Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 31 maja 2011, 11:45

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Cryptic Studios w rękach chińskiej firmy Perfect World

Dwa tygodnie temu koncern Atari zapowiedział zakończenie współpracy ze studiem Cryptic. Poszukiwania chętnego kupca nie trwały zbyt długo – po twórców licznych gier MMO zgłosiła się chińska firma Perfect World.

Dwa tygodnie temu koncern Atari zapowiedział zakończenie współpracy ze studiem Cryptic. Poszukiwania chętnego kupca nie trwały zbyt długo – po twórców licznych gier MMO zgłosiła się chińska firma Perfect World.

Jak donosi serwis VentureBeat, Perfect World zapłaciło za Cryptic 35 milionów euro. Nie wiadomo jeszcze, jaki los spotka prawa do marek tworzonych pod skrzydłami Atari. Przedstawiciel Cryptic ostatnio jednak uspokajał, że użytkownicy Champions Online i Star Trek Online nie mają się o co martwić. Obie gry będą nadal odpowiednio wspierane.

Cryptic Studios w rękach chińskiej firmy Perfect World - ilustracja #1

Poza wymienionymi tytułami, Cryptic znane jest również m.in. za sprawą City of Heroes – kolejnego MMO przenoszącego nas w świat komiksowych superbohaterów. Jego ówczesnym wydawcą była firma NCsoft. Tymczasem obecnie w produkcji znajduje się Neverwinter – sieciowe RPG bazujące na popularnym systemie Dungeons & Dragons. Mamy nadzieję, że zawirowania z właścicielem studia nie wpłyną negatywnie na proces dewelopingu tej pozycji.

Przyczyna sprzedaży Cryptic Studios przez Atari leży w słabych wynikach finansowych. Studio w ostatnim roku fiskalnym przyniosło 5.3 milionów euro strat, a w poprzednim okresie (2009/2010) kwota ta osiągnęła poziom nawet 12.6 milionów euro. Nasuwa się zatem pytanie, czy nowy wydawca zdoła odwrócić tę tendencję i uczyni z Cryptic dochodowego producenta.

Choć przeciętni gracze być może nie kojarzą zbyt dobrze firmy Perfect World, to znawcom gatunku jest ona znana dzięki publikacji wielu tytułów MMO w Chinach i Europie. Wśród nich znajdziemy takie produkcje jak Jade Dynasty, Forsaken World czy Battle of the Immortals. Pod banderą Perfect World działa również Runic Games, odpowiedzialne za stworzenie Torchlight. Zakup Cryptic Studios ma jeszcze bardziej rozszerzyć ekspansję azjatyckiego wydawcy na rynku.