Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria NHL - seria gier

Seria sportowych symulacji rozgrywek hokeja na lodzie oparty o licencję największej amerykańskiej ligi hokejowej. Marka znajduje się w posiadaniu koncernu Electronic Arts, a dewelopingiem gier z cyklu zajmuje się studio EA Canada.

NHL należy do grona najstarszych i najdłużej rozwijanych sportowych serii w dziejach branży gier wideo. Jej początki sięgają roku 1991 i wydanej na konsolę Sega Mega Drive gry NHL Hockey. Od tego czasu kolejne odsłony cyklu ukazują się w regularnych, jednorocznych odstępach czasowych w wersjach adresowanych na najpopularniejsze platformy sprzętowe. Markę uzupełniają sporadycznie wydawane spin-offy (np. 3 on 3 NHL Arcade i NHL Slapshot).

Od samego początku seria posiada oficjalną licencję amerykańskiej ligi hokejowej – National Hockey League. Pozwala to deweloperom z EA Canada na wykorzystanie autentycznych nazw i symboli drużyn, a także nazwisk i podobizn zawodników. Od wielu lat umieszczenie wybranego przez fanów hokeisty na okładce gry uznawane jest za bardzo prestiżowe wyróżnienie.

Wzorem innych sportowych serii rozwijanych przez studio EA Canada (np. FIFA), rozgrywka w grach z cyklu NHL stanowi połączenie elementów symulacyjnych, zręcznościowych i strategicznych. Gracze nie tylko mogą kontrolować poczynania zawodników na lodowisku, ale także ustalać strategię drużyny, a nawet zająć się rozwojem kariery zawodników. W nowszych produkcjach pojawia się także rozbudowany tryb zabawy wieloosobowej, funkcje społecznościowe oraz rozległa baza danych statystycznych.

Na tle konkurencyjnych tytułów, gry z serii NHL odznaczają się na ogół atrakcyjną oprawą audiowizualną. Sposób prezentacji wydarzeń na wirtualnych lodowiskach wzorowany jest na telewizyjnych transmisjach, a w rolę komentatorów wcielają prawdziwi sprawozdawcy sportowi (np. Craig Simpson, Don Taylor i Bill Clement). Deweloperzy przyjęli ewolucyjny model rozwoju cyklu, co oznacza, że jego kolejne odsłony nie różnią się znacząco od siebie, choć każda zawiera przynajmniej kilka nowych elementów lub usprawnień technicznych.

NHL 24
NHL 24

Sportowe 6 października 2023

Trzydziesta trzecia część serii poświęconych hokejowi gier sportowych. NHL 24 oferuje poprawioną fizykę i animacje, funkcjonalność cross-platform, a także technologię Exhaust Engine, która odświeża szereg aspektów rozgrywki.

PS5XSXPS4XONE

NHL 23
NHL 23

Sportowe 14 października 2022

Kolejna odsłona popularnej serii traktującej o hokeju, rozwijanej przez EA Sports. NHL 23 raczej skupia się na rozwoju znanych graczom elementów niż rewolucjonizowaniu rozgrywki względem poprzednich części.

PS5XSXPS4XONE

NHL 22
NHL 22

Sportowe 15 października 2021

Kontynuacja popularnej serii gier sportowych o dyscyplinie hokeja od studia EA Sports. Opracowane na silniku Frostbite NHL 22 zapewnia lepszą jakość rozgrywki, wprowadzając nową animację oczu i dopracowane wizerunki rzeczywistych zawodników Narodowej Ligii Hokeja.

PS5XSXPS4XONE

NHL 21
NHL 21

Sportowe 16 października 2020

NHL 21 to kolejna odsłona popularnego cyklu sportowego od studia EA Sports, powiązanego z dyscypliną hokeja. Tradycyjnie otrzymujemy sporą dawkę realizmu oraz możliwość pokierowania zawodnikami i drużynami znanymi z prawdziwego świata.

PS4XONE

NHL 20
NHL 20

Sportowe 13 września 2019

Kolejna odsłona popularnej serii symulatorów hokeja. W produkcji tej kierujemy licencjonowanymi i realistycznie odwzorowanymi drużynami oraz zawodnikami, znanymi z amerykańskiej ligi NHL. Podobnie jak wszystkie poprzednie odsłony, tytuł został stworzony przez studio EA Sports.

