Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGWWWPC
Okładka RuneScape (WWW)
OkładkaRuneScape (WWW)

RuneScape

RuneScape 2 | RuneScape 3

RuneScape studia Jagex Software to jeden z najbardziej popularnych tytułów z gatunku MMORPG. Twórcy gry zdecydowanie postawili na prostotę, co widać w niemal wszystkich aspektach (fabuła, sterowanie, grafika, muzyka).

RPG | fantasy | zagraj za darmo | MMORPG | MMO

Kolekcja gier
Obserwuj grę

RuneScape Premiera

28maj2003

WWW

18kwi2016

PC

producent: Jagex Ltd. wydawca: Jagex Ltd. Strona oficjalna

Gry podobne do RuneScape

Asheron's Call

Naruto Online

Ultima Online

RuneScape to MMORPG osadzone w realiach fantasy. Produkcję opracowało brytyjskie studio Jagex. Gra zadebiutowała jako tytuł przeglądarkowy w 2001 roku i od tego czasu przeszła kilka dużych metamorfoz, za każdym razem zmieniając silnik i wiele elementów rozgrywki. W 2010 r. projekt doczekał się standardowej wersji na PC z odrębnym klientem, a w październiku 2020 r. zadebiutował na Steamie.

Gra korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami. Opcjonalnie możliwe jest opłacanie abonamentu, co zapewnia dostęp do dodatkowej zawartości, w tym umiejętności, przedmiotów, a nawet sporego zestawu nowych przygód.

Fabuła

Akcja gry rozgrywa się w pełnej magii krainie fantasy znanej jako Gielinor. Losy tego świata kształtują głównie śmiertelnicy, ale prastarzy bogowie nie porzucili swoich spisków i dalej próbują wpływać na życia mieszkańców.

RuneScape oferuje niezwykle bogaty świat, z obszerną historią, która nieprzerwanie jest rozwijana od momentu premiery w 2001 roku.

Mechanika

Gra RuneScape to klasycznie zrealizowana produkcja MMORPG. Zabawę zaczynamy tworząc bohatera, wybierając z obszernej listy ras i profesji. Następnie wyruszamy w świat szukać przygód. Podczas rozgrywki wykonujemy zadania, gromadzimy przedmioty oraz walczymy za pomocą systemu potyczek, w którym większą rolę niż nasz refleks odgrywają statystyki postaci. Dzięki bogactwu uzbrojenia, ataków i umiejętności, mechanika starć jest całkiem rozbudowana i oferuje dużo głębi oraz sporą swobodę taktyczną.

W trakcie przygód zdobywamy doświadczenie i rozwijamy umiejętności postaci podzielone na kilka kategorii (od walki aż po rzemiosło). Wśród nich są m.in. zdolności bojowe, magia, wydobywanie rudy, łowienie ryb, gotowanie, czy wytwarzanie przedmiotów. W grze nie zabrakło także kooperacyjnych minigierek, handlu, czy możliwości walk PvP z innymi graczami. Dostępny jest też system craftingu, pozwalający konstruować własne przedmioty, jak również opcja prowadzenia farmy i uprawy roli.

RuneScape oferuje sandboksowe podejście do gatunku MMORPG. Kluczową rolę odgrywają interakcje z innymi uczestnikami zabawy, a sytuacja w wirtualnym świecie kształtowana jest w dużym stopniu przez działania samych graczy.

Kwestie techniczne

Obecnie funkcjonująca wersja RuneScape to w rzeczywistości RuneScape 3. Przy premierze każdej nowego wcielenia gry zastępuje ono wcześniejsze, ale stare pozostają dostępne jako dodatkowe opcje dla najbardziej oddanych fanów.

Współczesne RuneScape oferują prosta, ale miłą dla oka trójwymiarową oprawę graficzną, wykonaną w pełnym jasnych kolorów lekko kreskówkowym stylu.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 524 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe RuneScape: Odpowiednia dla każdego wieku.

RuneScape Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 7670 lub lepsza
  • 8 GB HDD
  • Windows Vista 64-bit
WWW
PC