Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 12 marca 2012, 14:30

autor: Hed

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite

Przegląd najlepszych gier darmowych i free-to-play powraca z kolejnymi propozycjami. Tym razem omawiamy produkcję MMO Wakfu oraz symulator lotniczy dla weteranów gatunku i nowicjuszy Microsoft Flight. Prezentujemy także Mario0, czyli połączenie przygód kultowego hydraulika z grą Portal oraz The Kite, smutną przygodówkę o problemach społecznych.

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #1
Wakfu – nietypowe MMO free-to-play ze świetną oprawą.

W dwudziestym trzecim przeglądzie najciekawszych gier darmowych lub free-to-play skupiamy się na paru nowych produkcjach. Fanom MMO polecamy nowe dzieło francuskiej Ankamy, czyli Wakfu. Domorośli lotnicy powinni za to zainteresować się Microsoft Flight. Nie brakuje także dwóch mniejszych gierek (Mario0, The Kite) oraz przeglądu newsów.

Wakfu

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #2

Ostatnio unikałem pisania o grach free-to-play na rzecz gier darmowych pozbawionych mikropłatności. Wakfu, nowe dzieło francuskiego studia Ankama, jest jednak na tyle ciekawym tytułem, że warto zrobić dla niego wyjątek. Dostajemy bowiem produkcję MMO, która opiera się na własnych zasadach i nie kopiuje innych popularnych przedstawicieli gatunku.

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po uruchomieniu Wakfu jest przepiękna oprawa wizualna. Podobnie jak w swoich poprzednich dziełach, Ankama zrezygnowała z grafiki 3D na rzecz rzutu izometrycznego i klasycznych animacji. To pozwoliło uzyskać świetne rezultaty – gra wyróżnia się na tle konkurencji, a dzięki pomysłowym projektom postaci cieszy oko.

Sama rozgrywka także jest dość nietypowa. Po pierwsze, walki są rozgrywane w systemie turowym – w trakcie starcia przechodzimy do ekranu bitwy, gdzie stajemy naprzeciw wybranej grupie wrogów. Po drugie, system rozwoju jest tutaj bardzo rozbudowany. Zdobywamy poziomy poszczególnych umiejętności i wbijamy punkty w kilkanaście statystyk.

Wakfu inaczej rozkłada akcenty w kwestii poznawania dalszych sekretów gry. Zamiast systemu liniowych questów prowadzących gracza za rączkę, otrzymujemy bardziej otwarty system osiągnięć, profesji, zadań i wyzwań. Za pomocą każdej z tych aktywności możemy jakoś wpływać na wirtualny świat, co jest kolejną pozytywną cechą gry.

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #3

Dzieło Ankamy jest nietypowe i przez to intrygujące (fani Dofusa, poprzedniej gry dewelopera, nie przeżyją aż tak dużego „szoku”). Trzeba jednak zaznaczyć, że specyficzne podejście do rozgrywki ma pewne konsekwencje. Z jednej strony, znajdziemy tu dużo grindowania. Z drugiej, okazję do współkreowania świata i wielu ciekawych interakcji z innymi graczami.

Poziom darmowości: free-to-play. Zamiast mikropłatności opłacamy abonament – w cenie ok. 6-7 zł na tydzień. Bez niego nie możemy korzystać z zaawansowanych opcji (od około 10 poziomu). Gra bez opłat nie jest więc możliwa na dłuższą metę.

 1. Oficjalna strona

Microsoft Flight

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #4

Microsoft wypuścił nową odsłonę symulatora lotniczego, który od lat cieszy się ogromnym szacunkiem fanów gatunku. Tym razem jednak dostaliśmy grę free-to-play, skierowaną zarówno do weteranów, jak i zupełnie nowych graczy. Czy warto sprawdzić ten tytuł? Tak, bo chociaż nie jest on tak rozbudowany jak starsze części, nadal oferuje sporo zabawy.

Jak pisałem, głównym założeniem Microsoft Flight jest stworzenie symulatora dla osób, które zjadły zęby na symulatorach oraz nowicjuszy. Nie jestem pewny, czy pierwsza grupa znajdzie w obecnej wersji produkcji wszystko, czego oczekuje (zawartości nie jest tak dużo jak byśmy chcieli). Początkujący gracze mogą jednak liczyć na przyjemną rozgrywkę.

Po uruchomieniu Microsoft Flight warto przejść samouczek, prezentujący takie aspekty jak start, lot oraz lądowanie. Trzeba przyznać, że w najprostszych ustawieniach poziomu trudności utrzymanie samolotu w powietrzu jest bardzo łatwe. Zdecydowanie jest to więc gra, przy której można dobrze bawić się bez żadnej znajomości gatunku.