PS4XONE

NHL 19
NHL 19

Sportowe 14 września 2018

Kolejna część popularnego cyklu symulatorów hokeja, w którym kierujemy licencjonowanymi i realistycznie odwzorowanymi drużynami oraz zawodnikami. Podobnie jak wszystkie poprzednie części, gra NHL 19 została stworzona przez studio EA Sports.

PS4XONE

NHL 18
NHL 18

Sportowe 15 września 2017

NHL 18 to kolejna odsłona serii gier sportowych NHL tworzonych przez EA Sports – jeden z oddziałów Electronic Arts. Rozgrywka opiera się na podobnych zasadach co w poprzedniczkach, starając się wiernie odwzorowywać zmagania hokeistów, ale twórcy wprowadzili kilka większych zmian. Jedną z nich jest system Defensive Skill Stick, zapewniający większą kontrolę nad zawodnikiem oraz kijem hokejowym podczas obrony. Atakujący doczekali się nowych ruchów, sprawiających, że gra jest płynniejsza i efektowniejsza. Zatroszczono się też o doskonalszą sztuczną inteligencją – od teraz koledzy z drużyny lepiej wystawiają się na pozycje, skuteczniej bronią, ale z drugiej strony zawodnicy SI stanowią większe zagrożenie. Ponadto pojawił się tryb 3 na 3, zmieniający nieco zasady gry - gdy obu drużynom brakuje dwóch zawodników, istnieje większe pole manewru na lodzie. NHL 18 umożliwia również rozgrywkę w bardziej klasycznych trybach: rywalizacyjnych oraz lokalnym i sieciowym co-opie.

PS4XONE

NHL 17
NHL 17

Sportowe 13 września 2016

Kolejna odsłona popularnej serii sportowej poświęconej hokejowi na lodzie, rozwijanej przez studia EA Sports nieprzerwanie od połowy lat 90. ubiegłego wieku. Pod względem mechaniki, NHL 17 nie odbiega w sposób znaczący od poprzednich odsłon cyklu, jednak w grze pojawiło się tradycyjnie kilka nowinek oraz ulepszeń. Deweloperzy rozwinęli m.in. sztuczną inteligencję bramkarzy, ulepszyli fizykę oddziałującą na sportowców podczas bliskich kontaktów, zmienili system podań i wykonywania obrotów, a także dodali kilka nowych "cieszynek". NHL 17 po raz pierwszy w historii serii pozwala na rozegranie International Tournament Mode, czyli światowego turnieju, w którym walczymy drużynami narodowymi. Listę wariantów zabawy uzupełniają znane wcześniej tryby, w tym Draft Champions czy Franchise Mode (rozbudowany tryb Be a GM). Swoistą ciekawostkę stanowi też tryb Arena Creator, w którym możemy stworzyć wymarzone lodowisko.

PS4XONE

NHL 16
NHL 16

Sportowe 15 września 2015

Następna pełnoprawna odsłona jednej z najpopularniejszych serii gier sportowych poświęconych hokejowi na lodzie. Wydana na konsolach ósmej generacji produkcja EA Sports oferuje tradycyjnie pełną licencję amerykańsko-kanadyjskiej ligi NHL oraz szeroką gamę zróżnicowanych trybów rozgrywki. Wśród nich na czoło wysuwa się tryb Be a GM, który tym razem nie polega tylko na pozyskiwaniu nowych zawodników do drużyny, ale robieniu tego w taki sposób, aby sportowcy pasowali do siebie, a relacje między nimi wpływały na wyniku zespołu. Prócz tego w grze znajdziemy tradycyjny tryb kariery Be a Pro, który doczekał się zmienionego systemu progresji, wieloosobowy EA SPORTS Hockey League, a także Hockey Ultimate Team, będący odpowiednikiem bliźniaczego trybu z serii FIFA. Pod względem rozgrywki, NHL 16 nie odbiega znacząco od rozwiązań z poprzednich części cyklu, jednakże autorzy postarali się o większe możliwości kierowania zawodnikami, nowe narzędzia treningowe oraz udoskonaloną oprawę graficzną.

PS4XONE

NHL Legacy Edition
NHL Legacy Edition

Sportowe 15 września 2015

Specjalna edycja popularnej serii hokejowej firmy EA Sports, wydana wyłącznie na PlayStation 3 oraz Xboksie 360. NHL Legacy Edition oferuje najpopularniejsze tryby single oraz multiplayer, a także elementy rozgrywki z ostatnich dziewięciu lat. Rozgrywka polega tradycyjnie na kontrolowaniu ulubionej drużyny, zarządzaniu nią, ustalaniu taktyk przed meczami i dostosowaniu ich w trakcie spotkania.

