować lub też je zaatakować. Ponadto autorzy bardzo sympatycznie różnicują grę zależnie od lokalizacji graczy. Przykładowo Polacy mogą bawić się w świecie przypominającym współczesną mapę naszego kraju. Mała rzecz, a mimo to cieszy.

  Nie jest to, niestety, jeden z tych tytułów free-to-play, w które można spokojnie grać bez wydawania pieniędzy. Stronghold Kingdoms kładzie duży nacisk na mikropłatności. W późniejszych etapach rozgrywki co chwilę czujemy się zmuszani do korzystania z wirtualnego sklepiku, w przeciwnym wypadku grożą nam długie okresy bezczynnego czekania. Produkcję ratuje fakt, że opłaty nie są wysokie i do płynnej rozrywki nie potrzeba dużych sum. Ewentualnie jest to dobra propozycja dla osób, które każdego dnia spędzają wiele godzin przy komputerze i mogą pozwolić grze działać w tle, co pewien czas zaglądając jedynie w celu wydania stosownych rozkazów.

  1. Więcej o grze Stronghold Kingdoms

  29. Realm Royale

  PARAGON W SKRÓCIE

  1. Gatunek: battle royale
  2. Platforma: PC
  3. Data startu otwartej bety: 5 czerwca 2018 r.

  Studio Hi-Rez wyspecjalizowało się w sprawnym wykorzystywaniu nowych trendów. Najpierw skutecznie weszło na rynek MOBA grą Smite, potem opracowało Paladins, szybko ochrzczone wbrew protestom autorów „darmowym Overwatchem”. Teraz firma próbuje przejąć część rynku battle royale.

  Efektem tych starań jest Realm Royale. Akcję tytułu osadzono w tym samym uniwersum co Paladins. Autorzy nie próbowali tworzyć prostego klona najpopularniejszych produkcji battle royale i do sprawdzonych rozwiązań dołożyli sporo nowych. W Realm Royale znajdziemy wierzchowce, crafting i klasy postaci z unikatowymi zdolnościami. Gra dopiero co zadebiutowała we wczesnym dostępie i nie wszystko jeszcze działa, jak powinno. Trudno także ocenić, czy uda się jej utrzymać na rynku przez lata. Na razie jest to jednak po prostu ciekawa wariacja na temat battle royale, stanowiąca miłą odmianę od podobnych propozycji.

  1. Więcej o grze Realm Royale

  28. The Lord of the Rings Online

  THE LORD OF THE RINGS ONLINE W SKRÓCIE

  1. Gatunek: MMORPG
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: kwiecień 2007 r.

  The Lord of the Rings Online ma za sobą historię, jakich pełno w gatunku MMORPG. Gra zaczynała jako produkcja płatna z abonamentem, a gdy jej popularność zaczęła spadać do nieakceptowanego poziomu, autorzy zdecydowali się na wprowadzenie modelu free-to-play. Wyszło to bardzo sprawnie, a do tego zachowano starą opcję abonamentową dla osób, które nie chcą zawracać sobie głowy mikropłatnościami. Rezultaty tej metamorfozy przewyższyły nawet najbardziej optymistyczne prognozy i w 2010 roku według organizacji analitycznej NPD The Lord of the Rings Online było trzecią najpopularniejszą grą MMORPG.

  Autorzy sprawnie zbalansowali rozgrywkę pod free-to-play, a możliwość zagrania za darmo zapewniła tytułowi dopływ świeżej krwi. I bardzo dobrze, gdyż zdecydowanie nie zasługiwał on na odejście w niepamięć. To lekko oldskulowe MMORPG ma w ofercie wszystko to, za co ludzie z dawien dawna uwielbiają ten gatunek, czyli ogromny świat, bogatą mechanikę opartą na statystykach i obliczeniach oraz dużą swobodę działania. Do tego autorom bardzo dobrze wychodzi odtwarzanie klimatu Tolkienowskiego Śródziemia – dla miłośników dzieł angielskiego pisarza jest to wyjątkowo ciekawa propozycja, gdyż twórcy bazują przede wszystkim na powieściach, a nie filmowych adaptacjach.

