Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 czerwca 2011, 23:14

autor: Elrond

Konferencja Nintendo - 25 lecie The Legend of Zelda, eShop, Pokemony 3D i ... Wii U

Dosłownie przed kilkoma godzinami zakończyła się konferencja ostatniej firmy z wielkiej trójki graczy dzielących między sobą rynek konsolowy, Nintendo. Po wczorajszej dość rozczarowującej prezentacji Microsoftu oraz nieco lepszej – Sony (subiektywnie rzecz ujmując), Satoru Iwata i spółka zaprezentowali kilka gier z serii The Legend of Zelda, pozycje przeznaczone na 3DS oraz Wii U.

Dosłownie przed kilkoma godzinami zakończyła się konferencja ostatniej firmy z wielkiej trójki graczy dzielących między sobą rynek konsolowy, Nintendo. Po wczorajszej dość rozczarowującej prezentacji Microsoftu oraz nieco lepszej – Sony (subiektywnie rzecz ujmując), Satoru Iwata i spółka zaprezentowali kilka gier z serii The Legend of Zelda, pozycje przeznaczone na 3DS oraz oczywiście gwóźdź programu: Project Cafe - Wii 2 czyli ... Wii U. Niestety, można było odnieść wrażenie, że właśnie wspomniana konsola była jedynym powiewem świeżości ze strony Wielkiego N.

Przed rozpoczęciem właściwej części pokazu, na ogromnych ekranach wokół sceny wyświetlony był quiz dotyczący znajomości najpopularniejszych marek Nintendo. Ot, ciekawy sposób na umilenie i skrócenie czasu oczekiwania na prezentację. Po kilku minutach opóźnienia, gdy orkiestra symfoniczna zgromadzona przed sceną odegrała motyw przewodni The Legend of Zelda, a na ekranach pojawił się trailer złożony ze scen różnych odsłon tej serii, „wiadomo było, że coś się dzieje”.

The Legend of Zelda

Twórca cyklu, Shigeru Miyamoto, wraz z tłumaczącym jego słowa Billem Trinnenem, przedstawili na początek kilka odsłon The Legend of Zelda przeznaczonych zarówno na konsolę Wii, DSi jak i 3DS. I tak jeszcze dzisiaj (amerykańskiego czasu) posiadacze 3DS będą mogli pobrać z eShopu The Legend of Zelda: Link's Awakening, pierwotnie wydaną na Game Boya. W przyszłym tygodniu natomiast premierę będzie miała The Legend of Zelda 3D: Ocarina of Time, której warstwa graficzna przeszła solidny lifting w porównaniu do pierwowzoru. Twórcy zaimplementowali w niej system podpowiedzi dla osób grających po raz pierwszy w ten tytuł, dla starych wyjadaczy natomiast udostępniono tryby Master Quest oraz Boss Challenge. We wrześniu posiadacze DSi będą mogli pobrać za darmo The Legend of Zelda: Four Swords, natomiast właściciele Wii muszą uzbroić się w cierpliwość do Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to na rynku zadebiutuje The Legend of Zelda: Skyward Sword. Gra wykorzysta możliwości kontrolera Wii Motion Plus, a dodatkowo będziemy mogli nabyć specjalną jego wersję – złotą, z logo The Legend of Zelda. Taki „natłok” gier z serii spowodowany jest 25 rocznicą istnienia serii na rynku – fakt ten zostanie dodatkowo podkreślony koncertami Legend of Zelda Symphony we wszystkich rejonach świata oraz dwoma soundtrackami. Jeden zawierać będzie muzykę z Ocarina of Time, a otrzymają go za darmo pierwsi gracze, którzy zarejestrują grę, drugi natomiast będzie zapisem wspomnianych koncertów.

3DS

Co prawda na scenie pojawił się w tym momencie Satoru Iwata, prezes Nintendo, który w krótkim przemówieniu na temat zmieniających się doświadczeń i odczuć podczas rozgrywki, przygotował grunt pod prezentację nowej konsoli, ale po podgrzaniu atmosfery, pozostawił pole Reggiemu Fils-Aime. Ten natomiast rozpoczął prezentację gier, które pojawią się na konsoli 3DS.

