Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Madden NFL - seria gier

Seria gier sportowych stanowiących zaawansowaną symulację rozgrywek futbolu amerykańskiego. Marka Madden NFL uznawana jest jedną z najważniejszych w portfolio wydawniczym firmy EA Sport, a pieczę nad jej rozwojem sprawuje studio EA Canada.

Cykl Madden NFL jest jedną z najstarszych sportowych serii w historii branży gier wideo. Jego korzenie sięgają końca lat 80. XX wieku. Od tytularnym patronem marki jest John Madden, legendarny zawodnik i trener, który do Madden NFL 09 wcielał się również w rolę komentatora. Główne odsłony cyklu ukazują się w jednorocznych odstępach czasowych, zazwyczaj w kilku wersjach adresowanych na wiodące platformy sprzętowe. Ich uzupełnienie stanowią pojawiające się nieregularnie spin-offy, w tym chociażby NFL Blitz oraz sub-cykl NFL Head Coach.

Zgodnie z gatunkową konwencją, gry z cyklu Madden NFL pozwalają graczom pokierować poczynaniami ulubionych zawodników i drużyn w meczach rozgrywanych na wirtualnych boiskach. Cykl korzysta z oficjalnej licencji największej amerykańskiej ligi futbolowej – National Footbal League, dzięki czemu w grach pojawiają się nazwiska i podobizny autentycznych futbolistów oraz nazwy i emblematy prawdziwych zespołów.

Rozgrywka łączy elementy symulacyjne, strategiczne i zręcznościowe. Przejmując kontrolę nad zawodnikiem gracz osobiście wykonuje rozmaite akcje (podania, kopnięcia, uniki, zatrzymania itp.). Dodatkowo może wpływać na zachowania pozostałych członków drużyny, a także zmieniać skład i zarządzać taktyką w trakcie meczu.

Gry z cyklu Madden NFL wyróżniają się wysokiej jakości oprawą audiowizualną. Uwagę zwracają przede wszystkim dopracowane modele postaci zawodników oraz naturalnie wyglądające animacje ruchu. Sposób prezentacji wydarzeń na boisku przypomina transmisje telewizyjne.

Według szacunków koncernu Electronic Arts, w ciągu 32 lat od premiery gry John Madden Football (1988), cykl osiągnął łączną sprzedaż na poziomie przekraczającym 85 milionów egzemplarzy, generując przychody rzędu 3 miliardów dolarów.

Madden NFL 24
Madden NFL 24

Sportowe 18 sierpnia 2023

Madden NFL 24 to kolejna część najpopularniejszej serii gier sportowych o futbolu amerykańskim. W porównaniu z poprzednią odsłoną poprawiono grafikę oraz zaimplementowano liczne ulepszenia sterowanie, mechaniki oraz sztucznej inteligencji.

PCPS5XSXPS4XONE

Madden NFL 23
Madden NFL 23

Sportowe 19 sierpnia 2022

Kolejna część serii gier sportowych o futbolu amerykańskim. Madden NFL 23 nie zmienia w znaczący sposób rozgrywki z poprzednich odsłon, skupiając się na usprawnieniu znanych nam rozwiązań oraz ulepszeniu szaty graficznej i animacji zawodników.

PCPS5XSXPS4XONE

Madden NFL 22
Madden NFL 22

Sportowe 20 sierpnia 2021

Kolejna część serii gier sportowych o futbolu amerykańskim. Madden NFL 22 nie zmienia w znaczący sposób rozgrywki z poprzednich odsłon, skupiając się na wprowadzaniu nowych trybów, usprawnianiu tych już znanych oraz rozwoju szaty graficznej.

PCPS5XSXPS4XONE

Madden NFL 21
Madden NFL 21

Sportowe 28 sierpnia 2020

Madden NFL 21 to kolejna odsłona popularnej serii gier sportowych skupionych na futbolu amerykańskim. W tytule gramy licencjonowanymi i realistycznie odwzorowanymi drużynami oraz zawodnikami. Tak jak w przypadku poprzednich, produkcja została stworzona przez studio EA Sports.

PCPS5XSXPS4XONE

Madden NFL 20
Madden NFL 20

Sportowe 2 sierpnia 2019

Kolejna odsłona popularnej serii gier sportowych poświęconej futbolowi amerykańskiemu. W grze kierujemy licencjonowanymi i realistycznie odwzorowanymi drużynami oraz zawodnikami. Tak jak poprzednie części, produkcja została stworzona przez znane studio EA Sports.

PCPS4XONE

Madden NFL 19
Madden NFL 19

Sportowe 10 sierpnia 2018

Kolejna część popularnego cyklu symulatorów futbolu amerykańskiego, w którym kierujemy licencjonowanymi i realistycznie odwzorowanymi drużynami oraz zawodnikami. Podobnie jak wszystkie poprzednie części, gra Madden NFL 19 została stworzona przez studio EA Sports.

