Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportoweX360PS3
Okładka NHL 13 (X360)

NHL 13

Kolejna odsłona popularnej serii symulatorów hokeja na lodzie w wydaniu studia EA Sports. Tym razem twórcy, świętując dwudziestolecie cyklu na rynku, postawili na ulepszenie realizmu silnika fizycznego, rozbudowę aspektów taktycznych oraz wzbogacenie rozgrywki wieloosobowej.

Sportowe | hokej | sporty zimowe

Okładka NHL 13 (X360)

data premiery gry:

11wrz2012

X360 PS3
Kolekcja gier
Obserwuj grę

NHL 13 to kontynuatorka tradycji jednej z najstarszych marek na rynku gier w zakresie symulatorów sportowych. Została wydana dwadzieście lat po pierwszym tytule z serii. Nic więc dziwnego, że twórcy ze studia EA Sports postanowili uczcić tę okazję wieloma nowymi elemenami rozgrywki.

Cel gier z tej serii pozostaje oczywiście niezmieniony od lat. Jest nim poprowadzenie wybranej drużyny hokejowej do zwycięstwa w Pucharze Stanleya. Aby to osiągnąć, deweloperzy oddali do dyspozycji gracza szereg trybów rozgrywki – od pojedynczych meczów po karierę oraz możliwość zmierzenia się z innymi fanami serii w Internecie.

NHL 13 stawia przede wszystkim na jeszcze większy realizm. Dzięki wprowadzeniu funkcji True Performance Skating, bazującej na zaawansowanym silniku fizycznym oraz ponad 1000 animacji zderzeń, EA Sports udało się o wiele bardziej wiarygodnie odwzrować dynamikę współczesnych rozgrywek hokejowych. Dynamiczne zwody na pełnej prędkości jeszcze nigdy nie wyglądały tak dobrze. Dzięki zastosowaniu technologii Hockey IQ, zawodnicy wykazują się większą inicjatywą na lodzie. Nie zwracają już uwagi jedynie na postać rozgrywającą krążek, ale biorą pod uwagę ogólną sytuację, co pozwala im na lepsze i szybsze reakcje. Umożliwia to także lepszą koordynację drużyny pod względem strategii i stosowanej taktyki. Gracze mogą dostosowywać określone zachowania do każdego z zawodników, a także do całej drużyny.

Najciekawsze zmiany zaszły w trybie wieloosobowym. Dzięki opcji GM Connected najnowsza odsłona symulatora hokeja na lodzie pozwala na tworzenie wirtualnych lig złożonych z 30 zespołów, co pozwala na jednoczesną zabawę ponad 700 graczom. Wprowadzono także NHL Moments Live, czyli aktualizowany na bieżąco zestaw najciekawszych momentów i meczy z bieżącego sezonu północnoamerykańskiej ligi hokeja.

Ponadto twórcy zmodyfikowali istniejące już wcześniej tryby rozgrywki. Gracze, którzy stworzą swojego własnego zawodnika w Be a Pro, mają teraz do dyspozycji większy wachlarz decyzji i możliwości. Mogą na przykład zażądać transferu do innego zespołu lub zdecydować o zakończeniu oficjalnej kariery w NHL.

Pod względem oprawy audiowizualnej, NHL 13 prezentuje wysoki poziom znany z innych gier tej serii. Jak zwykle można więc w niej liczyć na realistyczne odwzorowanie ruchów i mimiki zawodników, dobrze wykonane efekty dźwiękowe oraz nagrany z udziałem profesjonalistów komentarz do meczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 94 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 34 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 229,90 PLN

Gry podobne do NHL 13

Klasyfikacja PEGI NHL 13

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.
Krążek już na lodzie – graliśmy w NHL 13!
Krążek już na lodzie – graliśmy w NHL 13!

Przed premierą 24 lipca 2012, 09:00

Oprócz możliwości pogrania w testową wersję najświeższego NHL doczekaliśmy się również zapowiedzi zupełnie nowego systemu rozgrywek [zmagań?] sieciowych, znanego od tej pory jako GM Connected. Pozwoli on na rozegranie [przeprowadzenie? odbycie?] całego sezonu zasadniczego oraz play-offów aż 750 zawodnikom jednocześnie – trzeba przyznać, że liczba ta robi wrażenie. Poszczególni gracze dostaną okazję wcielenia się nie tylko w hokeistów, ale również w trenera czy nawet komisarza całych rozgrywek [zawodów?], co ma uczynić każdą kolejną grupę uczestników osobno działającym organizmem, prowadzącym rozgrywki [odbywającym spotkania?] według ustalonych zasad. Oczywiście brak zawodników biorących udział w zabawie wcale nie oznacza, że każdy mecz będzie wymagał kompletu graczy – wówczas ich rolę przejmie komputer, co rzecz jasna wiąże się z utratą pewnych profitów. Na więcej szczegółów przyjdzie czas zapewne już niebawem – w założeniach ten tryb zabawy prezentuje się naprawdę bardzo interesująco i fani z pewnością nie pogardzą możliwością rozegrania całego sezonu kreowanego od początku do końca przez nich samych.

X360
PS3