Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 lutego 2009, 15:30

autor: vampire

Windows 7 w sześciu wersjach

Chociaż wciąż nie poznaliśmy jeszcze daty premiery Windowsa 7, czyli bezpośredniego następcy Visty, wiemy przynajmniej, jakie edycje systemu trafią do sprzedaży. W sumie ukaże się sześć wersji Windowsa, jednak jak zapewnia Paul Thurrott na swojej oficjalnej stronie, dla zdecydowanej większości użytkowników i tak wybór ograniczy się tylko do dwóch z nich, a więc Home Premium i Professional.

Chociaż wciąż nie poznaliśmy jeszcze daty premiery Windowsa 7, czyli bezpośredniego następcy Visty, wiemy przynajmniej, jakie edycje systemu trafią do sprzedaży. W sumie ukaże się sześć wersji Windowsa, jednak jak zapewnia Paul Thurrott (dziennikarz specjalizujący się w systemach Microsoftu) na swojej oficjalnej stronie, dla zdecydowanej większości użytkowników i tak wybór ograniczy się tylko do dwóch z nich, a więc Home Premium posiadającą więcej funkcji i nadającą się świetnie dla niewielkich firm Professional.

  • Windows 7 Starter - bardzo okrojona edycja systemu umożliwiająca uruchomienie jedynie trzech aplikacji jednocześnie, sprzedawana będzie wyłącznie razem z nowymi komputerami.
  • Windows 7 Home Basic - bardziej złożona wersja, która sprzedawana będzie włącznie w wybranych krajach, zniesiony zostanie limit uruchomionych jednocześnie programów, zabraknie jednak chociażby interfejsu Aero, w porównaniu z Home Premium okrojone zostaną również funkcje sieciowe.
  • Windows 7 Home Premium - przeznaczona dla większości domowych użytkowników wersja, między innymi zawierać będzie nowy interfejs Aero Glass, wsparcie dla technologii Windows Touch i Multi-touch, aplikację Media Center.
  • Windows 7 Professional - oprócz możliwości oferowanych przez Home Premium umożliwi nam podłączenie się do domeny i posiadać będzie więcej funkcji sieciowych, zaawansowane możliwości tworzenia kopii zapasowych oraz funkcję Location Aware Printing.
  • Windows 7 Enterprise - najbardziej rozbudowana, zarezerwowana dla średnich i dużych firm wersja systemu, rozpowszechniana wyłącznie na zasadach licencji zbiorczej; oprócz funkcji dostępnych w Professional zawierać ma zaawansowane metody szyfrowania danych, kontrolę aplikacji uruchamianych przez użytkowników, obsługę DirectAccess i BrandCache.
  • Windows 7 Ultimate – posiadać ma te same właściwości co Enterprise, z tą różnicą, że rozpowszechniana będzie na zasadach zwykłej licencji, Microsoft zaznaczył jednak, że nie będzie sprzedawana jak pozostałe edycje.

Dokładniejsze informacje na temat poszczególnych wydań możecie znaleźć pod tym adresem. Microsoft poinformował również, że możliwość upgrade’u do najnowszej wersji systemu otrzymają nie tylko obecni użytkownicy Visty, ale również osoby wciąż korzystające z Windowsa XP. Niestety w tym drugim przypadku nie wystarczy jedynie zrobienie „nakładki” – konieczne będzie przeinstalowanie Windowsa. Gigant z Redmond zapewnił jednak, ze udostępni specjalne narzędzia do łatwego przeniesienia danych z XP na Siódemkę.