Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 czerwca 2012, 23:40

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Konferencja Microsoftu - Halo 4, Splinter Cell: Blacklist, Gears of War: Judgement, Forza Horizon, Call of Duty: Black Ops II

Targi E3 w Los Angeles możemy uznać za otwarte. Firma Microsoft jako pierwsza zakończyła konferencję prasową, na której mogliśmy poznać trochę szczegółów na temat nadchodzących gier na Xboksa 360. W naszej relacji znajdziecie streszczenie tego wydarzenia.

Za nami pierwsza konferencja targów E3 w Los Angeles. Swoje propozycje na najbliższe miesiące przedstawiła firma Microsoft, która skupiła się na prezentowaniu nowych gier na Xboksa 360, wsparciu Kinecta oraz kolejnych funkcjonalnościach w usłudze Xbox Live. Zgodnie z przewidywaniami, nie wspomniano ani słowem o konsoli nowej generacji.

Halo 4

Wszystko zaczęło się od prezentacji zwiastuna oraz właściwej rozgrywki w grze Halo 4. Było to o tyle zaskakujące, że w poprzednich latach firma Microsoft na początek przedstawiała nową odsłonę serii Call of Duty. Pokaz Halo 4 rozpoczyna się w dżungli, a w głównej roli występuje oczywiście Master Chief.

Główny bohater przemierzając dżunglę natrafia na pierwszych Covenantów, z którymi szybko sobie radzi. Później następuje konfrontacja z nowym rodzajem przeciwników – jeden z nich potrafi w mgnieniu oka pojawić się obok Master Chiefa. Ten na koniec używa specjalnego wizjera pokazującego dużą liczbę przeciwników dookoła. Nagle jeden z nich atakuje bohatera i prezentacja się kończy. Premiera Halo 4 odbędzie się 6 listopada 2012 roku.

Tom Clancy’s Splinter Cell: Blacklist

Następnie na dużym ekranie można było zobaczyć grę Tom Clancy’s Splinter Cell: Blacklist, czyli kolejną odsłonę przygód Sama Fishera. Akcja prezentowanego fragmentu rozgrywki dzieje się na obrzeżach Iranu, a główny bohater jest początkowo przebrany za Araba. Po dostaniu się do jednego z namiotów szybko pozbawia życia trzech przeciwników i wychodzi ubrany w swój tradycyjny kombinezon z goglami na głowie.

Już na pierwszy rzut oka widać, że rozgrywka czerpie pełnymi garściami z ostatniej odsłony, czyli Splinter Cell: Conviction. Znane z niej elementy mechaniki rozgrywki tym razem zostały jeszcze bardziej rozwinięte. Dalej możemy więc oznaczać wrogów, których Fisher zlikwiduje automatycznie, ale teraz dodatkowo może zrobić to w ruchu.

Produkcja studia Ubisoft Toronto zaoferuje wsparcie dla kontrolera Kinect. Jego posiadacze będą mogli skorzystać z funkcji komunikacji głosowej i na przykład odwrócić uwagę strażnika szeptem, bądź przywołać wsparcie. Można się tylko domyślać, że podobne opcje będą dostępne również bez posiadania Kinecta, choć na konferencji nie zostało to potwierdzone.

Zaprezentowany fragment rozgrywki pokazuje, że często nie obędzie się bez udania się w sam środek akcji, więc fani pełnoprawnych skradanek mogą poczuć się zawiedzeni. Twórcy zapowiedzieli, że poza kampanią dla jednego gracza po raz kolejny dostaniemy także tryb kooperacji oraz tradycyjny multiplayer. Premiera odbędzie się wiosną 2013 roku.

FIFA 13 / Madden NFL 13

Wsparcie dla Kinecta otrzyma również FIFA 13, o czym mówiło się zresztą na zeszłorocznych targach E3. Gracz będzie mógł za pomocą prostych komend szybko zmienić zawodników, zmodyfikować formacje, a nawet skomentować decyzję sędziego, co w skrajnych przypadkach może nawet zakończyć się otrzymaniem żółtej kartki. Twórcy zapowiadają obsługę wielu języków – być może wśród nich znajdzie się także język polski.

Po chwili na scenie pojawił się Joe Montana, była gwiazda ligi NFL. Zaprezentował on działanie komend głosowych na przykładzie gry Madden NFL 13. System rozpoznawał głos bez problemu, ale niestety zdarzały się przeskoki animacji, gdy konsola przetwarzała otrzymane polecenie. Miejmy nadzieję, że do czasu premiery pełnej wersji zostanie to poprawione. Madden NFL 13 zadebiutuje 28 sierpnia w Stanach Zjednoczonych.

