Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 marca 2011, 11:51

Smartfony w natarciu - najciekawsze gry na Androida i iOS (01/03/2011)

Rozpoczynamy nowy cykl, w którym przyglądać się będziemy najlepszym grom na systemy Android oraz iOS. Przeczytać będziecie mogli zarówno o produkcjach małych i darmowych, jak i tych nieco większych, za które trzeba będzie (nieco) zapłacić. Znajdziemy dla Was gry logiczne, zręcznościowe, wyścigi, erpegi i strzelaniny. Na dobry początek zapraszam do zapoznania się z 10 ciekawymi darmowymi propozycjami dostępnymi na Androidzie.

Jeszcze kilka lat temu gry na telefonach komórkowych ograniczały się do kilku wariacji na temat Tetrisa, Węża i innych klockopodobnych gier logiczno-zręcznościowych. O tabletach wówczas mowy nie było. Szybko jednak okazało się, że granie mobilne to prężnie rozwijający się rynek i na coraz to potężniejszych komórkach, smartfonach czy tabletach zagrać można w naprawdę udane produkcje. Pomijając mega-popularne twory z jabłkiem na obudowie, prym w tej kategorii wiedzie system operacyjny Android, za którym stoi Google. Jako że ten gigant za kilkanaście lat zapewne stanie się niczym Skynet i powoli przejmie kontrolę nad wszystkimi aspketami naszego życia, możemy pomału zacząć się z nim zaprzyjaźniać.

W ten oto sposób rozpoczynamy nowy cykl, w którym przyglądać się będziemy najlepszym grom na systemy Android oraz iOS. Przeczytać będziecie mogli zarówno o produkcjach małych i darmowych, jak i tych nieco większych, za które trzeba będzie (nieco) zapłacić. Znajdziemy dla Was gry logiczne, zręcznościowe, wyścigi, erpegi i strzelaniny. Na dobry początek zapraszam do zapoznania się z 10 ciekawymi darmowymi propozycjami dostępnymi na Androidzie. Zasady są dwie: gra musi być dobra i być dostępna w Android Market.

Abduction

Trzymając się kolejności alfabetycznej na start proponuję wam grę o krowie. Pewna krowa (nasza znajoma) zostaje porwana przez wredne ufoludy. Gracz, jako inna krowa, postanawia ocalić znajomka. W tym celu rozpoczyna długą wędrówkę w górę planszy skacząc po platformach, zupełnie tak, jak w popularnej gierce Icy Tower (z tą różnicą, że kamera sama się nie przesuwa, więc teoretycznie jest ciut łatwiej). Krową sterujemy przechylając telefon z lewo lub prawo, wszystko jest wesołe, kolorowe i na pewno dostarczy nieco radochy. A jeśli naprawdę wam się spodoba, możecie wydać kilka złotych na wersję płatną.

  1. Pobierz grę z Android Market
Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida oraz iOS (01/03/2011) - ilustracja #1

Air Control

Zabawa w kontrolera ruchu na małym lotnisku. Jesteś tylko ty, twoje palce, dwa pasy, lądowisko dla helikopterów i coraz gęstszy ruch powietrzny. Air Control to typowy, niesamowicie wciągający „zabijacz” czasu. Rzecz niby prosta, ale umiejętne rysowanie linii, by posadzić statki powietrzne na lotnisku wymaga wprawy, szczególnie przy szybko rosnącym poziomie trudności. Dostępna jest również wersja płatna z większą ilością plansz (są tam także lotniskowce).

  1. Pobierz grę z Android Market
Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida oraz iOS (01/03/2011) - ilustracja #2

Angry Birds

W takim zestawieniu nie może zabraknąć najpopularniejszej od pewnego czasu gry na tego typu platformy. Darmowa gra o ptakach atakujących świńską (wybaczcie) fortecę dostępna jest na Androida w dwóch darmowych wersjach - klasycznej i walentynkowej. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o katapultujących się zdenerwowanych ptaszorach, to czym prędzej nadróbcie zaległości i przekonajcie się, dlaczego 50 milionów ludzi uwielbia spędzać czas grając w Angry Birds. 225 poziomów czeka na odkrycie.

  1. Pobierz grę z Android Market
Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida oraz iOS (01/03/2011) - ilustracja #3

Barrr

Zarządzaj pirackim barem. Zasada obsługi gierki Barrr jest podobna, jak w przypadku zabawy w kontrolera ruchu lotniczego - na planszy pojawia się coraz więcej osób wymagających obsługi (chcą wypić piwo, pograć na gitarze, zrobić sobie tatuaż itp.), co z kolei wymaga odpowiedniego wyszkolenia i wytrenowania, więc z pewnością nie raz i nie dwa będziecie powtarzać kolejne etapy. Uroku produkcji dodaje piracki, rysunkowy klimat i obietnica, że obecnie dostępne 10 poziomów wkrótce otrzyma nowych towarzyszy.