Mario Kart

Zaprezentowany trailer przedstawiał rozgrywkę znaną chociażby z wersji tej gry przeznaczonej dla Wii. Dostaniemy więc wyścigi umieszczone w świecie Toadstool, tym razem jednak ukazane w 3D. Z nowości można wymienić trasy skryte częściowo pod wodą (nasz pojazd napędza wtedy śruba motorowa), kustomizację pojazdów (np. wielkość kół) czy lotnię, dzięki której przelecimy nad fragmentami toru. Gra powinna pojawić się również na Gwiazdkę tego roku.

Star Fox

Tym razem gracze będą mogli naprawdę ujrzeć 3 wymiary gry, według słów Reggiego. Wydana pierwotnie w 1993 roku została dostosowana do możliwości oferowanych przez 3DS, a dodatkowo zyskała kilka nieznanych wcześniej opcji, jak np. sterowanie statkiem za pomocą wychylania i potrząsania konsolą. Ciekawą opcją jest też wykorzystanie wbudowanej kamery, dzięki której grając z innymi graczami możemy obserwować ich reakcje na np. trafienie ich statku. Premiera gry została zapowiedziana na wrzesień.

Super Mario 3D

Nie mogło oczywiście zabraknąć najpopularniejszego hydraulika. Teraz mamy jednak nie port, a grę od podstaw stworzoną z przeznaczeniem na konsolę 3DS. Krótki trailer ukazujący rozgrywkę upewnił, iż nie mamy już do czynienia z platformerem 2D, ale prawdziwie trójwymiarową przygodą. Mechanika rozgrywki przypomina tę znaną z Super Mario Galaxy, a nasz bohater oprócz zwyczajowych zmagań z przeciwnikami i zbierania power-upów, może ubrać kostium Tanooki z Super Mario Bros. 3. Gra pojawi się jeszcze w tym roku.

Konferencja Nintendo - 25 lecie The Legend of Zelda, eShop, Pokemony 3D i ... Wii U - ilustracja #1

Kid Icarus: Uprising

Trailer pokazał to, czego gracze oczekują po wspomnianym tytule – dynamiczne, zróżnicowane walki na ziemi jak i w powietrzu. Gra oferować ma również tryb wieloosobowy, 3-na-3, który będzie można przetestować jeszcze podczas targów, jak również wsparcie dla gry karcianej korzystającej z rzeczywistości rozszerzonej.

Luigi’s Mansion 2

W końcu jakaś nowość w arsenale Nintendo. W rolach głównych brat najsłynniejszego hydraulika oraz jego odkurzacz. Do zbadania kilka ogromnych posiadłości pełnych duchów (jak sugeruje trailer możemy spodziewać się także piramidy i mumii). Gra podobno nie jest zwykłym przeniesieniem na 3DS pierwszej części wydanej na Game Cube, a zupełnie nowym jakościowo produktem, wykorzystującym oczywiście trzeci wymiar.

Konferencja Nintendo - 25 lecie The Legend of Zelda, eShop, Pokemony 3D i ... Wii U - ilustracja #2

Tyle od siebie Nintendo, ale nie znaczy to jednak, że portfolio nadchodzących na 3DS gier prezentować się będzie ubogo. Inni wydawcy przygotowali również ciekawe propozycje, m.in.:

eShop

Pierwsza poważna aktualizacja konsoli 3DS da użytkownikom dostęp do eShopu. Dzięki niemu mamy mieć możliwość pobierania dem gier (pod koniec roku) oraz trailerów. Pojawić się mają także tytuły znane z Game Boya i Game Boy Color dzięki Virtual Console.

Pokemon

Jedna z największych marek świata elektronicznej rozgrywki trafi na konsolę 3DS. Nasz Pokedex 3D początkowo zawierać będzie 16 pokemonów, a naszym celem będzie uzbieranie brakujących potworków. Zdobyć je będzie można od znajomych, poprzez SpotPass bądź też skanując karty rzeczywistości rozszerzonej. Posiadane pokemony można będzie wykorzystać w swoich zdjęciach (np. zastępując nimi jakąś postać), a następnie tak przygotowane fotki zgrać na kartę SD, przenieść na komputer i pochwalić się przed przyjaciółmi.

