Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiX360
Okładka Forza Horizon (X360)

Forza Horizon X360

Spin-offowa odsłona popularnego cyklu symulacji samochodowych Forza Motorsport. Jej produkcji podjęło się studio Playground Games przy wsparciu ze strony ekipy deweloperskiej Turn 10 Studios i firmy Microsoft Game Studios.

Wyścigi | samochodowe | Kinect | sandbox | Xbox SmartGlass | tytuły ekskluzywne Xbox

Microsoft Xbox 360
Okładka Forza Horizon (X360)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji X360:

23października2012

26października2012

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Forza Horizon to gra wyścigowa, która oferuje świeże spojrzenie na tematykę serii i nie stanowi jej bezpośredniej kontynuacji. Tym razem ojcowie marki, czyli zespół Turn 10, pełnili jedynie rolę pomocniczą, natomiast główny ciężar obowiązków produkcyjnych wzięło na siebie studio Playground Games. Jest to debiutancki projekt tego dewelopera, ale w jego szeregach znajdują się weterani branży, którzy wcześniej pracowali w takich firmach jak Guerrilla Games, Rockstar North, Bizarre Creations czy Codemasters.

Akcja osadzona jest na drogach stanu Kolorado, w trakcie wielkiego tytułowego festiwalu muzyczno-samochodowego. Dzięki temu twórcy mogli połączyć piękne lokacje z popularnymi utworami muzycznymi i jednocześnie dostarczyć atmosferę święta motoryzacji. Gra opracowana została jako projekt uboczny w stosunku do cyklu Forza Motorsport. W przeciwieństwie do tej serii autorzy postawili na swobodniejsze i bardziej zwariowane podejście do tematyki wyścigów. Mimo to całość oparto na silniku fizycznym poprzednich odsłon i po wyłączeniu wszystkich ułatwień uzyskujemy całkiem realistyczny model jazdy. Jednocześnie tutaj nie liczą się jedynie osiągi czasowe i zamiast tego gracze muszą wykazać się również efektownym stylem jazdy. Ponadto, w przeciwieństwie do poprzednich części, Forza Horizon oferuje świat o otwartej strukturze. Wirtualne uniwersum zaprojektowano jako wielki plac zabaw, w którym sami wybieramy, jakie atrakcje związane z wyścigami interesują nas najbardziej.

W Forza Horizon gracze mogą zasiąść za kierownicami wielu licencjonowanych samochodów, takich jak m.in. Dodge Viper, Nissan Skyline GT R34, Ford GT40, Audi Quattro, Mazda RX8, czy Nissan 370Z. Wśród dostępnych atrakcji znajdziemy tradycyjne wyścigi, zarówno po zamkniętych torach wymagających kilku okrążeń, jak i na zwykłych drogach czy rajdy po bezdrożach. Zabawę urozmaica dynamiczny tryb dnia i nocy. Nie zabrakło również systemu tuningowania, który pozwala na poprawienie osiągów posiadanych maszyn. Zarówno nowe samochody, jak i ulepszenia kupujemy za wirtualne kredyty, które otrzymujemy jako nagrodę za zwycięstwa. Zakupów można także dokonywać w systemie mikrotransakcji. Gra oferuje nie tylko rozgrywkę dla pojedynczego gracza, ale również rozbudowane opcje multiplayer dla maksymalnie ośmiu osób. Gracze mogą konkurować na wyniki w specjalnie przygotowanych wydarzeniach sieciowych lub też wziąć udział w kilku trybach bezpośredniej rywalizacji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,9 / 10 na podstawie 1324 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.3 / 10 na podstawie 158 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 229,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Forza Horizon

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
Recenzja gry Forza Horizon - szalone wyścigi w stanie Kolorado
Recenzja gry Forza Horizon - szalone wyścigi w stanie Kolorado

Recenzja 19 października 2012, 18:30

Niestety, całe to bogactwo wraz z oprawą graficzną wymagało pewnych ustępstw i poza kosmetycznymi w Forzy Horizon nie doświadczymy żadnych uszkodzeń. Zresztą po włączeniu odpowiedniej opcji w menu samochód nawet po staranowaniu pozostaje czysty i gładki niczym pupcia niemowlaka. Istnieje także możliwość wyboru trybu jazdy pomiędzy zręcznościowym a symulacyjnym, ale jakości zwykłej Forzy w trybie symulacji też nie ma co oczekiwać. I to nawet po wyłączeniu wszelkich wspomagaczy, co zresztą polecam uczynić, bo z kontrolą trakcji czy ABS-em najbardziej nerwową maszynę prowadzi się jak dziecięcy wózek z owym niemowlakiem o czystej pupci. Tak, Horizon to pozycja zdecydowanie nie dla harkorowych fanów szybkości.