Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGMMOWWW
Okładka RuneScape (WWW)

RuneScape WWW

RuneScape 2 | RuneScape 3

RuneScape studia Jagex Software to jeden z najbardziej popularnych tytułów z gatunku MMORPG. Twórcy gry zdecydowanie postawili na prostotę, co widać w niemal wszystkich aspektach (fabuła, sterowanie, grafika, muzyka).

RPG | zagraj za darmo | MMORPG

WWW
Okładka RuneScape (WWW)

producent: Jagex Ltd.

wydawca: Jagex Ltd.

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji WWW:

28maja2003

RuneScape to rozwijana przez lata gra z gatunku MMORPG korzystająca z modelu free-to-play. Jagex, deweloper tytułu, nieustannie pracuje nad poprawkami i rozszerzeniami. Co kilka lat RuneScape otrzymuje też gruntowny lifting. Obecna wersja produkcji, nazywana RuneScape 3, cechuje się lepszą grafiką, mnóstwem zmian w rozgrywce i wsparciem dla urządzeń mobilnych za pośrednictwem standardu HTML5. Sam RuneScape cieszy się olbrzymią popularnością – w dwunastoletniej historii gry założono 220 milionów kont (dane z 2012 roku).

RuneScape rozgrywa się w świecie fantasy Gielinor i zawiera wszystkie typowe elementy podobnych tytułów. Gracze wcielają się w bohaterów, którzy przemierzają kolejne miasta i otaczające je krainy, aby walczyć z potworami, rozwijać umiejętności i gromadzić lepszy sprzęt. Tym co wyróżnia produkcję na tle innych MMORPG-ów jest poczucie humoru, lekkość i łatwość w obsłudze. Nie bez znaczenia jest też to, że RuneScape uruchamia się w dowolnej przeglądarce i od wersji trzeciej jest kompatybilny z wybranymi urządzeniami mobilnymi.

Przygodę z RuneScape zaczyna się od prostego fabularyzowanego wprowadzenia, które wyjaśnia podstawy zabawy. Później gracz może podążyć w dowolnym kierunku i podjąć się różnych zajęć. Świat gry wypełniono zadaniami, wyzwaniami i potworami. W trakcie przygód zdobywa się doświadczenie i rozwija umiejętności postaci podzielone na cztery kategorie (od walki aż po rzemiosło). Wśród nich są zdolności bojowe, magia, wydobywanie rudy, łowienie ryb, gotowanie, czy wytwarzanie przedmiotów. Jak w wielu innych tytułach MMO, ważne są interakcje z innymi uczestnikami zabawy. W RuneScape nie brakuje kooperacyjnych minigierek, handlu, czy chociażby możliwości walczenia ze sobą na arenie.

Wspomniana aktualizacja RuneScape 3 przyniosła wiele zmian, w tym najważniejszą – przejście na technologię HTML5. Ten krok pozwolił stworzyć wersję produkcji na smartfony i tablety, a więc znacznie zwiększyć potencjalną widownię gry. Oprócz tego, gra doczekała się lepszej oprawy audiowizualnej oraz stabilniejszego działania. Jagex postarał się też o poprawione efekty pogodowe, opcję zmiany ustawień interfejsu, wsparcie dla kontrolerów i dziesiątki zmian w mechanice rozgrywki (w zakresie umiejętności, statystyk postaci, itp.).

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 517 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe RuneScape

odpowiednia dla każdego wieku

Ponad milion graczy opłaca abonament w RuneScape - to nowy rekord
Ponad milion graczy opłaca abonament w RuneScape - to nowy rekord

wiadomość16 stycznia 2020

Zeszły rok okazał się bardzo udany dla firmy Jagex. Marka RuneScape osiągnęła nowe rekordy abonentów i aktywności.

Gorsze wyniki CD Projekt, koniec Gas Powered Games i inne wieści
Gorsze wyniki CD Projekt, koniec Gas Powered Games i inne wieści

wiadomość24 maja 2018

Dziś piszemy o raporcie finansowym CD Projekt za I kwartał 2018 roku, rychłym zamknięciu serwerów RuneScape Classic, sprzedaży konsoli Nintendo Switch bez stacji dokującej i zamknięciu studia Wargaming Seattle (Gas Powered Games - ojców Dungeon Siege). Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

RuneScape otrzymało Menaphos: The Golden City – największą aktualizację w historii
RuneScape otrzymało Menaphos: The Golden City – największą aktualizację w historii

wiadomość6 czerwca 2017

Popularne MMO RuneScape otrzymało największą aktualizację w swojej 16-letniej historii. Menaphos: The Golden City pozwala graczom zwiedzić tytułowe miasto i wziąć udział w dostępnych tam zadaniach. Co więcej, w ten weekend wszyscy zainteresowani będą mogli za darmo skorzystać z pełnej zawartości dodatku.

Black Desert wabi nowych graczy, wielkie zmiany w Marvel Heroes – Wieści MMO (19/09/2016)
Black Desert wabi nowych graczy, wielkie zmiany w Marvel Heroes – Wieści MMO (19/09/2016)

wiadomość19 września 2016

Dzisiaj piszemy m.in. o sporych zmianach w Marvel Heroes, nadchodzącej premierze trzeciego sezonu Żyjącej Opowieści w Guild Wars 2, zmianach w Black Desert, obchodach drugich urodzin zachodniej edycji ArcheAge, debiucie Tibii 11 i dużym sukcesie RuneScape.

Wieści ze świata (Battlefield 1, sterowniki Nvidia, Jagex, 3DMark Time Spy) 15/7/2016
Wieści ze świata (Battlefield 1, sterowniki Nvidia, Jagex, 3DMark Time Spy) 15/7/2016

wiadomość15 lipca 2016

Dziś piszemy o końcu alfa testów gry Battlefield 1, nowych sterownikach firmy Nvidia, sprzedaży dewelopera odpowiedzialnego za RuneScape oraz benchmarku 3DMark Time Spy. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.