Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 13 lutego 2012, 14:49

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth

W dzisiejszym przeglądzie najciekawszych gier darmowych i free to play mówimy o Renegade X, Bitwie o Wesnoth, Timeslip oraz Cut The Rope. Przeglądamy też najciekawsze informacje z ostatnich tygodni.

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth - ilustracja #1
Renegade X – strzelanka w klimatach Command & Conquer.

Dwudziesty pierwszy przegląd najciekawszych gier darmowych i free to play to jak zwykle zróżnicowane propozycje. Przygotowaliśmy coś dla fanów strzelanek pierwszoosobowych (Renegade X), klasycznych strategii (Bitwa o Wesnoth), zmyślnych platformówek logicznych (Timeslip) oraz casualowych, niezwykle wciągających hitów (Cut The Rope).

Renegade X – Black Dawn

Przed laty pojawiła się strzelanka pierwszoosobowa Command & Conquer: Renegade, która przyniosła nowe spojrzenie na markę znaną ze strategii czasu rzeczywistego. Wcielaliśmy się w niej w jednego z komandosów i przenosiliśmy bezpośrednio na pole bitwy. Ciekawy pomysł nie przyjął się na rynku, ale pozostał w sercach graczy, czego dowodem jest Black Dawn.

Renegade X: Black Dawn to solowa kampania przygotowana przez amatorski zespół deweloperów, którzy docelowo chcą stworzyć darmową strzelankę multiplayer. Ten projekt jest więc tylko wprowadzeniem do uniwersum, czerpiącego garściami z Command & Conquer, ale też poligonem doświadczalnym. Twórcy testują tu technologię UDK i swoje pomysły.

Z powyższych względów Black Dawn nie jest grą doskonałą i pozostawia sporo do życzenia. Sztuczna inteligencja wrogów jest nijaka, animacje średnie, a rozgrywka trochę kuleje. Autorom udaje się jednak zachować klimat pierwowzoru i jego najważniejsze cechy, czyli ogromne pola bitew, charakterystyczne jednostki i broń oraz występowanie pojazdów.

Poznanie historii bohatera wprowadzenia do Renegade X zabiera zaledwie kilka godzin i czasami jest doświadczeniem frustrującym. Mimo tego, polecamy grę fanom strzelanek, którzy nie oczekują jakości rodem z Call of Duty w darmowym tytule. Czekamy też na dalsze wieści o pełnej wersji Renegade X, czyli grze wieloosobowej z pojazdami i elementami RTS-a.

Poziom darmowości: gra za darmo.

Bitwa o Wesnoth

Bitwa o Wesnoth (lub The Battle for Wesnoth) to jeden z prawdziwych klasyków w kategorii gier darmowych. Produkcja jest dostępna od wielu lat, ale jak to mówią – lepiej napisać o niej późno, niż wcale. Tym bardziej, że zaledwie dwa tygodnie temu pojawiła się nowa wersja tytułu, co pokazuje, że nadal jest on wspierany przez twórców i społeczność.

Dzieło Davida White’a powstało na bazie konsolowych klasyków (np. Master of Monsters), ale szybko przeobraziło się w pełnoprawną, unikatową strategię. Rozgrywka toczy się w systemie turowym na heksagonalnej mapie, ale jej zasady są proste, więc raczej każdy gracz je opanuje. Tym bardziej, że gra jest dostępna po polsku i zawiera samouczek.

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth - ilustracja #2

W poszczególnych kampaniach otrzymujemy przeróżne zadania – walczymy o odzyskanie tronu, odpieramy ataki orków i dokonujemy wielu innych bohaterskich czynów. Podczas samej zabawy przemierzamy mapę, przejmujemy kontrolę nad wioskami, rekrutujemy żołnierzy, rozwijamy bohaterów i naturalnie prowadzimy bitwy z zaskakująco inteligentnymi przeciwnikami.

Bitwa o Wesnoth to nie tylko jedna z ciekawszych darmowych strategii. Gra zawiera też pełen pakiet opcji. Znajdziemy tu zarówno mnóstwo kampanii i scenariuszy, jak i edytor własnych map. Nie brakuje także rozgrywki wieloosobowej. Fani strategii powinni zdecydowanie sprawdzić ten tytuł, który w ciągu paru lat stał się prawdziwym klasykiem gatunku.

