Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 13 marca 2009, 12:20

autor: Maciej Śliwiński

E-sport: Koreańczyk zarobi 1,5 miliona złotych w trzy lata

Koreański gracz Warcraft 3, Jae Ho 'Moon' Jang, podpisał kontrakt z drużyną WeMade Fox. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie bajeczne zarobki Koreańczyka. Za wypełnienie trzyletniej umowy z azjatycką drużyną, zawodnik otrzyma blisko 1,5 miliona złotych.

Koreański gracz Warcraft 3, Jae Ho 'Moon' Jang, podpisał kontrakt z drużyną WeMade Fox. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie bajeczne zarobki Koreańczyka. Za wypełnienie trzyletniej umowy z azjatycką drużyną, zawodnik otrzyma blisko 1,5 miliona złotych.

O tym, że jeden z najlepszych na świecie graczy Warcraft 3 wróci do Korei, informowaliśmy Was już w styczniu. Wtedy Moon, razem z całą drużyną WC3 grającą w Meet Your Makers, otrzymał wypowiedzenie umowy. Od razu w Internecie pojawiły się plotki o zainteresowaniu tym zawodnikiem przez koreański zespół WeMade Fox, do tej pory znany wyłącznie na tamtejszej scenie Starcrafta. Według pierwszych informacji Moon zarabiać miał 16 tysięcy dolarów miesięcznie.

Po blisko dwóch miesiącach oczekiwania, zarząd koreańskiej drużyny potwierdził wczoraj podpisanie kontraktu podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Kilka tygodni oczekiwania było spowodowane między innymi zapisami w poprzednim kontrakcie Janga, które zabraniały mu podpisania nowej umowy przez miesiąc.

E-sport: Koreańczyk zarobi 1,5 miliona złotych w trzy lata - ilustracja #1

Kontrakt opiewający na 700 000 000 wonów, czyli przy obecnych kursach 473,037 dolarów, stawia Koreańczyka wśród najlepiej opłacanych cyberatletów na świecie. Moon obecnie jest najlepiej zarabiającym graczem Warcraft 3 oraz drugim pod względem zarobków wśród graczy wszystkich esportowych platform. Więcej zarabia tylko inny Koreańczyk, Yoon Yeol 'NaDa' Lee, który w 2007 roku podpisał umowę wartą 750 000 000 wonów, również z zespołem WeMade Fox.

Podczas konferencji prasowej, Moon nie ukrywał satysfakcji z podpisania tak lukratywnej umowy. Akcentował również radość z powrotu do ojczyzny po trzyletnich występach w europejskich zespołach: „Gra dla koreańskiej drużyny jest dla mnie wielkim zaszczytem. Postaram się dać z siebie jak najwięcej w nadchodzącym sezonie, aby nie zawieść zarówno moich fanów, jak i drużyny ”.

Moon od lat jest uznawany za jednego z najlepszych graczy Warcrafta 3 na świecie. Jego niebywałe umiejętności kierowania rasą Nocnych Elfów sprawiły, że wśród graczy zyskał przydomek „The Fifth Race”, czyli Piąta Rasa. W ciągu ostatnich dwóch lat na jego konto wpłynęło blisko 250 000 dolarów z samych wygranych w turniejach. Do największych sukcesów Koreańczyka należą między innymi: pierwsze miejsca podczas Blizzard Worldwide Invitational, ESWC Masters of Paris, International Esports Festival czy drugiego sezonu PGL. Dodatkowo jest dwukrotnym medalistą World Cyber Games – w 2007 roku był trzeci, a w 2008 roku po jednym z najlepszych finałów w historii WC3 zajął drugie miejsce.

Zatrudnienie Moona przez WeMade Fox za tak astronomiczną kwotę, paradoksalnie może się tej drużynie szybko zwrócić. Po pierwsze większość profesjonalnych graczy w swoich kontraktach ma zapisy, na mocy których kilka procent z wygranych sum podczas zawodów trafia na konto drużyny. Po drugie Koreańczycy na punkcie gier Blizzarda są zwariowani, a najlepsi gracze Starcrafta i Warcrafta uznawani są tam za gwiazdy. WeMade Fox zarobi na pewno dużo na kontraktach reklamowych z wykorzystaniem wizerunku Jae Ho 'Moon' Jang.

Pierwszym poważnym sprawdzianem dla Moona będzie ESWC Masters of Cheongnan, które odbędzie się w maju. Pula nagród w turnieju WC3 wynosi 15 000 dolarów.