Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 23 stycznia 2012, 13:00

W co pograć za darmo - część 21 (Dead Meets Lead, Star Trek Online, Minicraft, One and One Story)

Przegląd gier darmowych powraca w 21. odcinku, w którym piszemy o eksterminacji zombie (Dead Meets Lead), podróżach kosmicznych (Star Trek Online), walce o przetrwanie (Minicraft) i pewnej uroczej platformówce (One and One Story). Przyglądamy się też dwóm kolejnym ciekawym tytułom, które zadebiutują w tym roku.

W dwudziestym pierwszym odcinku przeglądu darmowych gier prezentujemy kolejną porcję atrakcji dla osób, które nie lubią płacić. Najważniejszymi propozycjami są Dead Meets Lead, czyli gra o zombie oraz Star Trek Online, produkcja MMO rozgrywająca się w znanym uniwersum. Przyglądamy się także dwóm ciekawym tytułom, które zadebiutują w tym roku.

Dead Meets Lead – eksterminacja osiemnastowiecznych zombie

Zombie atakują nas zewsząd i czasami wydaje się, że wyskoczą po otwarciu lodówki. Rozumiemy więc osoby, które mają ich szczerze dość. Mimo tego, polecamy Wam grę Dead Meets Lead, dostępną od kilkunastu dni za darmo. Warto zainteresować się tym tytułem z prostego względu – do niedawna był on płatny, więc jest w miarę dopracowany i rozbudowany.

W grze wcielamy się w osiemnastowiecznego kapitana, który dostaje się na pewną wyspę i odkrywa, że została ona opanowana przez zombie. Śmiałek musi przedostać się przez kolejne tereny skażone malarią i nawiedzone przez nieumarłych. W sumie dostajemy kilkanaście etapów głównych i pobocznych oraz parę dodatkowych wyzwań (np. osiągnięcia).

Podczas samej gry, ukazanej z góry, przedzieramy się przez hordy zróżnicowanych potworów. Bohater Dead Meets Lead korzysta z broni białej (na początku jest nią szabla) oraz dystansowej (muszkiet). Za zdobyte srebrne monety można też kupić parę dodatkowych zabawek. Do tego dochodzi system „gniewu” zwiększający obrażenia i pozwalający na ciosy specjalne.

Dead Meets Lead nie jest grą perfekcyjną, ale gwarantuje sporo dobrej zabawy. Rozgrywka jest łatwa do opanowania i jednocześnie stanowi pewne wyzwanie. Sprawdźcie zresztą powyższy materiał z komentarzem. Produkcja nie poradziła sobie jako komercyjny produkt (jej twórcy zbankrutowali!), ale w kategorii darmowej jest świetną propozycją.

Poziom darmowości: gra za darmo.

 1. Oficjalna strona | Wideo

Star Trek Online – kultowe uniwersum w wersji MMO

Premiera Star Trek Online była swego czasu niemałym wydarzeniem dla fanów tego uniwersum. W produkcji studia Cryptic wcielamy się w pilotów dobrze znanych statków przemierzających galaktykę w poszukiwaniu przygód. Gra nie spełniła wszystkich oczekiwań, ale okazała się niezła. Teraz można sprawdzić ją za darmo – w systemie free to play.

Gra przenosi nas do uniwersum znanego z seriali i filmów, w którym jedynym ograniczeniem jest wielkość wszechświata. Przynajmniej w teorii, bo twórcy z oczywistych względów musieli spłycić obszar gry od skończonej liczby planet i galaktyk. Zabawa dzieli się na dwa zasadnicze etapy: loty i walki w kosmosie oraz wycieczki na powierzchnię obcych globów.

W co pograć za darmo - część 21 (Dead Meets Lead, Star Trek Online, Minicraft, One and One Story) - ilustracja #1

Rozczarowaniem dla fanów może być fakt, że kosmiczne bitwy zostały zrealizowane w formie wybitnie zręcznościowej. Dzięki temu jednak własnoręcznie kierujemy statkiem i bierzemy udział w akcji (także u boku innych graczy). Misje planetarne kojarzą się za to z klasycznymi grami MMO – przemierzamy fragmenty światów i wykonujemy zadania.