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #5

Flight rozgrywa się nad malowniczymi Hawajami i składa się z dziesiątek wyzwań, przelotów oraz misji. Podejmując aktywności zarabiamy doświadczenie. Niestety, dość szybko kończą się nowe atrakcje, gdyż za darmo otrzymujemy tylko jedną wyspę z archipelagu. Pozostałe kosztują niemało, bo 79,99 zł (Hawaiian Adventure Pack). Płatne są także dodatkowe samoloty.

Microsoft Flight to produkcja przyjemna, która jednak niektórych rozczaruje. Gra spodoba się Wam, jeśli chcecie od czasu do czasu polatać nad malowniczymi wysepkami. Zawiedzione będą za to osoby, które szukają poważnego i rozbudowanego symulatora z bogatym katalogiem maszyn oraz obszarów. W tym momencie jeszcze tego w grze nie uświadczymy.

Poziom darmowości: free-to-play. Za darmo można oblecieć pierwszą wysepkę i podjąć kilkanaście wyzwań, misji, itp. Później, musimy albo zapłacić, albo powtarzać wykonane wcześniej aktywności. Ogólnie rzecz biorąc, parę godzin można polatać bez opłat.

 1. Oficjalna strona | Wideo

Mari0

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #6

Oto kolejna niezależna platformówka 2D – zdanie może odstraszać lub nudzić, bo ostatnio deweloperzy rzeczywiście zasypują nas takimi grami. Co powiecie jednak na połączenie dwóch światówMario oraz Portal. Efekt nie jest szczególnie efektowny od strony wizualnej, ale w akcji sprawdza się zaskakująco dobrze i pozwala uzyskać zabawne rezultaty.

Darmowa produkcja została stworzona przez grupę Stabyourself i jest wiernym odtworzeniem klasycznego Mario. Ponownie możemy więc przejść znane światy, posłuchać świetnej muzyki i zbierać grzybki. Różnica polega na tym, że tytułowy włoski hydraulik jest uzbrojony w portal gun, broń znaną z serii firmy Valve. To zupełnie zmienia nasze możliwości i styl gry.

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #7

Tak naprawdę Mario0 to więcej nowych elementów, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Gra została wzbogacona o czteroosobowy tryb kooperacji, edytor poziomów, 33 różne nakrycia głowy (gdyby ktoś ich potrzebował!) oraz pakiety z mapami. Wszystko to jest dostępne bezpłatnie w wersji na komputery z systemem Windows, Linux oraz OSX.

Poziom darmowości: gra za darmo.

 1. Oficjalna strona | Wideo

The Kite

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #8

Po tych radosnych grach przejdźmy do poważnych problemów społecznych. Gra The Kite, stworzona przez studio Anate, opowiada o młodej żonie i matce Mashy, która mieszka w typowej miejscowości w latach 90. Mąż kobiety to alkoholik, więc sytuacja w domu nie jest najlepsza. Masza postanawia działać, kiedy zdrowie lub nawet życie jej dziecka jest zagrożone.

The Kite to typowa przygodówka point’n’click, w której zbieramy przedmioty, rozmawiamy z innymi postaciami i łączymy fakty. Wykonanie produkcji pozostawia sporo do życzenia – animacje nie są najlepsze, a oprawa szarobura. To w części świadomy zabieg, mający na celu ukazanie szarej codzienności, w jakiej żyje wielu mieszkańców biedniejszych dzielnic miast.

Postanowiłem wspomnieć o The Kite ze względu na tematykę. Nie zdarza się zbyt często, aby twórcy gier podejmowali tak trudne tematy, więc trzeba docenić każdą próbę. Miejmy nadzieję, że w przyszłości pojawi się więcej podobnych produkcji. Nie wszyscy chcą może wracać w grach do problemów rzeczywistości, ale na pewno znajdzie się widownia na „smutniejsze” i bardziej melodramatyczne gry.

Poziom darmowości: gra za darmo.

 1. Oficjalna strona

Wieści

Studio Hi-Rez ujawniło datę premiery Tribes: Ascend, jednej z najciekawiej zapowiadających się strzelanek free-to-play tego roku. Produkcja wystartuje 12 kwietnia na pecetach oraz konsoli Xbox 360 (Xbox LIVE). Obecnie tytuł jest testowany w becie, do której mogą dołączyć wszyscy zainteresowani. Gra łączy duże, otwarte mapy z rozbudowaną, ale szybką rozgrywką.

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #9

DUST 514, nowa produkcja studia CCP, która powinna zainteresować fanów EVE Online, będzie rozprowadzana w systemie free-to-play na PlayStation 3. Twórcy potwierdzili, że użytkownicy konsoli ściągną ją za darmo. Wkrótce będzie można przetestować grę w becie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wystartuje ona w kwietniu.

