Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCWWW
Okładka RuneScape (PC)

RuneScape

RuneScape 2 | RuneScape 3

RuneScape studia Jagex Software to jeden z najbardziej popularnych tytułów z gatunku MMORPG. Twórcy gry zdecydowanie postawili na prostotę, co widać w niemal wszystkich aspektach (fabuła, sterowanie, grafika, muzyka).

RPG | fantasy | zagraj za darmo | MMORPG | MMO

Okładka RuneScape (PC)

producent: Jagex Ltd.

wydawca: Jagex Ltd.

Strona oficjalna

data premiery gry:

28maj2003

WWW

18kwi2016

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

RuneScape to MMORPG osadzone w realiach fantasy. Produkcję opracowało brytyjskie studio Jagex. Gra zadebiutowała jako tytuł przeglądarkowy w 2001 roku i od tego czasu przeszła kilka dużych metamorfoz, za każdym razem zmieniając silnik i wiele elementów rozgrywki. W 2010 r. projekt doczekał się standardowej wersji na PC z odrębnym klientem, a w październiku 2020 r. zadebiutował na Steamie.

Gra korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami. Opcjonalnie możliwe jest opłacanie abonamentu, co zapewnia dostęp do dodatkowej zawartości, w tym umiejętności, przedmiotów, a nawet sporego zestawu nowych przygód.

Fabuła

Akcja gry rozgrywa się w pełnej magii krainie fantasy znanej jako Gielinor. Losy tego świata kształtują głównie śmiertelnicy, ale prastarzy bogowie nie porzucili swoich spisków i dalej próbują wpływać na życia mieszkańców.

RuneScape oferuje niezwykle bogaty świat, z obszerną historią, która nieprzerwanie jest rozwijana od momentu premiery w 2001 roku.

Mechanika

Gra RuneScape to klasycznie zrealizowana produkcja MMORPG. Zabawę zaczynamy tworząc bohatera, wybierając z obszernej listy ras i profesji. Następnie wyruszamy w świat szukać przygód. Podczas rozgrywki wykonujemy zadania, gromadzimy przedmioty oraz walczymy za pomocą systemu potyczek, w którym większą rolę niż nasz refleks odgrywają statystyki postaci. Dzięki bogactwu uzbrojenia, ataków i umiejętności, mechanika starć jest całkiem rozbudowana i oferuje dużo głębi oraz sporą swobodę taktyczną.

W trakcie przygód zdobywamy doświadczenie i rozwijamy umiejętności postaci podzielone na kilka kategorii (od walki aż po rzemiosło). Wśród nich są m.in. zdolności bojowe, magia, wydobywanie rudy, łowienie ryb, gotowanie, czy wytwarzanie przedmiotów. W grze nie zabrakło także kooperacyjnych minigierek, handlu, czy możliwości walk PvP z innymi graczami. Dostępny jest też system craftingu, pozwalający konstruować własne przedmioty, jak również opcja prowadzenia farmy i uprawy roli.

RuneScape oferuje sandboksowe podejście do gatunku MMORPG. Kluczową rolę odgrywają interakcje z innymi uczestnikami zabawy, a sytuacja w wirtualnym świecie kształtowana jest w dużym stopniu przez działania samych graczy.

Kwestie techniczne

Obecnie funkcjonująca wersja RuneScape to w rzeczywistości RuneScape 3. Przy premierze każdej nowego wcielenia gry zastępuje ono wcześniejsze, ale stare pozostają dostępne jako dodatkowe opcje dla najbardziej oddanych fanów.

Współczesne RuneScape oferują prosta, ale miłą dla oka trójwymiarową oprawę graficzną, wykonaną w pełnym jasnych kolorów lekko kreskówkowym stylu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 9,8 / 10 na podstawie 522 głosów czytelników.

Gry podobne do RuneScape

Wymagania wiekowe RuneScape

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe RuneScape

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 2.4 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 / Radeon HD 7670 lub lepsza
  • 8 GB HDD
  • Windows Vista 64-bit
Ponad milion graczy opłaca abonament w RuneScape - to nowy rekord
Ponad milion graczy opłaca abonament w RuneScape - to nowy rekord

wiadomość16 stycznia 2020

Zeszły rok okazał się bardzo udany dla firmy Jagex. Marka RuneScape osiągnęła nowe rekordy abonentów i aktywności.

Gorsze wyniki CD Projekt, koniec Gas Powered Games i inne wieści
Gorsze wyniki CD Projekt, koniec Gas Powered Games i inne wieści

wiadomość24 maja 2018

Dziś piszemy o raporcie finansowym CD Projekt za I kwartał 2018 roku, rychłym zamknięciu serwerów RuneScape Classic, sprzedaży konsoli Nintendo Switch bez stacji dokującej i zamknięciu studia Wargaming Seattle (Gas Powered Games - ojców Dungeon Siege). Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

RuneScape otrzymało Menaphos: The Golden City – największą aktualizację w historii
RuneScape otrzymało Menaphos: The Golden City – największą aktualizację w historii

wiadomość6 czerwca 2017

Popularne MMO RuneScape otrzymało największą aktualizację w swojej 16-letniej historii. Menaphos: The Golden City pozwala graczom zwiedzić tytułowe miasto i wziąć udział w dostępnych tam zadaniach. Co więcej, w ten weekend wszyscy zainteresowani będą mogli za darmo skorzystać z pełnej zawartości dodatku.

Black Desert wabi nowych graczy, wielkie zmiany w Marvel Heroes – Wieści MMO (19/09/2016)
Black Desert wabi nowych graczy, wielkie zmiany w Marvel Heroes – Wieści MMO (19/09/2016)

wiadomość19 września 2016

Dzisiaj piszemy m.in. o sporych zmianach w Marvel Heroes, nadchodzącej premierze trzeciego sezonu Żyjącej Opowieści w Guild Wars 2, zmianach w Black Desert, obchodach drugich urodzin zachodniej edycji ArcheAge, debiucie Tibii 11 i dużym sukcesie RuneScape.

Wieści ze świata (Battlefield 1, sterowniki Nvidia, Jagex, 3DMark Time Spy) 15/7/2016
Wieści ze świata (Battlefield 1, sterowniki Nvidia, Jagex, 3DMark Time Spy) 15/7/2016

wiadomość15 lipca 2016

Dziś piszemy o końcu alfa testów gry Battlefield 1, nowych sterownikach firmy Nvidia, sprzedaży dewelopera odpowiedzialnego za RuneScape oraz benchmarku 3DMark Time Spy. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

WWW
PC