Poziom darmowości: gra za darmo

Timeslip

Mamy nadzieję, że lubicie gry platformowe z elementami logicznymi. Timeslip to jedna z ciekawszych darmowych produkcji reprezentujących ten gatunek. Przygotowało ją studio Smudged Cat Games, które „zasłynęło” z tego, że wydało naprawdę świetne The Adventures of Shuggy i... zostało zignorowane przez odbiorców z powodu braku promocji.

Timeslip jest jednym z poprzednich dzieł dewelopera, które pojawiło się na Xboksie 360 w 2010 roku (a wcześniej na Playstation Yaroze!), ale teraz jest dostępne także na pecetach. Oczywiście za darmo! Gra reprezentuje styl określany jako „jednoosobowy co-op”. Jak to możliwe, że współpracujemy sami ze sobą? Z pomocą służą paradoksy czasowe i możliwość wykorzystywania swoich kopii.

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth - ilustracja #3

W produkcji wcielamy się w ślimaka, który przechodzi kolejne poziomy, zbierając monety oraz omijając pułapki i... samego siebie. Bohater może bowiem tworzyć swoje kopie, powtarzające krok w krok jego czynności. Wykorzystując kolejne egzemplarze postaci rozwiązujemy coraz trudniejsze łamigłówki logiczne. Z czasem wyzwania stają się naprawdę trudne.

Timeslip ma jedną podstawową wadę – nie jest tak ładny, jak niektóre inne tytuły niezależne. Produkcja jest jednak naprawdę udanym rozwinięciem koncepcji „jednoosobowej kooperacji”, którą znamy z paru innych gier (np. The Misadventures of P.B. Winterbottom). Warto dodać, że Smudged Cat Games pracuje nad nową, płatną grą: Gateways.

Poziom darmowości: gra za darmo

WWW – Cut The Rope

Chyba można bezpiecznie założyć, że o Cut The Rope słyszeli niemal wszyscy. Produkcja zadebiutowała na urządzeniach mobilnych i z miejsca stała się ponadczasowym hitem. Jeśli zastanawialiście się, czy jej popularność wynika tylko z faktu przyjemnego wykorzystania ekranu dotykowego, możecie zweryfikować to grając w wersję przeglądarkową.

W Cut The Rope pomagamy małemu stworkowi w pożeraniu słodyczy. Zasady zabawy są bardzo proste – musimy przecinać liny, na których wiszą smakołyki. Początkowo nie sprawia to żadnych problemów, ale później zabawa się komplikuje. Cukierki są bowiem przyczepione do kilku sznurów, a na planszy pojawiają się gwiazdki pozwalające zdobyć wyższą notę.

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth - ilustracja #4

Cut The Rope został odtworzony w wersji HTML5 i jest jedną z reklamówek tej technologii, przygotowaną przez samych twórców gry. Zaskakujące jest to, że produkcja wciąga tak samo jak na smartfonach czy tabletach. Ostrzegamy więc przed klikaniem w poniższy link jeśli macie coś ważnego do zrobienia – na pewno stracicie kilkanaście minut z życia.

Poziom darmowości: gra za darmo

Wieści

Hawken to jedna z najciekawszych gier wieloosobowych, jakie znajdują się w produkcji. Okazuje się, że ta niesamowicie wyglądająca produkcja o walkach mechów będzie funkcjonowała w oparciu o model free to play. Autorzy obiecują zastosować rozwiązania rodem z lubianego League of Legends. Premiera gry odbędzie się w grudniu 2012 roku.

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth - ilustracja #5

Lineage II przeszedł na model free to play zaledwie kilka tygodni temu, a firma NCsoft już chwali się ogromnym sukcesem tej wersji tytułu. Podobno dochody z gry wzrosły czterokrotnie, a liczba osób grających równocześnie podniosła się o 800%. Sporo graczy zainteresowało się też płatnymi dodatkami. Miło, że ten klasyk gatunku nadal potrafi przyciągać uwagę odbiorców.