  Przez te dwanaście lat, jakie minęły od premiery, The Lord of the Rings Online pięknie się rozwinęło. Autorzy wypuścili zatrzęsienie darmowych aktualizacji z nowościami i poprawkami, a jednocześnie na rynek trafiło pięć potężnych dodatków, znacząco rozszerzających zawartość gry. Ponadto od samego startu rozgrywka podzielona jest na tzw. księgi wielkiej kampanii, odtwarzające wydarzenia z literackich pierwowzorów i dodające sporo nowych wątków do historii Śródziemna. Rozwiązanie to sprawia, że świat nie jest statyczny i gracze mają wrażenie udziału w epickiej opowieści fantasy.

  Podobnie jak Dungeons & Dragons Online, również The Lord of the Rings Online zostało porzucone przez studio Turbine pod koniec 2016 roku. Odpowiedzialni za projekt ludzie opuścili jednak tę firmę i założyli zespół Standing Stone Games, który przejął rozwój gry. Twórcy od tego czasu byli bardzo aktywni i omawiana produkcja wzbogaciła się o sporo nowej zawartości.

  1. Więcej o grze The Lord of the Rings Online

  27. Battlerite

  BATTLERITE W SKRÓCIE

  1. Gatunek: gra akcji
  2. Platformy: PC, w przyszłości XONE
  3. Data premiery: listopad 2017 r.

  Produkcja ta na pierwszy rzut oka wygląda jak MOBA, ale w rzeczywistości znacznie bliżej jej do czystej gry akcji. Mamy tutaj co prawda izometryczną perspektywę i obszerną galerię unikatowych bohaterów z wieloma zdolnościami specjalnymi, ale sama rozgrywka jest w pełni zręcznościowa. Ręcznie celujemy atakami i wykonujemy uniki. Do tego zasady rządzące zabawą przypominają deathmatch. Nie ma tu żadnych baz czy kontrolowanych przez sztuczną inteligencję jednostek sojuszniczych.

  Takie mechanizmy świetnie sprawdzają się w akcji. Potyczki są niesamowicie miodne i jednocześnie nie tak stresujące jak w typowych grach MOBA. Emocje w trakcie meczów przypominają bardziej te z dobrego sieciowego FPS-a i dlatego produkcja świetnie nadaje się dla osób, którym nie przypadły do gustu potęgi pokroju Doty 2 czy League of Legends lub też dla graczy mających po prostu chrapkę na nietypowy tytuł akcji.

  Gra trzyma się obecnie dosyć mocno. Przez pewien czas projektowi szkodziło rozdzielenie uwagi autorów między niego a Battlerite Royale, ale ten tytuł ostatecznie okazał się klapą i twórcy ponownie skoncentrowali się na Battlerite, co przyniosło małą stabilizację temu projektowi.

  1. Więcej o grze Battlerite

  Waszym zdaniem:

  Ciekawa gra. Dobrze, że odróżnia się od innych konkurencyjnych MOBA. Ma potencjał na wybicie się. W dodatku produkcja jest F2P.

  TheArcaroYT

  26. Neverwinter

  NEVERWINTER W SKRÓCIE

  1. Gatunek: MMORPG
  2. Platformy: PC, PS4, XONE
  3. Data premiery: czerwiec 2013 r.

  Neverwintera nie można zaliczyć do największych MMORPG na rynku, ale gra ma spore grono fanów, którzy zapewniają jej środki potrzebne do dalszego rozwoju. Produkcja ta wciąż robi doskonałe wrażenie za sprawą realiów Zapomnianych Krain, atrakcyjnej grafiki oraz udanego, na wpół zręcznościowego systemu walki. Nie zmieniły się także inne jej zalety, w tym w miarę łagodne mikropłatności czy postawienie na przygody w małej grupie, co upodabnia całość do kooperacyjnego RPG akcji, czy edytor misji, który – choć prosty – zapewnia stały dopływ nowych wyzwań.