Star Trek Online to zdecydowanie gra, którą warto odpalić, bo chociaż nie jest ona idealną adaptacją znanej marki, to ogólnie sprawdza się nieźle. Warto docenić także to, że deweloperzy nieustannie tworzą nową zawartość i rozwijają swoje pomysły. Od dnia premiery tytuł przeszedł dzięki temu dość znaczną metamorfozę. Niestety, podczas samej rozgrywki mikrotransakcje zyskują na znaczeniu od pewnego momentu, więc trzeba liczyć się z tym, że tylko na początku będziemy czuli się naprawdę nieprzymuszeni do dokonywania opłat.

Poziom darmowości: mikrotransakcje!

 1. Oficjalna strona | Wideo

Minicraft – nowa gra twórcy Minecraft

Przed kilkoma tygodniami Markus „Notch” Persson wziął udział w imprezie Ludum Dare, podczas której producenci gier mieli za zadanie stworzyć nową produkcję w kilkadziesiąt godzin. Twórca kultowego Minecraft opracował grę Minicraft, przemianowaną później na MiniTale. Produkcja łączy cechy wspomnianego hitu z serią Harvest Moon.

W Minicraft wcielamy się w śmiałka przemierzającego krainę opanowaną przez potwory – zielone gluty, zombie i inne bestie. Bohater musi walczyć o przetrwanie. Żeby tego dokonać zbieramy surowce, tworzymy przedmioty i odkrywamy nowe tereny. Gracz może kształtować otoczenie w pewnym zakresie, np. ścinać drzewa, rozwalać skały, czy siać zboże.

W co pograć za darmo - część 21 (Dead Meets Lead, Star Trek Online, Minicraft, One and One Story) - ilustracja #2

Minicraft jest prostą grą na kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, ale może wciągnąć. Produkcja jest dostępna za darmo na oficjalnej stronie oraz na urządzeniach z systemem Android. Konwersja przenośna została stworzona przez zewnętrzną ekipę i trudno powiedzieć, na ile jest legalna - widnieje jednak w oficjalnym Android Market.

 1. Zagraj online

WWW - One and One Story – platformówka o emocjonalnym zabarwieniu

Przeglądarkowych platformówek jest naprawdę sporo. W niewielu z nich usłyszycie jednak tak emocjonalną muzykę jak w One and One Story. Na szczęście, produkcja ma też inne zalety – jest całkiem ciekawą wariacją na temat pomysłu znanego chociażby z Ilomilo. W grze kontrolujemy naprzemian dwie postacie, które muszą się ze sobą spotkać.

Rozgrywka jest bardzo prosta od strony sterowania (chodzimy na boki i skaczemy), ale z czasem staje się wyzwaniem dzięki coraz trudniejszym łamigłówkom. Przeważnie musimy przepychać kamienne bloki, aby przedostać się nad kolcami lub przepaścią, a później w perfekcyjny sposób wykonać niezbędne akrobacje. W razie porażki powtarzamy etap od nowa.

W co pograć za darmo - część 21 (Dead Meets Lead, Star Trek Online, Minicraft, One and One Story) - ilustracja #3

One and One Story zostało wykonane w bardzo prostej grafice. Tym, co buduje klimat jest świetna, emocjonalna muzyka przygrywająca w tle, która doskonale pasuje do historii pary próbującej doprowadzić do ponownego spotkania. Autorzy przygotowali też zaskakujący tryb bonusowy, do przejścia którego potrzebujemy... drugiej osoby.

Poziom darmowości: gra za darmo

 1. Zagraj online

Gry free to play w 2012 roku – część II

W tym roku pojawi się sporo ciekawych gier darmowych oraz free to play. W kolejnych przeglądach prezentujemy tytuły, na które warto czekać.

Tribes: Ascend jest jedną z bardziej interesujących gier na horyzoncie, bo jej autorami jest studio Hi-Rez, odpowiedzialne za niezły tytuł Global Agenda (opisany w Części 9). Ponadto, deweloper posiada prawa do marki Tribes, czyli jednej z najciekawszych serii strzelanek wieloosobowych, która królowała na pecetach przed laty. Co z tego wyjdzie?