PCPS4XONE

Madden NFL 18
Madden NFL 18

Sportowe 25 sierpnia 2017

Kolejna odsłona popularnej, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, serii gier sportowych od firmy Electronic Arts. Produkcja tradycyjnie pozwala pokierować wszystkimi drużynami z ligi NFL, ale też doczekała się kilku ważnych zmian. Przede wszystkim studio EA Tiburon wprowadziło w Madden NFL 18 pełnoprawną kampanię fabularną, nazwaną Longshot. Poznajemy w niej losy byłego, świetnie rokującego zawodnika, który po kilku latach przerwy stara się odzyskać dawny status i trafić do grona zawodowców. Oprócz tego deweloper przeniósł serię na silnik Frostbite, wykorzystany m.in. w strzelance Battlefield 1 czy grze FIFA 18. Ponadto pojawił się nowy system podań Target Passing, a także trzy style rozgrywki – zręcznościowy i widowiskowy Arcade, starający się być jak najbliżej rzeczywistości Simulation oraz łączący oba modele gry Competitive. Madden NFL 18 pozwala na zabawę w singlu i multiplayerze, w tym w popularnym trybie Ultimate Team, polegającym na zbieraniu kart z zawodnikami i tworzeniu z nich drużyn.

PS4XONE

Madden NFL 17
Madden NFL 17

Sportowe 23 sierpnia 2016

Kolejna z dorocznych odsłon popularnego cyklu sportowego koncernu Electronic Arts, firmowanego nazwiskiem legendarnego zawodnika, trenera i komentatora futbolu (amerykańskiego) Johna Maddena. Mechanika Madden NFL 17 stanowi kolejny krok na drodze rozwoju serii, łącząc tradycyjne i sprawdzone rozwiązania z pewną porcją uatrakcyjniających rozgrywkę nowości. W tej odsłonie gry autorzy skupili się głównie na rozwinięciu i dopracowaniu trybu kariery znanego pod nazwą Franchise, w którym prowadzimy swój zespół przez kolejne sezony, odpowiadając za wszystkie aspekty jego funkcjonowania. Wśród najważniejszych zmian wyróżnić warto przede wszystkim nowy model sterowania zawodnikiem niosącym piłkę oraz ulepszoną sztuczną inteligencję formacji defensywnych. W grze znalazł się tradycyjnie pełen zestaw licencjonowanych drużyn oraz szczegółowe statystki zawodników, które dzięki specjalnemu systemowi Madden 365 aktualizowane są na bieżąco w trakcie trwania sezonu.

PS4XONEX360PS3

Madden NFL 16
Madden NFL 16

Sportowe 25 sierpnia 2015

Dwudziesta siódma pełnoprawna odsłona jednej z najpopularniejszych serii sportowych, poświęconych futbolowi amerykańskiemu i zapoczątkowanych przez firmę Electronic Arts jeszcze w 1989 roku. W Madden NFL 16 mamy już tradycyjnie do czynienia z realistycznym symulatorem futbolu, którego fundament stanowi tryb kariery, pozwalający poprowadzić początkującą drużynę przez kolejne szczeble sportowej hierarchii. Do najważniejszych nowości tej edycji należą: niedostępny wcześniej tryb Draft, liczne poprawki w trybie Connected Franchise, zwiększenie zakresu możliwości rozgrywających, doszlifowanie walki o piłkę w powietrzu, a także dalsze rozbudowanie trybu Ultimate Team. Całość napędzana jest starszym silnikiem Impact (w wersji na X360 i PS3) bądź nowszym Ignite (w wersji XONE i PS4), choć w obu wariantach nie zabrakło licznych poprawek technicznych, takich jak np. jeszcze efektowniejsze ujęcia kamery w trakcie najbardziej spektakularnych akcji.

PS4XONEX360PS3

Madden NFL 15
Madden NFL 15

Sportowe 26 sierpnia 2014

Kolejna odsłona sportowej serii gier od firmy Electronic Arts, traktująca o futbolu amerykańskim. Produkcja wprowadza do zabawy m.in. usprawnienia graficzne, czy też zmieniony system kontrolowania i zarządzania obroną. Jak zwykle twórcy udostępnili wszystkie zespoły z amerykańskiej ligi NFL.

PS4XONEX360PS3

Madden NFL 25
Madden NFL 25

Sportowe 27 sierpnia 2013

Madden NFL 25 to sportowa symulacja rozgrywek amerykańskiego futbolu. Tytuł stanowi kolejną odsłonę serii zapoczątkowanej w 1988 roku i rozwijanej przez studio EA Tiburon. Gracze mają okazję pokierować zawodnikami ulubionych drużyn amerykańskiej ligi futbolowej (National Football League) i wziąć udział w widowiskowych meczach na najpopularniejszych amerykańskich stadionach.

