Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 22 grudnia 2003, 16:42

autor: "Fajek"

GOL ASY, czyli Najlepsze Gry Roku 2003 – kategoria Wyścigi

Rok 2003 dla fanów gier samochodowych przeminął pod znakiem zarówno rozczarowań jak i miłych zaskoczeń. Napisałem „minął”, gdyż przed nowym rokiem żadna gra samochodowa nie pojawi się na rynku. Co nam, domorosłym kierowcom przyniósł ów rok? Zapraszam do krótkiej charakterystyki... i wzięcia udziału w naszym Plebiscycie na najlepsze gry roku 2003.

Rok 2003 dla fanów gier samochodowych przeminął pod znakiem zarówno rozczarowań jak i miłych zaskoczeń. Napisałem „minął”, gdyż przed nowym rokiem żadna gra samochodowa nie pojawi się na rynku. Co nam, domorosłym kierowcom przyniósł ów rok? Zapraszam do krótkiej charakterystyki... i wzięcia udziału w naszym Plebiscycie na najlepsze gry roku 2003.

Jedna z najbardziej oczekiwanych gier roku 2003-go był Colin McRae Rally 3, kolejna cześć najbardziej znanej serii rajdowej. Niestety CMR3 nie okazał się tak dobry jak początkowo planowano – pewne ograniczenia ze strony Forda, z którym firma CodeMasters podpisała umowę licencyjną zubożyły grę (w mistrzostwach można było startować jedynie Fordem Focusem), pośpiech spowodował pewne niedociągnięcia – generalnie znakomicie zapowiadająca się gra nie sprostała oczekiwaniom graczy, jednak mimo tego cieszy się do dziś dużym zainteresowaniem. Sytuację ma szansę zmienić Colin McRae Rally 04, który już w marcu pojawi się na komputery klasy PC (na konsole dostępny jest już od kilku miesięcy). Jeśli jednak nowy Colin nie będzie faktycznym krokiem w przód, nową jakością, może mieć kłopoty w utrzymaniu palmy pierwszeństwa wśród gier rajdowych, gdyż do jej przejęcia szykuje się czarny koń tegoż gatunku – Richard Burns Rally – którego premiera również przewidziana jest na pierwszy kwartał 2004.

Electronic Arts kontynuując swoją tradycję rokrocznego wydawania kolejnych odsłon serii gier sportowych, wypuściło na rynek F1 Challenge 99-02, następcę F1 2002. Gra względem wersji 2002 nie różnie się zbytnio, można wręcz stwierdzić, że prawie wcale. W zasadzie jest to jedynie F1 2002 z uwzględnionymi wcześniejszymi sezonami. Nie zmienia to jednak faktu, że F1 Challenge, jest grą bardzo dobrą, znakomicie wykonaną pod względem graficznym i technicznym. Poziom realizmu zachowania się bolidów (silnik fizyczny) również jest zadowalający, co spowodowało, iż F1 C 99-02, podobnie jak i wcześniejsze wersje, doczekało się sporej ilości tzw. MOD’ów, czyli modyfikacji umożliwiających np. wzięcie udziału w zawodach FIA GT.

Kolejną propozycją dla wirtualnych kierowców, pochodzącą z firmy Codemasters jest IndyCar Series – wyścigi formuły Indy, czyli amerykańskiego odpowiednika Formuły 1. Tematyka wyścigów IndyCar swojego czasu była poruszona przez firmę Papyrus z naciskiem na cechy symulacyjne, natomiast IndyCar Series jest kierowane do szerszego grona graczy, gdyż gra posiada cechy zręcznościowe. Twórcy gry postarali się o atrakcyjną grafikę, atrakcyjną oprawę, jednak sukces gry może okazać się nieosiągalny z prozaicznego powodu – zawody IndyCar są dość niepopularne (szczególnie w Europie), co też niewątpliwie przełoży się na popularność gry.

