Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 maja 2009, 15:58

Namco Bandai otworzy w Polsce nowy oddział

Korporacja Namco Bandai Holdings zamierza zainwestować w Polsce sumę 1 mln euro (1,4 mln dolarów) i prawdopodobnie już w sierpniu otworzy u nas pod nazwą Bandai Polska Spółka z o.o. oddział sprzedaży i marketingu swoich produktów.

Korporacja Namco Bandai Holdings zamierza zainwestować w Polsce sumę 1 mln euro (1,4 mln dolarów) i prawdopodobnie już w sierpniu otworzy u nas pod nazwą Bandai Polska Spółka z o.o. oddział sprzedaży i marketingu swoich produktów.

Japońskie przedsiębiorstwo znane jest doskonale wszystkim fanom gier video i automatów arcade, ale to nie jedyne pole jego działań. Firma jest także światowym potentatem na rynku zabawek i sugerując się kwotą inwestycji oraz użyciem jedynie drugiego członu nazwy, to właśnie nimi zajmował się będzie nowo utworzony oddział, co odnotował m.in. dziennik Wall Street Journal i agencja prasowa Reuters. Namco Bandai Holdings powstał we wrześniu 2005 roku w wyniku fuzji zajmującego się grami Namco i firmy Bandai, która zajmowała się również produkcją zabawek.

Dla graczy powyższa informacja ma jednak jeszcze jeden, być może ważniejszy aspekt. Otóż w ubiegłym roku Namco Bandai zawarło porozumienie z francuskim koncernem Infogrames (właściciel Atari), na mocy którego powstałaby nowa firma Distrbution Partners, która miała z początkiem roku 2009 zająć się marketingiem i dystrybucją produktów obu wydawców na terenie Europy i Azji. W skład nowego podmiotu miały wejść wszystkie oddziały marketingu i dystrybucji europejskiego Atari (za wyjątkiem otwartego niedawno w Londynie studia, którego funkcję kierowniczą pełni pani Paulina Bożek, była producentka serii Singstar). Do Namco Bandai miało należeć 34% udziałów nowego tworu. Niecałe dwa tygodnie temu dowiedzieliśmy się jednak, że Japończycy w niedługim czasie nabędą pozostałe 66% akcji firmy Distrbution Partners, co oznacza, że Infogrames zamierza po prostu zrezygnować z europejskiego Atari. Operacja ma zostać sfinalizowana już w przyszłym miesiącu. Warto też dodać, że DP będzie dystrybuowało gry Atari poza Stanami Zjednoczonymi aż do roku 2014.

Co to oznacza dla Polski? Otóż do tej pory dystrybucją gier Atari na terenie naszego kraju zajmowała się firma CD Projekt. Teoretycznie z chwilą otwarcia polskiego oddziału Namco Bandai dociera do nas również i podległe mu Distrbution Partners wraz z całym portfolio gier Atari, w tym choćby oczekiwanym Test Drive Unlimited 2. Ponadto trafiają do nas wszystkie gry Namco Bandai, a także obecni dystrybutorzy produktów tego koncernu nagle pozbywają się ze swojej oferty takich tytułów, jak choćby Soul Calibur IV (Cenega Poland). A jak będzie w praktyce? Zobaczymy za kilka miesięcy.