PS4XONEX360PS3

Madden NFL 13
Madden NFL 13

Sportowe 18 stycznia 2012

Madden NFL 13 jest 27. odsłoną cyklu sportowych symulacji rozgrywek futbolu amerykańskiego, która swoimi korzeniami sięga lat 80. ubiegłego wieku. Deweloperzy ze studia EA Tiburon zadbali o sporą porcję zmian, które objęły nie tylko oprawę audio-wizualną i sposób prezentacji meczów, ale także skrypty sztucznej inteligencji i mechanizmy sterowania poczynaniami zawodników na wirtualnych boiskach.

X360PS3WiiWiiUPSV

Madden NFL Superstars
Madden NFL Superstars

Sportowe 16 stycznia 2012

Gra przeglądarkowa wykorzystująca liczne funkcje społecznościowe serwisu Facebook, oparta na systemie mikropłatności. Tworzymy drużynę futbolu amerykańskiego reprezentowaną przez karty poszczególnych zawodników i rozbudujemy infrastrukturę okołostadionową, aby zdobyć środki niezbędne do zakupu coraz lepszych sportowców.

WWW

Madden NFL 12
Madden NFL 12

Sportowe 30 sierpnia 2011

Amerykański futbol powraca w kolejnej odsłonie dobrze znanej serii sportowej firmy Electronic Arts. Dzięki oficjalnej licencji NFL możemy pokierować 32 drużynami i zagrać na dobrze znanych stadionach. Gra pozwala zmierzyć się w prawdziwych zawodach (Super Bowl) oraz stworzyć zespół marzeń (w trybie Madden Ultimate Team).

X360PS3PS2Wii

Madden NFL Football
Madden NFL Football

Sportowe 25 marca 2011

Madden NFL Football jest pierwszą odsłoną popularnej symulacji futbolu amerykańskiego stworzoną z myślą o możliwościach konsoli Nintendo 3DS. Deweloperzy z firmy EA Sports zadbali o kilka wariantów rozgrywki, w tym symulacyjny i zręcznościowy. Gracze mogą też tworzyć własne zagrania w oparciu o dołączony edytor.

3DS

Madden NFL 11
Madden NFL 11

Sportowe 10 sierpnia 2010

Następna część najbardziej znanej serii gier sportowych o futbolu amerykańskim. Autorzy w pełni wykorzystali licencję Ligii NFL, dzięki czemu dostajemy wszystkie drużyny, zawodników i stadiony znane z prawdziwych rozgrywek. Wśród nowości warto wymienić system GameFlow pozwalający na szybkie tworzenie planów taktycznych oraz tryb multiplayer, w którym zawodników każdej z drużyn kontroluje tercet graczy.

X360PS3PSPWii

Madden NFL Arcade
Madden NFL Arcade

Sportowe 24 listopada 2009

Zabawne i zręcznościowe podejście do futbolu amerykańskiego, nakierowane na wieloosobowe zmagania przez internet. Twórcy skupili się na dynamicznych potyczkach pełnych adrenaliny, które powinny spodobać się zarówno osobom nie lubiącym gier sportowych, jak i zagorzałym fanom futbolu amerykańskiego.

X360PS3

Madden NFL 10
Madden NFL 10

Sportowe 14 sierpnia 2009

Madden NFL 07 to kolejna odsłona bodaj najpopularniejszej i najlepszej serii traktujących o futbolu amerykańskim. W grze otrzymujemy możliwość poprowadzenia jednej z 32 drużyn występujących na co dzień w amerykańskiej National Football League. Gracz nie jest odpowiedzialny wyłącznie za samą rozgrywkę, ale również za przygotowywanie taktyki przed meczem oraz trening swojego zespołu.

X360PS3PS2PSPWii

Madden NFL 09
Madden NFL 09

Sportowe 12 sierpnia 2008

Madden NFL 09 to kolejna odsłona bodaj najpopularniejszej i najlepszej serii gier traktujących o futbolu amerykańskim. Panowie z EA Sports wyposażyli nowego Maddena w szereg usprawnień, czyniąc rozgrywkę jeszcze bardziej realistyczną i grywalną. Uaktualniono też składy wszystkich drużyn. Zabawie towarzyszy profesjonalny komentarz w wykonaniu Toma Hammonda i Crisa Collinswortha.

X360PS3PSPWiiNDSXBOX

NFL Tour
NFL Tour

Sportowe 8 stycznia 2008

Kolejna gra podejmująca tematykę footballu amerykańskiego. Tym razem uczestniczymy w tzw. road shows. Próbujemy zdobyć lukratywny kontrakt, który mógłby umożliwić przystąpienie do rozgrywek ligi NFL.