  Tym, co sprawia, że Neverwinter wydaje się pozycją godną polecenia, jest również tempo rozwoju. Gra regularnie dostaje rozszerzenie, aktualizacje z nową zawartością. 2020 roku twórcy rozpoczęli z przytupem wypuszczając sporych rozmiarów dodatek Infernal Descent.

  Waszym zdaniem:

  Gra potrafi wciągnąć: bardzo dobra grafika jak na darmowe MMO, w dodatku mamy zróżnicowane rasy, parę klas (niedługo będzie nowa!). Masa zadań, fabuła świetna! To jest to, czego szukałem w „darmówkach’”. Według mnie warto pobrać, by chociaż spróbować zagrać, jedna z najlepszych gier gatunku MMO RPG! Polecam. :)

  Crysis20

  1. Zagraj w Neverwinter
  2. Więcej o grze Neverwinter

  25.Crusader Kings II

  CRUSADER KINGS II W SKRÓCIE

  1. Gatunek: strategia
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery w modelu F2P: październik 2019 r.

  Przechodzenie gier na model darmowy z mikropłatnościami nie jest obecnie niczym nowym, ale najczęściej dotyczy to produkcji stawiających głównie na rozgrywki sieciowe. Dlatego sporym zaskoczeniem było przejście na free-to-play szalenie rozbudowanej strategii Crusader Kings II.

  Gra obsadza nas w roli władcy średniowiecznego państwa. W przeciwieństwie jednak do typowych pozycji z tego gatunku CKII kładzie duży nacisk na relacje (rodzinne i dyplomatyczne) z postaciami kierowanymi przez sztuczną inteligencję, co sprawia, że pod względem rozgrywki momentami przypomina wręcz RPG.

  Za darmo dostępna jest tylko podstawowa wersja tego tytułu. Twórcy liczą, że zachęceni tym gracze kupią wiele z kilkudziesięciu oferowanych dodatków. Większość z nich warta jest nabycia, ale samo bazowe Crusader Kings II spokojnie potrafi zapewnić kilkaset godzin doskonałej rozrywki, zwłaszcza jeśli zaczniecie bawić się z modami, które w większości nie wymagają DLC.

  1. Więcej o grze Crusader Kings II
  2. Średniowiecze pełną gębą – recenzja gry Crusader Kings II: Mroczne Wieki

  24. Guild Wars 2

  GUILD WARS 2 W SKRÓCIE

  1. Gatunek: MMORPG
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: sierpień 2012 r.

  Guild Wars 2 to kolejny tytuł, który zaczynał jako klasyczna płatna produkcja, by z czasem przejść na model free-to-play. Jednak mimo to autorzy dalej nie polegają głównie na mikropłatnościach, gdyż oferta wirtualnego sklepiku nie jest oszałamiająca. Zamiast tego F2P ma zapewnić graczowi możliwość wypróbowania gry, zanim zdecyduje się on na jej zakup.

  Guild Wars 2 to zdecydowanie jedno z najlepszych MMORPG na rynku. Zachwyca stylem wizualnym i konstrukcją świata, oferuje dopracowaną mechanikę rozgrywki i jedne z najlepiej skonstruowanych przygód w tym gatunku.

  Gra nadal zachwyca, ale przez dłuższy czas rosła niepewność odnośnie tempa rozwoju. Nie pomagał w tym fakt, że równolegle studio Arena.net opuściło wielu weteranów. Na szczęście te obawy okazały się nietrafione. Drugą połowę ubiegłego roku wypełnił piąty sezon Living World, nazwany The Icebrood Saga. Na razie w jego skład wszedł prolog oraz dwa duże epizody z nową zawartością, z których drugi ukazał się w styczniu 2020 r.