Fable: The Journey

Zabrakło dłuższej prezentacji gry Fable: The Journey. Firma Microsoft pokazała tylko zwiastun produkcji Lionhead Studios, w którym przedstawiono możliwości sterowania oferowane przez kontroler Kinect. Tytuł na pierwszy rzut oka przypomina grę Medieval Moves: Wyprawa Trupazego znaną posiadaczom PlayStation 3. Fable: The Journey zadebiutuje w tegorocznym okresie przedświątecznym.

Gears of War: Judgement

Niestety, szerzej nie zaprezentowano również Gears of War: Judgement, czyli kolejnej odsłony popularnej sagi, tym razem tworzonej przy udziale polskiego studia People Can Fly. Otrzymaliśmy jedynie półtoraminutowy trailer zapowiadający, że tym razem głównym bohaterem będzie Baird, którego doskonale znają fani poprzednich części cyklu. Premiera w 2013 roku.

Forza Horizon

Festiwal krótkich zwiastunów zakończono za sprawą materiału promocyjnego gry Forza Horizon. Produkcja studia Playground Games w Stanach Zjednoczonych zadebiutuje 23 października bieżącego roku. Doczekamy się implementacji otwartego terenu w słonecznym kolorado oraz zmienny cykl pór dnia. Nie jest wykluczone, że tym razem otrzymamy bardziej zręcznościowe podejście do tematu.

Xbox 360

Kolejna część konferencji skupiała się na nowych możliwościach przeznaczonych dla posiadaczy Xboksa 360. Dla przykładu, wyszukiwarka Bing zostanie rozbudowana o możliwość odnajdywania filmów według gatunków. Od jesieni z Kinectem będziemy mogli porozumiewywać się w dwunastu nowych językach – niestety, wśród nich brakuje polskiego.

Mieszkańców naszego kraju wiele z ujawnionych funkcjonalności w ogóle nie będzie interesować. Za to Amerykanie otrzymają możliwość oglądania meczów NBA oraz NHL, a zapowiedziano też opcję oglądania nowych stacji telewizyjnych, takich jak Nickelodeon, czy jeszcze więcej materiałów od ESPN.

Ujawniono również nową usługę Xbox Music, pozwalającą słuchać, dzielić się oraz personalizować zgromadzone utwory muzyczne z dostępnej bazy 20 milionów piosenek. Będzie ona dostępna dla posiadaczy Xboksa 360, PC, smartfonów oraz tabletów. Trudno powiedzieć, czy i kiedy skorzystają z niej Polacy. Możemy za to liczyć na aplikację Nike+ Kinect Training spełniającą funkcję swego rodzaju programu treningowego wykorzystującego kontroler Kinect do analizowania postępów w ćwiczeniach fitness. Premiera w tegorocznym okresie przedświątecznym.

Niezwykle obiecująco zapowiada się usługa Xbox SmartGlass, która pozwoli na bardzo swobodną komunikację między konsolą, a urządzeniami mobilnymi z systemem Windows, iOS lub Android. Nic nie będzie stało na przeszkodzie, by rozpocząć oglądanie filmu na tablecie, a następnie jednym przyciskiem przenieść obraz na ekran telewizora. W tym czasie na urządzeniu mobilnym będziemy mogli przejrzeć informacje na temat danego dzieła, a nawet sprawdzić, gdzie rozgrywa się jego akcja.

Xbox SmartGlass znajdzie zastosowanie także w grach. W produkcji sportowej za pomocą tabletu zmienimy taktykę drużyny, a w Halo 4 przejrzymy swoje statystyki w rozgrywkach sieciowych. W teorii wygląda to na bardzo wygodną funkcjonalność, ale dopiero pod koniec roku dowiemy się, jak to wszystko rzeczywiście będzie działać.

Małą niespodzianką jest potwierdzenie przeglądarki Internet Explorer przystosowanej specjalnie do Xboksa 360. Co ciekawe, ją również obsłużymy za pomocą usługi Xbox SmartGlass. Na konferencji pokazano, jak poruszać się na tablecie po witrynach wyświetlanych na dużym ekranie telewizora. Widok można przybliżać lub pomniejszać. Internet Explorer zostanie udostępniony użytkownikom Xboksa 360 jesienią tego roku.

Tomb Raider

Firma Microsoft powróciła do gier za sprawą robiącej ogromne wrażenie prezentacji nowej odsłony Tomb Raider. Zobaczyliśmy młodą Larę Croft strzelającą z łuku, shotguna oraz unikającą ataków przeciwników. W czasie walki wykorzystamy elementy otoczenia, na przykład przewracając beczki, lub podpalając różne przedmioty.