X360PS3

Madden NFL 08
Madden NFL 08

Sportowe 14 sierpnia 2007

Madden NFL 08 to kolejna część serii Electronic Arts podejmującej temat futbolu amerykańskiego. Jest to w pełni licencjonowany produkt, więc można w nim znaleźć autentycznych graczy, stadiony oraz zespoły znane z najsłynniejszej ligi futbolu amerykańskiego na świecie - National Football League (NFL).

PCX360PS3PS2PSPWiiNDS

Madden NFL 07
Madden NFL 07

Sportowe 22 sierpnia 2006

Madden NFL 07 to kolejna odsłona bodaj najpopularniejszej i najlepszej serii gier traktujących o futbolu amerykańskim. Panowie z EA Sports wyposażyli nowego Maddena w szereg usprawnień, czyniąc rozgrywkę jeszcze bardziej realistyczną i grywalną.

PCX360PS3PS2PSPWiiNDSXBOXGCN

Madden NFL 06
Madden NFL 06

Sportowe 8 sierpnia 2005

Pierwsza edycja legendarnej sportowej serii Madden NFL, która została zrealizowana na zasadach wyłączności, zgodnie z umową zawartą pomiędzy koncernem Electronic Arts, a ligą NFL.

PCX360PS2PSPNDSXBOXGBAGCN

Madden NFL 2005
Madden NFL 2005

Sportowe 9 sierpnia 2004

Madden NFL 2005 jest kolejną częścią zdecydowanie najpopularniejszego cyklu gier nt. amerykańskiego futbolu, firmowanego od końca lat osiemdziesiątych XX wieku nazwiskiem Johna Earla Maddena – słynnego trenera i komentatora telewizyjnego rodem ze Stanów Zjednoczonych.

PCPS2XBOXGBAGCN

Madden NFL 2004
Madden NFL 2004

Sportowe 11 sierpnia 2003

Nowa, ulepszona wersja symulacji futbolu amerykańskiego pochodzącej z firmy Electronic Arts (seria Madden NFL liczy sobie już ponad 14 lat i sprzedała się w ponad 28 milionach egzemplarzy na całym świecie).

PCPS2XBOXGCN

Madden NFL 2003
Madden NFL 2003

Sportowe 12 sierpnia 2002

Kolejna edycja sportowej serii o futbolu amerykańskim, w której znalazły się aktualne składy wszystkich zespołów z profesjonalnej ligi NFL z sezonu 2002. Główne zmiany to nowy komentator Al Michaels, dodatkowy tryb minicamp oraz kilka usprawnień wizualnych.

PCPS2XBOXGCN

Madden NFL 2002
Madden NFL 2002

Sportowe 1 września 2001

Unowocześniona edycja 2002 doskonałego symulatora futbolu amerykańskiego oparta jest na nowym enginie graficznym z możliwością tworzenia własnej drużyny gwiazd.

PCPS2XBOXGCN

Madden NFL 2001
Madden NFL 2001

Sportowe 23 sierpnia 2000

Madden NFL 2001 jest kolejną odsłoną jednej z serii sportówek wydawanych przez koncern Electronic Arts. Autorzy wprowadzili zmiany w mechanizmach rozgrywki, które dodatkowo zwiększają realizm meczów. Uaktualniono też składy wszystkich drużyn i poprawiono system sterowania

PCPS2

Madden NFL 99
Madden NFL 99

Sportowe 30 czerwca 1998

Symulator futbolu amerykańskiego. Obejmujemy kontrolę nad jednym z licencjonowanych zespołów ligi NFL i próbujemy dostać się do finału Super Bowl. W porównaniu z zeszłoroczną edycją wprowadzono znaczne zmiany w grafice, animacjach zawodników oraz rozbudowano dostępne opcje zabawy.

PC

Madden NFL 98
Madden NFL 98

Sportowe 31 października 1997

Kolejna odsłona najpopularniejszej serii gier poświęconej rozgrywkom futbolu amerykańskiego. W porównaniu z zeszłoroczną częścią twórcy ze studia EA Sports skupili się na dopracowaniu mechaniki oraz sztucznej inteligencji zawodników, dzięki czemu mecze zyskały na realizmie.

PC

John Madden Football
John Madden Football

Sportowe 1 stycznia 1989

Firmowana nazwiskiem znanego komentatora Johna Maddena gra sportowa, która zapoczątkowała całą serię produkcji poświęconych futbolowi amerykańskiemu. Gra oferuje możliwość zabawy w trybach Quick Mode oraz Standard Game, a także opcję multiplayer dla dwóch graczy przy jednym komputerze.

PC