  1. Więcej o grze Guild Wars 2

  Waszym zdaniem:

  Raz już tutaj wstawiłem swój komentarz, ale napiszę jeszcze raz, bo zmieniło się sporo rzeczy. Gram już ponad 2500 godzin i gra się nie nudzi – dlaczego? Mnie osobiści przyciąga do tej gry ładna grafika (naprawdę ładna, nie jest to tzw. „next gen”, ale na maksymalnych detalach wygląda bardzo fajnie i nie wymaga sprzętu z kosmosu), levelowanie postaci, które jest o wiele lepsze niż w WoW-ie, albo crapowatych MMO rodem z Chin, a także IMO przyjemność z gry!

  Asura18

  23. Unturned

  UNTURNED W SKRÓCIE

  1. Gatunek: gra akcji
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: lipiec 2014 r.

  Historia powstania Unturned przeszła już do legendy. Grę opracował w pojedynkę szesnastoletni Kanadyjczyk, Nelson Sexton. Pomysł, na jaki wpadł ten twórca, był prosty. Strukturę rozgrywki z DayZ połączył on z klockowatą grafiką w stylu Minecrafta. Następnie udostępnił całość za darmo i potem mógł już tylko obserwować, jak kolejne miliony graczy pobierają jego dzieło.

  Unturned to survivalowy sandbox, w którym trafiamy do świata opanowanego przez zombie. Naszym zadaniem jest przetrwanie, w czym pomaga bogaty wybór uzbrojenia, możliwość konstruowania pułapek i budynków oraz prowadzenia pojazdów. Gra debiutowała w 2014 roku, a w 2017 wyszła z wczesnego dostępu. Niezależnie jednak od statusu projektu jego tempo rozwoju było przez lata imponujące. Autor zaangażował w prace innych deweloperów i w rezultacie tytuł ten regularnie otrzymuje aktualizacje, a większość z nich przynosi nową zawartość. W efekcie wciąż, mimo upływu lat, liczba graczy na serwerach pozostaje imponująca.

  1. Więcej o grze Unturned

  Waszym zdaniem:

  Bardzo polecam tę grę, tak jak już pisałem wcześniej, ostatnio zrobiłem sobie sporą przerwę od grania, po powrocie zostałem bardzo miło zaskoczony ogromnym postępem, jaki poczyniono w rozwoju tej gry. Należy jednak pamiętać, że aby czerpać przyjemność z grania, nie można grać w singlu, należy znaleźć jakiś dobry serwer i przyjaciół do wspólnej zabawy.

  UnluckyPage71

  22. Tibia

  TIBIA W SKRÓCIE

  1. Gatunek: MMORPG
  2. Platformy: PC, WWW
  3. Data premiery: styczeń 1997 r.

  Tibia to gra wręcz antyczna. W tym roku skończyła już 23 lata, a nawet w dniu premiery nie był to tytuł szokujący wykonaniem. Całość przypominała bowiem liczącą wtedy pięć lat Ultimę VII i od tego czasu żadnej większej rewolucji graficznej nie przeszła.

  Mimo to w Tibię nadal bawią się ludzie, także w Polsce (a nawet głównie w Polsce) wciąż ma ona wielu zwolenników. Fani przymykają oko na przestarzałe wykonanie (dla wielu jest to zresztą zaleta, a nie wada), gdyż bardziej liczy się dla nich bogaty świat i rozbudowana mechanika rozgrywki. Nie bez znaczenia wydaje się również sensowny model biznesowy. Za darmo możemy grać, ile chcemy, ale dostępne jest też abonamentowe konto premium, które spędzającym z grą dużo czasu oferuje godne uwagi bonusy.

  Dla wielu osób Tibia to jedna z najważniejszych gier ich młodości – powrót do niej dzisiaj przywołuje przyjemne uczucie nostalgii. Jednak nawet bez tak miłych wspomnień można się dobrze bawić, o ile tylko potrafi się docenić oldskulowy klimat.