MotoGP 2 jest jedynym tegorocznym reprezentantem gier motocyklowych dla platformy PC i należy zaznaczyć, że reprezentantem bardzo dobrym. THQ po udanym przeniesieniu pierwszej części na komputery PC, zdecydowało się postąpić tak samo z częścią drugą. Mimo, że gra celuje raczej w segment gier motorowych z naciskiem na cechy zręcznościowe może podobać się nawet fanom symulacji w stylu GP500, kilkuletniej produkcji nieistniejącej już firmy Microprose. MotoGP 2 to przede wszystkim ogromna dynamika jazdy, świetna grafika i atmosfera wyścigów, momentami przypominająca prawdziwe zawody MotoGP transmitowane w telewizji. Aktualnie w produkcji jest MotoGP 3, które ponownie ma szansę z sukcesem zadebiutować na rynku PC.

W momencie ukazania się gry NASCAR Racing 2003 Season, gracze mieli ogromne powody do zadowolenia jak i do zmartwienia. Zadowoleni mogli być z fakty ze najnowszy NASCAR to najdoskonalszy symulator tego typu zawodów jaki kiedykolwiek się pojawił – perfekcyjny model fizyczny odwzorowujący zachowanie się samochodu, znakomita oprawa wizualna i dźwiękowa, dobrze opracowany tryb multiplayer – to wszystko złożyło się na najlepszą i jednocześnie ostatnią grę z cyklu. To właśnie informacja o zakończeniu serii była tą złą wiadomością. W chwili obecnej fani wyścigów NASCAR mogą zdecydować się na NASCAR Thunder 2004 produkcji Electronic Arts, jednak jest to gra o zręcznościowym charakterze.

Seria NFS powraca w triumfalnym stylu – po niezbyt udanym NFS: Hot Pursuit 2, NFS: Underground wytycza nową jakość w grach wyścigowych, dostarczając nam jednocześnie ogromnej dawki emocji i dobrej zabawy. Bazując na ogromnej popularności tzw. „street racing”, NFS:U przenosi nas do świata tychże wyścigów dając możliwość ścigania się nocami po ulicach jednego z amerykańskich miast. Jednym z najciekawszych aspektów gry jest możliwość tzw. tunningu (wewnętrznego jak i zewnętrznego), przez co każdy kierowca może stworzyć sobie taki samochód jaki chce. Mimo pewnych braków i ograniczeń w obszarze tunnigu wewnętrznego NFS:U wydaje się być właściwym kierunkiem w rozwoju gier samochodowych, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę grywalność.

Ostatnim kandydatem do wyróżnienia „Najlepsza gra samochodowa roku 2003” w naszym Plebiscycie jest TOCA Race Driver autorstwa Codemasters. Starsi gracze bez wątpienia pamiętają pierwsza i drugą cześć TOCA Touring Cars. Która cechowała się bardzo dobrym modelem jazdy. W TRD zrezygnowano z niego zastępując go nieco bardziej zręcznościowym co w połączeniu z niezłym modelem zniszczeń i znakomitą grafiką dało w rezultacie grę bardzo grywalną i efektowną. Ciekawostką jest tzw. warstwa fabularna, która została zaimplementowana chyba nieco na siłę. Niestety TOCA Race Driver to prawdopodobnie ostatni tytuł z tej serii, gdyż następca, Race Driver 2: The Ultimate Racing Simulator, będzie traktował o wielu różnych typach zawodów i dlatego nie ma w tytule nazwy TOCA.

Powyżej przeczytaliście krótką charakterystykę kandydatów do najlepszej gry samochodowej roku 2003. Tylko od Was zależy, która z gier zdobędzie to wyjątkowe wyróżnienie. Pozostaje mi jedynie zaprosić Was do wzięcia udziału w naszym jedynym w swoim rodzaju Plebiscycie i przy okazji zgarnąć wspaniałe nagrody.