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth - ilustracja #6

Jeszcze w tym miesiącu będziemy mogli przetestować grę free to play Microsoft Flight. Najnowsza odsłona serii symulatorów zostanie udostępniona 29 lutego. W wersji bezpłatnej znajdziemy tylko małą porcję zawartości. Wygląda jednak na to, że twórcy nie każą nam płacić za paliwo, ale konkretne dodatki. Pierwszy z nich nosi tytuł Hawaiian Adventure Pack.

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth - ilustracja #7

Kolejną znaną grą, która wkrótce przejdzie na model free to play jest EverQuest. Pierwsza odsłona klasycznej już serii zrezygnuje z abonamentu w przyszłym miesiącu. Warto przypomnieć, że EverQuest II jest dostępny za „darmo” od grudnia ubiegłego roku. Obie części składają się na jedną z najważniejszych i najstarszych serii MMO w historii gatunku.

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth - ilustracja #8

W przyszłym miesiącu (5 marca) rozpocznie się zamknięta beta gry Ghost Recon Online, czyli strzelanki pierwszoosobowej free to play, za którą odpowiada firma Ubisoft. Zapisy do testów są przyjmowane na oficjalnej stronie produkcji. Więcej informacji na temat rozgrywki znajdziecie też w wypuszczonym niedawno zwiastunie o klasach postaci.

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth - ilustracja #9

Twórcy gry MMO Rift nie zdecydowali się jeszcze na przejście na free to play, ale uruchomili nową wersję trial. Dzięki niej wszyscy zainteresowani mogą pograć w produkcję do 20 poziomu doświadczenia postaci. Domyślamy się, że zajmuje to co najmniej kilka godzin (darmowej) zabawy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na oficjalnej stronie tytułu.

W co pograć za darmo #22 - Renegade X, Cut The Rope, Timeslip, Wesnoth - ilustracja #10

Archiwum artykułów:

 1. Część 21 - Dead Meets Lead, Star Trek Online, Minicraft, One and One Story.
 2. Część 20Nitronic Rush, BeGone, Space Quest II, Armed With Wings: Culimination.
 3. Część 19 - Lineage II, Hyper Princess Pitch, Marathon Trilogy, Alien Crusader.
 4. Część 18Vindictus, Daggerfall, N, Fail-Deadly.
 5. Część 17DC Universe Online, Stealth Bastard, Forsaken X, Desktop Dungeons.
 6. Część 16Rise of Immortals, Proto Thunder, Rusty Hearts, Keys of Gamespace.
 7. Część 15Age of Conan, APB: Reloaded, Ruins, Black Lodge 2600.
 8. Część 14 - Team Fortress 2, Forsaken World, ArmA II , The Cat and the Coup.
 9. Cześć 13 - Battlefield Play4Free, Spiral Knights, World of Tanks, Adore Puzzle.
 10. Część 12Mytheon, The Hunter, Dragon Age: Legends, Dreamlords, King’s Quest III.
 11. Część 11Champions Online, Project Blackout, Bloodline Champions, Duty Calls, PaperPlane.
 12. Część 10Spelunky, War Rock, RaceRoom, Harms Way, Doritos Crash Course, Magritte.
 13. Część 9 - Handball Challenge Training Camp Vol.2, Global Agenda, Super Crate Box, Solace.
 14. Część 8 - League of Legends, Privates, Alien Swarm, Moonbase Alpha, Coma, Alien Zombie Death.
 15. Część 7 - Alliance of Valiant Arms, Shakes & Fidget - The Game, DROD: Architects’ Edition, Spectre, Teeworlds.
 16. Część 6 - Volvo: The Game, Quake Live, Trilby: The Art of Theft, Puddle, JamLegend.
 17. Część 5 - Alien Arena 2010, Ben There Dan That!, Puzzle Bloom, Battleswarm: Field of Honor, Dreamside Maroon.
 18. Część 4 - Death Rally, Bejeweled Blitz, Devil's Tuning Fork, Quantasm, AirRivals.
 19. Część 3 - Attack of the 50ft Robot!, Legends of Zork, Gear, Wolf Team, Buggy Race.
 20. Część 2 - Combat Arms, osu!, FarmVille, Igneous, Peggle: World of Warcraft Edition, Peggle Extreme.
 21. Część 1 - Hedgewars, Frets on Fire, Warsow, Out of Order, Theseus: Return of the Hero.