Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 10 lutego 2003, 09:12

autor: Solnica

Pojedynek Kasparow vs Deep Junior zakończony remisem

Remisem trzy do trzech zakończył się ostatecznie zorganizowany przez Międzynarodową Federację Szachową pojedynek „Człowiek vs Maszyna” pomiędzy Garrym Kasparowem a komputerem Deep Junior.

Remisem 3:3 zakończył się ostatecznie zorganizowany przez Międzynarodową Federację Szachową pojedynek „Człowiek vs Maszyna” pomiędzy Garrym Kasparowem a komputerem Deep Junior.

„Mógł wygrać, zbyt bał się przegrać” - takie komentarze dominowały po zakończeniu się ostatniego z w sumie sześciu zaplanowanych pojedynków. Wedle obserwujących zmagania ekspertów, Kasparow zbyt pochopnie zgodził się na remis zaproponowany przez komputer w dwudziestym ósmym posunięciu, pomimo iż posiadał przewagę i mógł odnieść sukces.

W sześciorundowym pojedynku, który rozpoczął się 26 stycznia zarówno Kasparow jak i Deep Junior triumfowali po jednym razie, cztery partie zakończyły się remisem.

Obie strony pojedynku podzieliły się główną nagrodą pół na pół, po 250 tysięcy dolarów. Konto Kasparowa wzbogaciło się dodatkowo o 500 tysięcy dolarów, które Federacja Szachowa zagwarantowała mu bez względu na wynik.

Garry Kasparow to jeden z najlepszych szachistów w historii. Gdy w 1985 roku pokonał w pojedynku Anatolija Karpowa, został najmłodszym mistrzem świata (miał wówczas 22 lata) i od tej pory wciąż znajduje się na szczycie szachowej listy rankingowej.

Deep Junior to aktualny szachowy mistrz świata komputerów. W ubiegłym roku zdobył tytuł po raz trzeci pokonując aż siedemnastu rywali. Autorami programu są izraelscy programiści Amir Ban i Shay Bushinsky.

Szczegółowe informacje na temat pojedynku oraz zapis przebiegu poszczególnych partii znajdziecie na stronie internetowej firmy X3D Technologies Corp., oficjalnego sponsora imprezy.