X360PS3

NHL 15
NHL 15

Sportowe 9 września 2014

Kolejna z dorocznych edycji popularnej serii sportowej, bazującej na licencji amerykańsko-kanadyjskiej zawodowej ligi hokeja. Nowa odsłona jednej z flagowych marek kanadyjskiego giganta EA Sports, pozwala po raz kolejny zasmakować prawdziwych hokejowych emocji, wybierając jeden z szeregu trybów rozgrywki przeznaczonych do zabawy w pojedynkę lub rywalizacji wieloosobowej. Największe zmiany wprowadzono tym razem głównie w warstwie technicznej, dzięki zastosowaniu nowego, realistycznego silnika fizycznego, sterującego zachowaniem graczy oraz krążka. Poprawiono także mimikę twarzy oraz gesty, odzwierciedlające towarzyszące grze emocje. Autorzy usprawnili sztuczną inteligencję, wprowadzili nowe typy zagrań oraz większe zróżnicowanie czynników, wpływających na umiejętności zawodników. Zmianie uległ też wygląd kibiców i cały system prezentacji spotkania, zaś zupełnie nowy duet komentatorski wspomagany jest przez reportera, relacjonującego wydarzenia bezpośrednio z lodowiska.

PS4XONEX360PS3

NHL 14
NHL 14

Sportowe 10 września 2013

Kolejna odsłona gry sportowej traktującej o hokeju na lodzie. Twórcy postanowili po raz kolejny zwiększyć realizm produkcji, korzystając z rozwiązań zastosowanych w innych grach koncernu Electronic Arts – FIFA i Fight Night. Ulepszono między innymi system kolizji i walki.

X360PS3

NHL 13
NHL 13

Sportowe 11 września 2012

Kolejna odsłona popularnej serii symulatorów hokeja na lodzie w wydaniu studia EA Sports. Tym razem twórcy, świętując dwudziestolecie cyklu na rynku, postawili na ulepszenie realizmu silnika fizycznego, rozbudowę aspektów taktycznych oraz wzbogacenie rozgrywki wieloosobowej.

X360PS3

NHL 12
NHL 12

Sportowe 9 września 2011

NHL 12 to kolejna gra ze sportowej serii bazującej na licencji najsłynniejszej ligi hokejowej na świecie. Deweloperzy postarali się, by tym razem starcia na lodowiskach były bardziej widowiskowe i atrakcyjne wizualnie.

X360PS3

NHL 11
NHL 11

Sportowe 7 września 2010

Następna odsłona serii symulujących rozgrywki hokejowe. Dzięki wykorzystaniu oficjalnej licencji NHL dostajemy znane z rzeczywistości kluby oraz lodowiska, po których jeżdżą słynni zawodnicy. Wprowadzono ponad 200 usprawnień w mechanice rozgrywki, w tym ulepszono grę ciałem. Czyni to przebieg meczów znacznie bardziej realistycznym.

X360PS3

NHL 10
NHL 10

Sportowe 15 września 2009

NHL 10 to kolejna część jednej z najpopularniejszych serii hokejowych. Poza zaktualizowanymi składami drużyn NHL i AHL autorzy wprowadzili również sporo zmian do mechanizmów rozgrywki. Najważniejszym z jest tryb FPP podczas bójek z innymi zawodnikami. Natomiast nowy silnik fizyczny zapewnia zwiększony realizm meczów.

X360PS3

NHL 09
NHL 09

Sportowe 9 września 2008

NHL 09 to kolejna odsłona jednego z wydawanych przez Electronic Arts cyklów gier sportowych, w tym wypadku, jak sama nazwa wskazuje, poświęconego hokejowi na lodzie, a dokładniej północnoamerykańskiej profesjonalnej lidze NHL.

PCX360PS3PS2

NHL 08
NHL 08

Sportowe 11 września 2007

NHL 08 to następna edycja rozbudowanego symulatora rozgrywek hokejowych, traktującego o najbardziej profesjonalnej lidze tego sportu, czyli północnoamerykańskiej NHL. Kolejne odsłony serii pojawiają się co roku, a ich opracowaniem zajmuje się EA Sports, czyli oddział koncernu Electronic Arts, który ma na swoim koncie także takie pozycje jak FIFA czy Madden NFL 07.