  1. Pobierz grę z Android Market
Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida oraz iOS (01/03/2011) - ilustracja #4

Bebbled

Wywodząca się z iPhone'a gra to wariacja na temat łączenia kulek o tym samym kolorze celem zdobycia jak największej ilości punktów. Jeśli kilka kulek znajduje się obok siebie, wystarczy je zaznaczyć i znikają. Po obróceniu telefonu do góry nogami wszystkie kulki spadają i dzięki temu można wyjść z pozornie beznadziejnej sytuacji. Miłośnicy wszelkiego rodzaju gier z kulkami i innymi figurami geometrycznymi, które trzeba łączyć, z pewnością będą zadowoleni.

  1. Pobierz grę z Android Market
Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida oraz iOS (01/03/2011) - ilustracja #5

Gem Miner

Chcecie zostać górnikami? Macie teraz okazję - jako sympatyczny „kopacz” włazicie do wypełnionej kwadratowymi skarbami kopalni i kopiecie. Kopiecie. I jeszcze kopiecie. Znajdujecie surowce, które można sprzedać by ulepszyć sprzęt, budujecie drabiny i windy, by szybciej poruszać się po rozległym terenie i ciągle kopiecie. Wciąga. Dostępna jest rozbudowana wersja płatna.

  1. Pobierz grę z Android Market
Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida oraz iOS (01/03/2011) - ilustracja #6

Graviturn

Zręcznościowa gra z niemal nieskończoną ilością poziomów. Zasady? Macie czerwone kulki, które trzeba wyrzucić poza planszę. Macie zielone kulki, które muszą zostać. Macie możliwość budowania ścian, na których kulki się zatrzymają. Sterujecie za pomocą akcelerometru. Proste, wciągające i stopniowo coraz trudniejsze. Android Market posiada obecnie dwie darmowe wersje tego tytułu - zwykłą i rozbudowaną, gdzie pojawiają się dodatkowe utrudnienia w rodzaju czarnych dziur.

  1. Pobierz grę z Android Market
Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida oraz iOS (01/03/2011) - ilustracja #7

Jet Car Stunts

Doceniona na iOS gra teraz dostępna jest na systemie Android. O co chodzi? Steruje się szybkim małym autkiem, które pędzi po zakręconych niczym jelita zakochanego w spaghetti osobnika torach. Skacze, jeździ do góry nogami, spada, skręca i, jeszcze raz podkreślam, ciągle pędzi. Pęd można przyspieszać za pomocą dopalacza, można przyhamować, ale cel jest jeden - nie spaść i dojechać do mety jak najszybciej. Skojarzenia z niektórymi trasami Trackmanii są jak najbardziej na miejscu. Jet Car Stunts dostępne jest również w wersji płatnej.

  1. Pobierz grę z Android Market
Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida oraz iOS (01/03/2011) - ilustracja #8

Newton

Nazwiskiem słynnego fizyka została nazwana gra, która polega właśnie na zabawie z prawami fizyki. A dokładniej: jest sobie statek, z którego wylatuje pocisk, jest sobie różowy cel, w który ten pocisk musi trafić. Proste poziomy szybko zostają wypełnione różnego rodzaju przeszkadzajkami, dzięki którym każdy sukces to mnóstwo w pełni zasłużonej satysfakcji. Jeśli nie chcecie oglądać reklam, musicie kupić pełną wersję.

  1. Pobierz grę z Android Market
Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida oraz iOS (01/03/2011) - ilustracja #9

Replica Island

Wśród gier na Androida musiała się pojawić taka, w której sterujemy robotem wyglądającym jak systemowy Android. I tak też jest w przypadku Replica Island - zielony bohater wyposażony jest w rakietowe silniki, dzięki którym może latać, a przed nim aż 40 kolorowych, klasycznie dwuwymiarowych poziomów, po pokonaniu których ujrzymy jedno z trzech zakończeń. Świetna platformówka, w którą powinien zagrać każdy miłośnik dobrych gier zręcznościowych.

  1. Pobierz grę z Android Market
Smartfony w natarciu - czyli najciekawsze gry na Androida oraz iOS (01/03/2011) - ilustracja #10

Tyle na dzisiaj. W przyszłym miesiącu przyjrzymy się małym gierkom na maszynki Apple. Jeśli wśród swoich ulubionych tytułów macie jakieś produkcje, które chcecie polecić szerszemu gronu, dajcie znać w komentarzach.

Filip Grabski

Filip Grabski

Istnieje od 1984 roku, a 10 lat później z pełną świadomością zaczął użytkować pecety. Zostało mu to do dzisiaj, ale w międzyczasie nauczył się łączyć przyjemne z pożytecznym (tak, na komputerach można nie tylko grać!). Z GOL-em współpracuje od marca 2008 roku - zaczynał od newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji pompował treści dla Gameplaya. Obecnie przede wszystkim tworzy grafiki widoczne na głównej stronie serwisu (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury - zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej

gry