Wii U

Nieco znużoną widownię przywróciły do życia słowa Reggiego Fils-Aime zapowiadającego prezentację „nowego towarzysza do grania”. I tak przyszła pora na obiecany gwóźdź programu. Następca konsoli Wii nosi nazwę Wii U, co należy czytać jak angielskie „we” i „you”. Niestety, podczas prezentacji nie pokazano samej konsoli jako takiej, skupiając się w zamian na pokazie możliwości kontrolera oraz tego, co za jego pomocą można zrobić, jak również jakich tytułów możemy spodziewać się, gdy konsola zadebiutuje już na rynku. Wiadomo jednak, iż Wii U wspierać będzie obraz HD, gdyż informacja ta padała wielokrotnie podczas pokazu.

Na początku zebrani mogli obejrzeć trailer ukazujący kontroler Wii U. Na krótkim filmie zaprezentowano jego główne cechy – możliwość gry na wbudowanym ekranie (nie musimy rezygnować z rozgrywki, gdy ktoś chce pooglądać telewizję – po prostu przełączamy się na ekran kontrolera), działanie jako samodzielna konsola do gier, wspomaganie istniejących akcesoriów (balance board – postępy w odchudzaniu możemy obejrzeć na nowym kontrolerze, Zapper – kontroler służy jako celownik), przekierowywanie zdjęć czy filmów na odbiornik telewizyjny. Naprawdę robi wrażenie.

Następnie zaprezentowano nie tyle gry działające na Wii U (ale wiemy, że takie powstają, chociażby nowa odsłona Smash Bros., która ukaże się zarówno na Wii U jak i 3DS), co interaktywne demonstracje:

  • Pierwsze tech demo prezentowało możliwości graficzne konsoli - trudno określić bez znajomości specyfikacji konsoli, ale stosunku do obecnych sprzętów Microsoftu i Sony, nie jest to ogromny skok jakościowy
  • New Super Mario Brother Mii – rozgrywkę możemy prowadzić wcielając się nie tylko w znanych braci, ale także korzystając z naszych Mii
  • Shield Pose – można używać kontrolera jako tarczy do łapania strzał albo rzutków bądź też zasłaniać się nim
  • Chase Mii – pokaz możliwości gier typu multiplayer – jedna osoba korzysta z nowego kontrolera jako swego rodzaju mapy patrząc na teraz „z góry” i widząc pozostałych graczy
  • Battle Mii – podobna idea jak wyżej – jeden z graczy korzystając z nowego kontrolera „lata” nad planszą, pozostali biegający po ziemi (split-screen) usiłują go zestrzelić
  • LEGO City Stories – tym razem mowa o pełnoprawnej grze tworzonej w pratnerstwie z TT Games. Tytuł ten powstaje wyłącznie na Wii U i 3DS i według zapowiedzi oferować ma otwarty świat do eksploracji

Trzeba przyznać, powyższe przykłady (oprócz tech dema) nie nastrajały pozytywnie jeśli chodzi o „mięso” czyli gry. Na szczęście kolejny film, w którym wypowiadali się deweloperzy, a także następujący po nim trailer, podnoszą na duchu. I tak na konsoli Wii U możemy spodziewać się m.in.

Konferencja Nintendo - 25 lecie The Legend of Zelda, eShop, Pokemony 3D i ... Wii U - ilustracja #3

Na koniec konferencji Nintendo na scenie pojawił się John Riccitiello z Electronic Arts. Co prawda nie zaprezentował żadnej gry, ale poinformował o zacieśnieniu partnerstwa między obydwoma firmami oraz skomplementował nową konsolę, wspominając przy tym o Madden czy shooterach w rodzaju Battlefield 3. Czyżby więc i te gry miały ukazać się na Wii U?