  1. Więcej o grze Tibia

  Waszym zdaniem:

  Grałem w Tibię przez ponad 2 lata i szczerze mówiąc, nie żałuję. Widzę, że wielu ludzi narzeka na grafikę, ale tak naprawdę to dla mnie plus, bo wielu graczy ma słaby sprzęt, na którym spokojnie mogą grać, a jak się komuś nie podoba, to ma nowsze gry typu WoW czy GW. Jest wielu noobów grających w tę grę, co wielu osobom może po prostu przeszkadzać, jeżeli na każdym kroku chcą coś ukraść, zabijają Ci potwory do treningu, ale tak naprawdę jest wielu wspaniałych ludzi, z którymi można się zaprzyjaźnić i spędzić bardzo dużo czasu w dobrej atmosferze. (…) Dwa razy w roku są wprowadzane nowe tereny, wiele zmian, potworów i masa niespodzianek (…). Tibię polecałbym osobom, które nie szukają dobrej grafiki ani dźwięku, którego w ogóle nie ma, ale to nawet lepiej, ponieważ można puścić dobrą muzykę w winampie.

  Michiq

  21. Metin2

  METIN2 W SKRÓCIE

  1. Gatunek: MMORPG
  2. Platforma: PC
  3. Data premiery: lipiec 2007 r.

  Mocno trzyma się także leciwa już gra Metin2, która w swoich rodzinnych koreańskich stronach ukazała się jeszcze w 2004 roku, a na Zachodzie zadebiutowała trzy lata później. To klasycznie zrealizowane azjatyckie MMORPG. Mamy tu krainę fantasy doprawioną orientalnymi motywami, system walki oparty głównie na statystykach postaci, a nie umiejętnościach samego gracza, jak również sporo okazji do potyczek PvP.

  W ubiegłej dekadzie Metin2 zdobył popularność, gdyż był to wtedy rzadki przypadek darmowego MMORPG wysokiej jakości. Dzisiaj takich produkcji jest na pęczki, ale Metin2 wciąż ma oddaną grupę fanów, i to mimo przesadnie agresywnych mikropłatności. Społeczności pomogło pojawienie się gry w maju 2017 roku na Steamie. Na tej platformie wciąż bawi się w Metinie2 po kilkaset osób dziennie.

  Nie do przecenienia jest również ogromna zawartość tego tytułu. Osoby, które teraz zaczną z nim przygodę, będą mieć do nadrobienia czternaście lat jego rozwoju.

  1. Zagraj w Metin2
  2. Więcej o grze Metin2

  Waszym zdaniem:

  Kiedyś to był hit. Lata podstawówki i gimnazjum. Później czasem nawet privy w liceum. Nie było miliona wersji jednej zbroi, „dodatków” do broni, ulepszeń, tysiąca rodzajów mikstur itp., ale przede wszystkim nie było trolli, cheaterów, hackerów i dzieci próbujących zarobić. Kiedyś można było zaufać większości osób w grze. Teraz każdy leci na yangi, SM, itemy i wszystko, co można sprzedać. Można wbić max lvl na cheatach w kilka dni. Kiedyś trzeba było grać miesiącami, :( ogólnie jedna z gier mojego dzieciństwa.

  Aventador

TWOIM ZDANIEM

Która gra free-to-play jest najlepsza?

League of Legends
38,1%
Fortnite: Battle Royale
10,7%
World of Tanks
9,4%
Warframe
5,4%
Path of Exile
5,4%
Apex Legends
4,7%
Team Fortress 2
3,5%
War Thunder
3,2%
Metin2
3%
Paladins
2,5%
Tibia
2,2%
Hearthstone
1,7%
Star Wars: The Old Republic
1,7%
Dota 2
1,4%
Unturned
1,4%
World of Warships
1,3%
Aion
1,2%
Guild Wars 2
1,2%
Smite
1,1%
TERA
1,1%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

World of Tanks

World of Tanks

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Fortnite

Fortnite

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Dota 2

Dota 2

Tibia

Tibia

Metin2

Metin2

14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł
14 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve
Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.