Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 maja 2009, 08:54

Take-Two wyjaśnia kwestię praw do Duke Nukem Forever

O problemach Duke Nukem Forever pisaliśmy sporo. Kilka dni temu zamknięto studio 3D Realms zajmujące się grą od wielu lat. Chociaż z publikowanych nieznanych wcześniej materiałów wynika, że tytuł rzeczywiście był w zaawansowanej fazie produkcji, to nie znamy jego przyszłości. Tymczasem prawa do wydania dzieła posiada Take-Two. Poznaliśmy szczegóły współpracy między wymienionymi firmami.

O problemach Duke Nukem Forever pisaliśmy sporo. Kilka dni temu zamknięto studio 3D Realms zajmujące się grą od wielu lat. Chociaż z publikowanych, nieznanych wcześniej materiałów wynika, że tytuł rzeczywiście był w zaawansowanej fazie produkcji, to nie znamy jego przyszłości. Tymczasem prawa do wydania dzieła posiada Take-Two. Poznaliśmy szczegóły współpracy między wymienionymi firmami.

Wyjaśnienia w sprawie pojawiły się na jednym z serwisów. Alan Lewis, przedstawiciel Take-Two, powiedział, że firma posiada ekskluzywne prawa do opublikowania dzieła. Tylko ten wydawca może więc wydać Duke Nukem Forever. Prawa te nie wygasną nigdy, chociaż oczywiście mogłyby zostać sprzedane innemu przedsiębiorstwu. Marka Duke Nukem należy jednak wciąż do byłych pracowników 3D Realms.

Niestety komentarza nie udzielił prezes 3D Realms, czyli George Broussard, który na razie milczy. Sugeruje się, że twórcy mogliby niezależnie dokończyć grę, ale i tak decyzja o jej wydaniu (lub odrzuceniu) należeć będzie do Take-Two. Trudno powiedzieć, czy wydawca będzie zainteresowany. Może on teoretycznie wykorzystać tytuł Duke Nukem Forever w jakiś sposób lub sprzedać prawa innej firmie.

Take-Two wyjaśnia kwestię praw do Duke Nukem Forever - ilustracja #1

Po zamknięciu studia pracownicy rozpoczęli poszukiwania nowego zatrudnienia, prezentując między innymi swoje dokonania z prac nad grą. Mark Skelton, jeden z autorów, pokazał kilka kolejnych fotek i modeli, wypowiadając się również w kwestii sytuacji 3D Realms. Powiedział on, że będąc 2 lata w firmie, bawił się świetnie. W tym okresie prawie udało się opanować cały chaos i zrobić świetną grę.

Twórca chwali fantastyczną ekipę 3D Realms, ale jednocześnie podkreśla, że studio było bardzo prywatne i ostrożne. Dlaczego? Chodzi chyba o chęć wywołania pozytywnego szoku, gdyby gra trafiła na półki sklepowe. Zdaniem autora powinno być jednak wypuszczonych więcej zdjęć i zwiastunów. Przyjęta przez szefów studia polityka, jak widać, nie do końca się sprawdziła i skończyła się sporymi kłopotami.

Warto dodać, że wskrzeszona w ubiegłym roku firma Apogee Software obiecuje na swojej stronie Twitter ogłoszenie w tym tygodniu dotyczące Duke Nukem (prawdopodobnie chodzi o grę Trilogy). 7 maja zarejestrowano również ciekawą domenę internetową - www.savedukenukem.com. Jej właścicielem jest niejaki Jeff Shenk, chociaż nie wiemy, czy jest on w jakikolwiek sposób powiązany z 3D Realms.