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #10

Studio Wargaming.net pokazało pierwszy zwiastun gry World of Warplanes zawierający fragmenty rozgrywki. Produkcja obecnie znajduje się w fazie alfa i niedługo powinna zostać pokazana graczom szerzej. Zasiądziemy w niej za sterami myśliwców z czasów II Wojny Światowej i zmierzymy się z innymi pilotami w podniebnych bitwach.

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #11

Futurystyczne wyścigi Nitronic Rush, które są dostępne za darmo, otrzymały kolejny bezpłatny dodatek. Twórcy wzbogacili swoją grę o kilka nowych poziomów, niedostępny wcześniej pojazd oraz etap Hardcore, będący odświeżoną wersją levelu Rush 2049 Gauntlet. Podziwiamy autorów tej świetnej produkcji za to, że nadal wypuszczają takie cuda za darmo.

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #12

Studio Jagex, znane z RuneScape, wstrzymało prace nad jednym z nowych projektów – Stellar Dawn. Producent wyjaśnił, że chodzi o dbanie o wysoką jakość produkcji. Najwyraźniej decyzja wiązała się więc z nienajlepszym stanem tej gry lub chęcią skupienia się na innych tytułach: wspomnianym RuneScape i tworzonym Transformers Universe.

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #13

Gatunek strzelanek free-to-play przeżywa ostatnio prawdziwy rozkwit. Kolejną zapowiedzianą produkcją tego typu jest Loadout. Dzieło studia Edge of Reality, odpowiedzialnego za grę The Incredible Hulk, wygląda na brutalniejszą wersję Team Fortress 2. Spodziewajcie się więc latających oderwanych kończyn i fontann krwi (sprawdźcie zresztą pierwszy zwiastun).

W co pograć za darmo #23 – Wakfu, Microsoft Flight, Mario0, The Kite - ilustracja #14

Archiwum artykułów:

 1. Część 22 - Renegade X – Black Dawn, Bitwa o Wesnoth, Timeslip, Cut The Rope.
 2. Część 21 - Dead Meets Lead, Star Trek Online, Minicraft, One and One Story.
 3. Część 20Nitronic Rush, BeGone, Space Quest II, Armed With Wings: Culimination.
 4. Część 19 - Lineage II, Hyper Princess Pitch, Marathon Trilogy, Alien Crusader.
 5. Część 18Vindictus, Daggerfall, N, Fail-Deadly.
 6. Część 17DC Universe Online, Stealth Bastard, Forsaken X, Desktop Dungeons.
 7. Część 16Rise of Immortals, Proto Thunder, Rusty Hearts, Keys of Gamespace.
 8. Część 15Age of Conan, APB: Reloaded, Ruins, Black Lodge 2600.
 9. Część 14 - Team Fortress 2, Forsaken World, ArmA II , The Cat and the Coup.
 10. Cześć 13 - Battlefield Play4Free, Spiral Knights, World of Tanks, Adore Puzzle.
 11. Część 12Mytheon, The Hunter, Dragon Age: Legends, Dreamlords, King’s Quest III.
 12. Część 11Champions Online, Project Blackout, Bloodline Champions, Duty Calls, PaperPlane.
 13. Część 10Spelunky, War Rock, RaceRoom, Harms Way, Doritos Crash Course, Magritte.
 14. Część 9 - Handball Challenge Training Camp Vol.2, Global Agenda, Super Crate Box, Solace.
 15. Część 8 - League of Legends, Privates, Alien Swarm, Moonbase Alpha, Coma, Alien Zombie Death.
 16. Część 7 - Alliance of Valiant Arms, Shakes & Fidget - The Game, DROD: Architects’ Edition, Spectre, Teeworlds.
 17. Część 6 - Volvo: The Game, Quake Live, Trilby: The Art of Theft, Puddle, JamLegend.
 18. Część 5 - Alien Arena 2010, Ben There Dan That!, Puzzle Bloom, Battleswarm: Field of Honor, Dreamside Maroon.
 19. Część 4 - Death Rally, Bejeweled Blitz, Devil's Tuning Fork, Quantasm, AirRivals.
 20. Część 3 - Attack of the 50ft Robot!, Legends of Zork, Gear, Wolf Team, Buggy Race.
 21. Część 2 - Combat Arms, osu!, FarmVille, Igneous, Peggle: World of Warcraft Edition, Peggle Extreme.
 22. Część 1 - Hedgewars, Frets on Fire, Warsow, Out of Order, Theseus: Return of the Hero.