W co pograć za darmo - część 21 (Dead Meets Lead, Star Trek Online, Minicraft, One and One Story) - ilustracja #4

Gra będzie strzelanką free to play opartą na zasadach znanych z poprzednich odsłon serii. Wcielimy się w wojowników dysponujących kombinezonami z silnikami odrzutowymi i futurystycznymi rodzajami broni. Cechą charakterystyczną Tribes, oprócz wspomnianych technologii, są olbrzymie pola bitew i taktyczna rozgrywka. To właśnie chce przekazać studio Hi-Rez.

 1. Oficjalna strona

Gunpoint to zupełnie inne klimaty od Tribes: Ascend. Tym razem mówimy o pozornie prostej, ale bardzo pomysłowej platformówce 2D, stworzonej przez niewielki zespół. W tej klimatycznej produkcji wcielimy się w szpiega, który musi wydobyć informacje z budynków najeżonych zabezpieczeniami i pilnowanych przez strażników.

W co pograć za darmo - część 21 (Dead Meets Lead, Star Trek Online, Minicraft, One and One Story) - ilustracja #5

Twórcy Gunpoint stawiają przede wszystkim na ciekawie zrealizowane łamigłówki i nietypową rozgrywkę. Nasz szpieg będzie mógł korzystać z wielu gadżetów, np. rękawiczek do wspinaczki. Najciekawsze jest jednak „łączenie” obiektów w obwody – ta forma hakowania pozwoli otworzyć zamknięte drzwi oraz dopiec przeciwnikom. Gra pojawi się w maju (lub później).

 1. Oficjalna strona | Wideo

Archiwum artykułów:

 1. Część 20Nitronic Rush, BeGone, Space Quest II, Armed With Wings: Culimination.
 2. Część 19 - Lineage II, Hyper Princess Pitch, Marathon Trilogy, Alien Crusader.
 3. Część 18Vindictus, Daggerfall, N, Fail-Deadly.
 4. Część 17DC Universe Online, Stealth Bastard, Forsaken X, Desktop Dungeons.
 5. Część 16Rise of Immortals, Proto Thunder, Rusty Hearts, Keys of Gamespace.
 6. Część 15Age of Conan, APB: Reloaded, Ruins, Black Lodge 2600.
 7. Część 14 - Team Fortress 2, Forsaken World, ArmA II , The Cat and the Coup.
 8. Cześć 13 - Battlefield Play4Free, Spiral Knights, World of Tanks, Adore Puzzle.
 9. Część 12Mytheon, The Hunter, Dragon Age: Legends, Dreamlords, King’s Quest III.
 10. Część 11Champions Online, Project Blackout, Bloodline Champions, Duty Calls, PaperPlane.
 11. Część 10Spelunky, War Rock, RaceRoom, Harms Way, Doritos Crash Course, Magritte.
 12. Część 9 - Handball Challenge Training Camp Vol.2, Global Agenda, Super Crate Box, Solace.
 13. Część 8 - League of Legends, Privates, Alien Swarm, Moonbase Alpha, Coma, Alien Zombie Death.
 14. Część 7 - Alliance of Valiant Arms, Shakes & Fidget - The Game, DROD: Architects’ Edition, Spectre, Teeworlds.
 15. Część 6 - Volvo: The Game, Quake Live, Trilby: The Art of Theft, Puddle, JamLegend.
 16. Część 5 - Alien Arena 2010, Ben There Dan That!, Puzzle Bloom, Battleswarm: Field of Honor, Dreamside Maroon.
 17. Część 4 - Death Rally, Bejeweled Blitz, Devil's Tuning Fork, Quantasm, AirRivals.
 18. Część 3 - Attack of the 50ft Robot!, Legends of Zork, Gear, Wolf Team, Buggy Race.
 19. Część 2 - Combat Arms, osu!, FarmVille, Igneous, Peggle: World of Warcraft Edition, Peggle Extreme.
 20. Część 1 - Hedgewars, Frets on Fire, Warsow, Out of Order, Theseus: Return of the Hero.