Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePS3PSVWiiUWiiX360
Okładka Madden NFL 13 (PS3)

Madden NFL 13

Madden NFL 13 jest 27. odsłoną cyklu sportowych symulacji rozgrywek futbolu amerykańskiego, która swoimi korzeniami sięga lat 80. ubiegłego wieku.

Sportowe | futbol amerykański | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka Madden NFL 13 (PS3)

data premiery gry:

18sty2012

WiiU

28sie2012

X360 PS3 Wii PSV
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Seria Madden NFL nie bez przyczyny uznawana jest za jedną z najstarszych i najdłuższych w historii gier wideo. Na przestrzeni blisko ćwierćwiecza cykl rozwijany przez studio EA Tiburon doczekał się blisko trzydziestu odsłon na kilkunastu platformach sprzętowych. Projektując Madden NFL 13 deweloperzy postawili sobie za cel stworzyć najbardziej realistyczną symulację futbolu amerykańskiego, zacierając granice pomiędzy grą wideo a telewizyjną transmisją wydarzenia sportowego.

Podobnie jak we wcześniejszych częściach serii, gracze mają okazję pokierować poczynaniami zawodników swoich ulubionych drużyn ligi NFL. Oficjalna licencja National Football League pozwoliła twórcom zaimplementować nazwiska wszystkich zespołów i sportowców biorących udział w rozgrywkach sezonu 2012/2013. Deweloperzy z EA Tiburon postarali się też, aby meczom na wirtualnych stadionach towarzyszyła atmosfera zmagań na prawdziwych arenach. Stąd chociażby ponad 200 nowych scenek przerywnikowych, ilustrujących zajścia na boisku, a także efektowne powtórki zdarzeń.

Wśród najważniejszych zmian wprowadzonych w Madden NFL 13 na uwagę zasługuje zmodyfikowany system podań. Z jednej strony twórcy zadbali, by szybkość i trajektoria lotu piłki były bardziej realistyczne, z drugiej jednak umożliwili wykonywanie nietypowych akcji, uruchamiających więcej obszarów na boisku. Znacznie usprawniona została również gra na pozycji quaterbacka. Rozgrywający zyskali ponad 20 nowych zagrań, w tym większe możliwości wykonywania zwodów.

W parze z nowymi mechanizmami podań poszły zmiany w zachowaniu zawodników kontrolowanych przez komputerową sztuczną inteligencję. Futboliści zarówno własnej jak i przeciwnej drużyny szybciej reagują na sytuacje na boisku – wychodzą do piłki, powalają oponentów czy stosują krycie strefowe. Co więcej, rywale potrafią dostosować swoją grę odpowiednio do taktyki wykorzystywanej przez gracza.

Oprawa wizualna Madden NFL 13 stylizowana jest na telewizyjną transmisję meczu. Modele zawodników, tym zwłaszcza gwiazd tego sportu, odwzorowane zostały z dbałością o detale twarzy i budowy ciała. Uwagę przyciągają naturalne ruchy wirtualnych futbolistów, w tym chociażby 430 animacji łapania piłki.

Na potrzeby gry nagrano 82 godziny komentarzy w wykonaniu Jima Nantza oraz Phila Simmsa - dziennikarzy sportowych telewizji CBS. Ścieżka dźwiękowa Madden NFL 13 zawiera 15 utworów autorstwa Colina O'Malley'a w wykonaniu orkiestry symfonicznej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / podzielony ekran    

Nośnik: 1 BD

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 7 głosów czytelników.

Gry podobne do Madden NFL 13

Klasyfikacja PEGI Madden NFL 13

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Madden NFL 13

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Kinect (opcjonalnie)
Sprzedaż serii Madden przekroczyła 99 mln egzemplarzy
Sprzedaż serii Madden przekroczyła 99 mln egzemplarzy

wiadomość2 lutego 2013

Firma Electronic Arts poinformowała, że seria Madden sprzedała się już w ponad 99 milionach egzemplarzy. Ogłoszono również, że tegoroczna odsłona cyklu zadebiutuje w sierpniu.

Wyniki amerykańskiego rynku gier - Call of Duty: Black Ops II najpopularniejszą grą grudnia i całego roku
Wyniki amerykańskiego rynku gier - Call of Duty: Black Ops II najpopularniejszą grą grudnia i całego roku

wiadomość11 stycznia 2013

Firma NPD opublikowała raport podsumowujący miniony grudzień, jak i cały rok 2012. Obyło się bez większych niespodzianek – w Stanach Zjednoczonych gra Call of Duty: Black Ops II zdeklasowała konkurencję, ale jednocześnie nie była w stanie ochronić całego rynku przed sporym spadkiem przychodów.

Wrzesień w USA – sukces Borderlands 2 i słaba ogólna kondycja branży
Wrzesień w USA – sukces Borderlands 2 i słaba ogólna kondycja branży

wiadomość12 października 2012

Organizacja analityczna NPD Group poinformowała o wynikach finansowych osiągniętych przez amerykański rynek gier we wrześniu tego roku. Niestety, nie dają one powodów do optymizmu. Nie zabrakło jednak również pozytywnych nowin, w tym doskonałego wyniku Borderlands 2.

Sierpniowy raport NPD – Darksiders II na czele, ale dzięki nieuwzględnieniu Madden NFL 13
Sierpniowy raport NPD – Darksiders II na czele, ale dzięki nieuwzględnieniu Madden NFL 13

wiadomość7 września 2012

Firma badawcza NPD opublikowała raport o wynikach branży gier komputerowych w Stanach Zjednoczonych, osiągniętych w sierpniu tego roku. Także w tym miesiącu mieliśmy do czynienia z negatywnymi trendami, nekającymi twórców gier i sprzętu komputerowego od dłuższego czasu.

Sprzedano 900 tysięcy egzemplarzy Madden NFL 13 w 24 godziny
Sprzedano 900 tysięcy egzemplarzy Madden NFL 13 w 24 godziny

wiadomość31 sierpnia 2012

Madden NFL 13 pobił rekord sprzedaży serii – w ciągu 24 godzin od premiery z półek sklepowych zniknęło ponad 900 tysięcy pudełek. Wynik przełożył się na aktywność graczy w trybie online, która także była znacznie wyższa.

X360
PS3
Wii
PSV
WiiU