PCX360PS3PS2

NHL 07
NHL 07

Sportowe 12 września 2006

NHL 07 to symulator rozgrywek hokejowych, traktujący o najbardziej profesjonalnej i najlepszej lidze hokeja na świecie – północnoamerykańskiej NHL. Wszystkie kolejne części serii co roku przechodziły mniej lub bardziej poważną renowację, oferując szereg nowych możliwości oraz zaktualizowaną bazę danych zespołów i zawodników. Nie inaczej jest i tym razem.

PCX360PS2PSPXBOX

NHL 06
NHL 06

Sportowe 6 września 2005

NHL 06 to przygotowana przez studio deweloperskie EA Canada gra sportowa, w której gracze mają okazję wziąć udział w meczach amerykańskiej ligi hokeja na lodzie rozgrywanych w sezonie 2004/2005. W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami serii twórcy wprowadzili szereg nowych zagrań i ruchów zawodników, a także poprawili jakość oprawy wizualnej.

PCPS2XBOXGCN

NHL 2005
NHL 2005

Sportowe 14 września 2004

NHL 2005 to kolejna odsłona zdecydowanie najpopularniejszego cyklu realistycznych gier o hokeju na lodzie, posiadającego oficjalną licencję profesjonalnej amerykańsko-kanadyjskiej ligi NHL (National Hockey League).

PCPS2XBOXGCN

NHL 2004
NHL 2004

Sportowe 22 września 2003

Kolejna wersja rozwojowa słynnej hokejowej serii zapoczątkowuj przez korporację Electronic Arts Inc. w roku 1994. Tradycyjnie już autorzy dołożyli wszelkich starań, by gra jak najwierniej odpowiadała rzeczywistości.

PCPS2XBOXGCN

NHL 2003
NHL 2003

Sportowe 1 października 2002

NHL 2003 to kolejna edycja symulacji hokeja z EA Sports. Ponownie możemy uczestniczyć w rozgrywkach NHL, najbardziej elitarnej ligi hokejowej na świecie. Tym razem w grze znalazły się wszystkie kluby w składzie z sezonu 2003.

PCPS2XBOXGCN

NHL 2002
NHL 2002

Sportowe 19 września 2001

Nowa adaptacja znanej serii sportowej NHL zawiera wszystkie licencjonowane zespoły ligi NHL w sezonie 2002 oraz zwiększoną ilość trybów gry z możliwością przeglądania pomeczowych skrótów z profesjonalnym kometarzem.

PCPS2XBOX

NHL 2001
NHL 2001

Sportowe 27 września 2000

Edycja 2001 jednej serii symulujących rozgrywki hokejowe. Dzięki wykorzystaniu oficjalnej licencji gra może się pochwalić odwzorowaniem wszystkich rzeczywistych drużyn i zawodników ligi NHL. W porównaniu z poprzednimi odsłonami zwiększono realizm rozgrywki i rozbudowano opcje sieciowe.

PCPS2

NHL 2000
NHL 2000

Sportowe 15 września 1999

Uaktualniona odsłona świetnej gry sportowej traktującej o hokejowej lidze NHL. Obejmij piecze nad całą drużyną i w kolejnych meczach wywalcz mistrzostwo ligi.

PC

NHL 99
NHL 99

Sportowe 21 października 1998

Jest to kolejna wersja flagowej gry sportowej Electronic Arts o amerykańskiej lidze hokejowej NHL, dająca nam unikalną możliwość ścierania się na zimnej tafli z najlepszymi zawodnikami tego sportu.

PC

NHL Hockey 96
NHL Hockey 96

Sportowe 9 lipca 1996

Kolejny przedstawiciel hokejowej serii gier EA Sports, która została zapoczątkowana już w 1993 roku. W porównaniu do pierwowzoru, ta edycja NHL Hockey charakteryzuje się zupełnie nowatorskim podejściem do tematu symulacji jednej z najbardziej widowiskowych dyscyplin sportów zimowych.

PC

NHL Hockey 95
NHL Hockey 95

Sportowe 13 sierpnia 1994

Reprezentant popularnej serii gier sportowych, podejmujących tematykę hokeja na lodzie. Najpoważniejsze usprawnienie edycji 95 dotyczy dodania pełnego sezonu rozgrywek.

PC