Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPCPS2XBOX
Okładka Pro Race Driver (PC)

TOCA Race Driver

Pro Race Driver

Trzecia odsłona wykreowanej przez firmę Codemasters serii wyścigowej, poświęconej torowym zmaganiom samochodów klasy Touring.

Wyścigi | samochodowe

Okładka Pro Race Driver (PC)

data premiery gry:

23sie2002

PS2

28mar2003

XBOX PC

TOCA Race Driver to kolejna odsłona jednej z najbardziej znanych ścigałek. Poprzednie tytuły z tej serii koncentrowały uwagę gracza na wyścigach pojazdów turystycznych, występujących w zawodach tytułowego cyklu TOCA. Race Driver oferuje nieco inne podejście do zabawy. Gra daje bowiem możliwość przystępowania do wielu różnych typów zawodów, zarówno tych mniej znanych, jak i cenionych przez fanów motoryzacji (np. wyścigi DTM). Warto jednocześnie dodać, iż opisywana ścigałka doczekała się kilku kontynuacji. Mają one do zaoferowania zbliżony schemat rozgrywki, opierający się na przystępowaniu do wielu różnych wyścigów. TOCA Race Driver ukazała się na komputery osobiste, PS2 oraz Xbox’a. Wszystkie trzy wersje prezentują bardzo zbliżony poziom wykonania. Z oczywistych względów edycja przeznaczona na konsolę PS2 prezentuje się nieco gorzej. Widać to między innymi na przykładzie mniej szczegółowych tekstur otoczenia.

Omawiana produkcja pod wieloma względami wyróżnia się na rynku ścigałek. Gra ta ma do zaoferowania między innymi pełnoprawny wątek fabularny. Wcielamy się w postać zawodowego kierowcy, którego marzeniem jest występowanie w najbardziej prestiżowych zawodach sportowych. Kolejne postępy gracza ukazywane są za pośrednictwem ciekawie zrealizowanych filmików przerywnikowych. Kluczowy punkt programu stanowi rozbudowany tryb kariery. Co ciekawe, przed rozpoczęciem każdego sezonu musimy wybrać team, w barwach którego przyjdzie nam występować. Niejednokrotnie zdarza się tak, iż dany zespół wymaga od gracza osiągania określonych wyników (np. plasowania się w ścisłej czołówce), a samo przyjęcie do zespołu poprzedzone jest dość trudnym testem sprawnościowym. Istnieje również możliwość przystępowania do pojedynczych wyścigów, dzięki którym można na przykład odblokować ukryte auta. Wszystkie ważniejsze informacje dostarczane są za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Opisywana gra ma do zaoferowania ponad 40 licencjonowanych maszyn, od takich producentów jak Subaru, Alfa Romeo, Mercedes, Dodge, Opel, czy Rover. Zdecydowaną większość stanowią oczywiście maszyny wyścigowe, aczkolwiek nie zabrakło również kilku cywilnych pojazdów, czy chociażby słynnych muscle-carów. Zawody rozgrywane są na ponad 30 różnych torach. Co ciekawe, wiele z nich istnieje w rzeczywistości. Autorzy zadbali oczywiście o to żeby były dokładnie odwzorowane. Model jazdy stanowi wyraźny ukłon w stronę realizmu. Na uwagę zasługuje możliwość dokonywania zmian w ustawieniach pojazdu. Niejednokrotnie jest to wręcz wymagane, jeśli myśli się o osiąganiu dobrych wyników. Gracz musi również brać pod uwagę to, iż kolejne stłuczki mają istotny wpływ na wygląd oraz osiągi danej maszyny. Może się bowiem zdarzyć tak, iż poważniejszy wypadek przekreśli szanse odniesienia zwycięstwa czy chociażby zajęcia punktowanej pozycji.

Zobacz pełny opis gry

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 656 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do TOCA Race Driver

Klasyfikacja PEGI TOCA Race Driver

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język.

Wymagania sprzętowe TOCA Race Driver

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 600MHz
  • 128MB RAM
  • 16 MB akcelerator 3D
  • 300 MB HDD
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
TOCA Race Driver - recenzja gry
TOCA Race Driver - recenzja gry

Recenzja 13 maja 2003, 10:18

O ile podczas jazdy nie da się pewnych rzeczy zauważyć, to podczas powtórek wszystko widać jak na dłoni. Felgi aluminiowe są trójwymiarową, a nie imitującą taki efekt teksturą, na szybach i lakierze widać odbijające się otoczenie, spod kół leci dym, na jezdni pozostają ślady opon. Ale to wszystko jest niczym, dopóki samochody nie zderzą się. Wówczas widać kruszące się szyby, wygniatające się i odpadające części karoserii – szczególnie, jeśli w tym samym spektaklu uczestniczy kilka pojazdów. Usterki widoczne są gołym okiem oraz na wyświetlaczu pokazującym, która część samochodu ucierpiała najbardziej. Efektownie wygląda wyścig liczący bagatela maksymalnie 60 okrążeń, gdzie duża część graczy jeździ poobijanymi bolidami. Jeśli chodzi o pozostałą część oprawy graficznej, to prezentuje się bardzo dobrze. Duże i różnorodne tekstury oraz efekty specjalne sprawiają, iż obcowanie z grą nie sprowadza się tylko do prowadzenia pojazdu, ale także do podziwiania widoków. Do naszej dyspozycji oddanych zostaje prawie 40 torów, ulokowanych na terenach przeróżnych państw świata (wirtualne tory powstały w oparciu o rzeczywiste dane). Oczywiście nie trzeba chyba wspominać o zmiennych warunkach pogodowych.

PC
PS2
XBOX