Możemy liczyć także na sporo eksploracji i elementów platformowych. Główna bohaterka ciągle musi walczyć o życie, co widzimy chociażby w trakcie sekwencji lotu spadochronem. Prezentacja zakończyła się informacją, że pierwszy dodatek DLC do produkcji studia Crystal Dynamics zostanie wydany najpierw na Xbox Live.

Nowe gry tylko na Xboksa 360

Następnie otrzymaliśmy zwiastuny trzech produkcji, które ukażą się wyłącznie na Xboksie 360. Pierwszą z nich jest Ascend: New Gods – gra akcji w stylu Bloodforge, nad którą pracuje zespół Signal Studios (Toy Soldiers). Drugim tworem jest LocoCycle od studia Twisted Pixel, o której nie wiemy zbyt wiele. Na koniec pokazano trailer gry logicznej Matter, stworzonej z myślą o posiadaczach Kinecta. Wszystkie trzy dzieła zadebiutują w 2013 roku.

Resident Evil 6

Na scenie pojawili się również przedstawiciele firmy Capcom, którzy pokazali fragment rozgrywki Resident Evil 6. Zobaczyliśmy sekcję z Leonem w roli głównej, który przebijał się przez kolejne zastępy zombiaków. Trudno powiedzieć, na ile reprezentatywny to fragment, bo było tu bardzo dużo akcji. Całość kończyła się niezwykle efektownym rozbiciem się helikoptera o pędzący pociąg – scena niczym w kolejnej odsłonie Call of Duty… Również w tym przypadku dodatki DLC pojawią się najpierw na Xbox Live.

Wreckateer

Wreckateer to kolejna propozycja dla posiadaczy Kinecta. Na konferencji pokazano, jak będzie wyglądać rozgrywka w tym dziele. Polega na strzelaniu z katapulty w stronę zamku i doprowadzeniu do jak największych zniszczenia. Pomysł na zabawę przypomina trochę Angry Birds i z pewnością będzie to niezobowiązujący tyuł na krótkie sesje. Wreckateer ukaże się latem bieżącego roku w usłudze Xbox Live.

South Park: The Stick of Truth

Konferencję firmy Microsoft odwiedzili także Trey Parker oraz Matt Stone. Twórcy opowiedzieli o bardzo dużej ilości pracy włożonej w stworzenie gry South Park: The Stick of Truth. Niestety, zabrakło nowych szczegółów dotyczących rozgrywki. Zaprezentowano jedynie nowy zwiastun, który możecie oglądać poniżej.

Dance Central 3

Firma Microsoft oficjalnie zapowiedziała również grę Dance Central 3. Na tym należałoby zakończyć, bo nie poznaliśmy żadnych szczegółów na temat produkcji muzycznej studia Harmonix. Na scenie pojawił się jedynie wokalista Usher, który zatańczył na scenie z grupą ludzi i zapowiedział, że jest jednym z choreografów pomagających twórcom przy tworzeniu omawianego tytułu.

Call of Duty: Black Ops II

Konferencja została zakończona prezentacją gry Call of Duty: Black Ops II. Rozgrywka w żadnym elemencie nie zaskoczyła i jest dokładnie tym, do czego przyzwyczaili nas twórcy cyklu. Tradycyjnie mamy więc do czynienia z mnóstwem widowiskowej akcji, która nie ma zbyt wiele wspólnego z realizmem.

Największą zmianą w stosunku do poprzednich części serii wydaje się oczywiście przeniesienie akcji w przyszłość. Daje się to odczuć na każdym kroku – bohaterom towarzyszą drony, uzbrojenie jest znacznie bardziej zaawansowane, a na koniec prezenter usiadł za sterami myśliwca F35. Pokaz zakończył się informacją, że wszystkie dodatki DLC do gry tradycyjnie pojawią się najpierw na Xbox Live.

Podsumowanie

Konferencja firmy Microsoft nie zaskoczyła niczym wyjątkowym. Osoby spodziewające się prezentacji następcy Xboksa 360 będą musiały jeszcze trochę poczekać, na co zresztą wskazywały ostatnie doniesienia. Amerykański gigant skupił się na prezentacji nadchodzących gier na Xboksa 360, dalszym promowaniu kontrolera Kinect, a także zapowiedzi nowych funkcjonalności dla posiadaczy konsoli. Poniżej możecie obejrzeć pełny zapis konferencji.